Burada sakata yer yok!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
AKM'de Yıldız Fuarcılık tarafından düzenlenen hediyelik eşya fuarına katılmak isteyen TSD Ankara Şubesi, şirket yetkilisi tarafından dışlandı.

TSD tarafından üretilen ve ülkemizin dünyaya tanıtımından önemli bir işlev gören ekolojik nitelikteki ahşap oyuncak ve eğitim araçlarını sergilemek isteyen şubemize fuarda yer verilmediği gibi engellilere yönelik kabul edilemez bir tutum takınıldı.

Şirket sahibi olduğu bildirilen Nurettin YILDIZ, stand yeri için görüşmeye giden Ankara Şube Başkanımız Cafer Tayyar ERDEK'e açık biçimde, "Sakatları burada görmek istemiyorum. Sakatlara makatlara burada yer yok. Bu fuara sakatları sokmayacağım" dedi.

Bu inanılmaz yanıta karşı çıkan Başkan Erdek'e sinirli ve tepkisel bir şekilde karşılık veren Yıldız aynı tavrını sürdürdü.

Tartışma daha sonra AKM müdürünün odasında da devam etti ve Yıldız'ın engellilere karşı dışlayıcı konuşmalarına birçok kişi tanık oldu.

TSD Ankara Şube Başkanı Cafer Tayyar ERDEK, bu gelişmeler üzerine bir açıklama yayınlayarak, Nurettin YILDIZ'ı kınadı ve şunları belirtti;

"Bu tutum açık bir ayrımcılık örneğidir, yapılan Anayasamıza, Türk Ceza Kanunu'nun 122. Maddesine, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin, İnsan Hakları Beyannamesi'nin, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinin ilgili hükümlerine de aykırıdır.

İnsanlık dışı bu uygulamayı şiddetle kınıyor ve kamuoyunu duyarlılığa davet ediyorum."

TSD

Tekerlekli Sandalye