Çalışamaz raporu ile emeklilik

12 aralık 1978 doğumluyum 2008 de yüzde 70 bipolar bozukluk tanısıyla rapor aldım ve 22 mart 2013 de memur olarak çalışmaya başladım sorum şu: 1800 gün 5 yılı doldurup çalışamaz raporu alırsam emekli olabilirmiyim? daha önce hiç sigorta primi ödenmişliğim yok ömss ye girmeden önce bana ağır özürlü çalışamaz raporu verilecekti ben rica ettim memur sınavına giricem diye çalışabilir raporu verdiler buraya yazmadan önce mali müşavir bi tanıdığa sordum 5 yılı tamamlayıp çalışamaz raporu alırsan emekli olursun dedi...

1800 günle (hizmet yılına bakılmaksızın) emekli olmaya malulen emeklilik denir. Malulen emekliliğinde şartları belli. Onlar
1: İlk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde (yani %60) sakatlığın olmaması daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi ve üzerine çıkmış olması

2: Kişinin hayatını idame ettirmesi için bir başkasının sürekli yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde malul olması...

Siz zaten işe girerken rapor oranınız maluliyet düzeyi üzerindeymiş. Dolayısıyla malulen emekli olamazsınız.

peki diyelim yedi yıl çalıştım veya on yıl allah korusun çalışamıcak derecede hastalandım bende uyuma hastalığı vardı 2000 ve 2001 yılını uyuyarak geçirdim diyebilirim yine uyumaya başladım mesela ozaman emeklide olmıyorum çalıştığım yıllar noolucak acaba?

İsteğe bağlı ödeyip açık olan prim ve yılları doldurcaksınız. Malasef başka bir çözümüde yok.

Geri