Burs ve öğrenim kredisi başvuruları başladı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Başvurular, 9 Kasım 2014'e kadar Yurt-Kur'un resmi web sitesi "www.kyk.gov.tr" adresinden yapılabilecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2014-2015 öğretim yılına ilişkin burs ve öğrenim kredisi başvurularının başladığını duyurdu.

Yurt-Kur'dan yapılan açıklamada, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran öğrencilerle halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencilerinin burs ve öğrenim kredisi başvurularının bugün başladığı bildirildi.

Açıklamada, başvurular, 9 Kasım 2014'e kadar Yurt-Kur'un resmi web sitesi "www.kyk.gov.tr" adresinden yapılabileceği duyuruldu.

gülümse_hayata

Üye
Üye
KYK bursu'nda öncelik kime verilir?

Burs ve öğrenim kredisi için başvurular başladı

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ve öğrenim kredisi için başvuruları bugün itibariyle başladı ve 9 Kasım'da sona erecek.

Yapılan başvurularda burs almak için bazı kesimlere öncelik tanınıyor.

İşte burs almak için öncelikli öğrenciler:

ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER
Şehit veya Gazi çocukları
İSTENEN BELGELER
İlgili kurumdan alınacak belge

Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler
İSTENEN BELGELER
Sağlık Kurulu Raporu

Anne babası ölmüş olanlar
İSTENEN BELGELER
T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar
.İSTENEN BELGELER
C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından teyit edilmektedir.

Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar
İSTENEN BELGELER
Darüşşafaka kurumundan teyit edilmektedir.

12/05/2011 tarihli ve 27932 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre "Milli Sporcu Belgesi" almış yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere aylık burs tutarı kadar (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç)
İSTENEN BELGELER
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığından alınacak belge, Milli Futbolcular için Futbol Federasyonundan alınacak belge

12/04/1991 tarihli ve 20843 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesi (ı) bendi; "Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir" hükmü kapsamında olanlara
İSTENEN BELGELER
Öncelik belgesinin mülki amir (illerde Vali, ilçelerde Kaymakam) imzalı olması gerekir.

2014-2015 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100' e giren öğrenciler
İSTENEN BELGELER
ÖSYM den teyit edilmektedir.

2014-2015 öğretim yılında yükseköğrenim öğrencisi olarak Kurumumuza başvuran ve 13.05.2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle babası vefat eden öğrenciler
İSTENEN BELGELER
T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.

Tekerlekli Sandalye