Çalışan engellinin sigorta piriminin %50 sini devletmi ödüyor?

eser37

Üye
Üye
ARKADASLAR BEN YÜZDE DOKSAN ENGELLİYİM VE Bİ ARKADASIMIN İŞ YERİNDE ARA SIRA TELEFONLARA BAKIYORUM VE BENİ SIGORTALI GÖSTERİYO..SİGORTA PARASININ YARISINI ARKADASIM YARISINI BEN VERİYORUM..AZ ÖNCE OKUDUĞUM YAZIYA GORE... •Özürlülerin istihdamı konusunda işverenler için yasal zorunluluk yanında teşviklerde sözkonusudur. İşyeri; mevzuatlarla belirtilen özürlü sayısından daha fazla özürlü

çalıştırırsa veya çalışan özürlünün özür derecesi % 80 den fazla olursa veya herhangi bir kanuni yükümlülüğü olmamasına karşın özürlü çalışanı varsa işveren tarafından

ödenen sigorta priminin %50 si hazine tarafından karşılanmaktadır...yazıyor YANİ BENİM ANLADIĞIM KADARIYLA YÜZDE SEKSEN VE ÜZERİ ENGELLİ CALİSTIRAN İŞVERENİN ÖDEDİĞİ SİĞORTA PRİMİNİN %50 SİNİ DEVLETMİ KARŞILIYOR

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O konudaki uygulama şu şekilde;

50 işçiden fazla işçi çalıştıran özel sektör işverenlerince kontenjan dahilinde çalıştırılan işçilerin asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı ile kontenjan fazlası olarak özürlü çalıştırılan yahut yükümlü olmadıkları halde özürlü çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir özürlü için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin yarısı Devletçe karşılanıyor. Ancak bunun için o işverenlerin tüm çalışanlarının prim belgeleri ile tutarlarını SGK'ya zamanında göndermiş olmaları ve elbette ki çalışmaların fiili olması zorunlu bulunuyor.

Tekerlekli Sandalye