Burs almak için sağlık raporu almak istiyorum.?

pranvera

Üye
Üye
Merhaba. ben 2006 yılında Kemik İliği Nakli oldum.2009 yılında ise üniversiteyi kazandım. hazırlık ile beraber şuan 3. sınıfdayım. ayrıca ana bölümümde(sosyoloji) yapmış olduğum başarılı yüksek ortalama ile çift anadal yapma hakkı kazanarak siyaset bilimi ve kamu yönetimi de aynı aynda okumaktayım. Ailemin maddi durumu iyi değil ve benim okul masraflarımda oldukça fazla 2 bölüm birden okuduğumdan. Kampüslerim farklı semtlerde ve yol parası + kitap parasına yetişemiyoruz.
Öğrendim ki , kemik iliği nakli olanlarda özürlü belgesi alarak devlet bursundan yararlanmaya hak kazanılıyormuş. ben bursa başvurduğumda nakil olduğumu belirtmiştim faakat kimse yönlendirmemişti - o dönem daha da ağır hastaydım oysa ki-. 4 yıl boyunca madur kaldım ve devletten burs çıkmadığı için kredi almak zorunda kaldım geri ödemeli.
Annem ev hanımı babam işçi emeklisi. evimiz kira, araba yahut üzerime ait bir mülk yok. ben tüm masraflarıma hasta olduğum halde birde çalışarak yetişmeye çalışıyrorum.
Ne yapmam gerek? yol göstermenizi istiyorum_? burslardan yararlanmak için ne yapmalıyım...
Şimdiden teşekkür ederim

pranvera

Üye
Üye
engel %sini belli eden sağlık raporunu nasıl alacağım ve dilekçe de nasıl belirteceğim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Sağlık kurulu vermeye yetkili (tam teşekküllü) bir devlet hastanesinden sağlık raporu alabilirsiniz. İlik nakli olanlara burs verildiğine dair bir bilgim yok. Eğer öyle bir uygulama varsa benzer durumu yaşayanların bilgi sahibi olmaları adına yaşadığınız süreci konu altında belirtirseniz çok iyi olur.

reco06

Üye
Üye
2022 başvuranız daha iyi olur bence bana göre araştırın rapor cıkartıp 2022 başvursanız daha fazla para gecmiş olur eliniize

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Pranvera,

Çok çok geçmiş olsun dileklerimi sunar akademik hayatında başarılarının devamını dilerim. Yazdıklarını okuyunca seninle gurur duydum ve benim de senin yaşlarında 3. sınıfta okuyan ve aynı zamanda çift anadal yapan bir oğlum var. Burs için biz de çok çaba gösterdik ve maalesef başbakanlık kredisi almak zorunda kaldık. Üstelik annesinin engelli olması ve babasız olması herhalde devletin gözünden kaçmış olmalı :) Neyse şimdi sana yapacakların konusunda bilgi vermek isterim. Geçen 4 sene yi düşünme her an her şey değişebilir. Devlet üniversitenin bilgisi dahilinde Başbakanlık kredisini Başbakanlık bursuna çevirebiliyor. Geç oldu diye düşünme hatta okuldan mezun olduktan sonrasında da kredinin geri ödenme aşamasında bile bursa çevrildiğinde sen hala borçlanmamış olacaksın.

Benim sana tavsiyem öncelikle okumakta olduğun üniversitenin öğrenci işleri bürosuna git ama sanırım burs başvuruları süresi dolmak üzere ya da sona erdiyse bile mutlaka sağlık kurulu raporunu çıkarmalısın. O raporla burs başvurularında öncelik hakkı kazanacağına inanıyorum.
En azından İstanbul Teknik Üniversitesinde engelli öğrencilere yönelik burslar mevcut. Sen de en kısa zamanda raporunu temin et ve ailenin maddi gelirini belgeleyerek öğrenci işleri bürosuna müracaatını yap. Bazen burs çok geç çıkabiliyor. Ama sen bu kadar başarılıyken özellikle çift ana dal yapanlara verilen burslardan da faydalanabilirsin. Ayrıca alacağın burs Yüksek Lisans Eğitiminde mutlaka sana yarar sağlayacaktır.

Durumuna üzülmekle beraber şu an sağlığına kavuşmana ve başarılarına çok sevindim. Ayrıca bağlı bulunduğun ilin bulunduğu vakıflara da başvur. TEV gibi. Bize burs çıktı hem de birden fazla yerden ama inan çok geç çıkıyor ve ben kredilere battıktan sonra ama olsun. Hiç bir şey için çok geç kalmış sayılmazsın.

Ne yazık ki senin gibi ve benim oğlum gibi başarılı çocuklar hayata tırnaklarını geçirmek zorunda kalabiliyor. Kendi göbeğini kendi kesmek zorunda bırakılabiliyor.

Sen daha çok gençsin, yolun başındasın , pes etmek yok. Bu sözlerimi ister arkadaş gibi ister anne gibi algılayabilirsin ama her şey senin geleceğin ve iyiliğin içinse bu uğurda mücadeleden vazgeçme.

Sağlık ve Başarı dileklerimle,

Tekerlekli Sandalye