Çalışan kişi evde bakıcı olarak gösterilebilir ve maaş alabilir mi?

mesut_ozıl

Üye
Üye
ayın gülümse hayata... öncelıkle değerli bilgilerınızı bizimle paylastığınız için size cok tşk ederım.ben 42 yasındayım 2 kızım var.10 ve 3 yaslarında cocuklarımla beraber yasıyorum evde 3 kişi yasıyoruz..eşimden ayrıldım...3 aydan 3 aya 680 tl özürlü maası alıyorum.ev kıramı dernek ödüyor bir miktarda nakıt verıyor baska gelırım yok.. 2 ay önce devlet hastanesınden rapor aldım % 80 ağır özürlü evet ibareli.bakım aylığı için müracat edıcem.bakıcı olarak bırtek kızkardesım var baska akraba yok oda evlı calısıyor.bana 1 km uzaklıkta benım ve cocukların tüm bakım hızmetlerınıde kardesım karsılıyor evin tüm işlerinide.öğrenmek istediğim şudur.kızkardesımi bakıcı olarak göstersem bana bakım maası bağlanırmı.eskı raporumun oranı 1989 yılında almıstım oranı % 65 di.aradan gecen zaman içinde durumunda ağırlaşma olmus dedı dr lar...saygılar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yeni raporunuzdaki özür oranı evde bakım maaşı için uygun fakat kız kardeşinizin evli ve çalışıyor olması maaş almanız konusunda sıkıntı yaratır.

Bakıma muhtaç özürlünün akrabasının veya akrabası yok ise vasisinin aynı adreste ikamet etmesi şarttır. Ancak bakıma muhtaç özürlüye bakacak kişinin bulunamaması halinde, bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de bakım hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacağına kanaat getirmesi şartıyla, bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adresteki akraba tarafından da verilebilir. Bu durumda, bakıma muhtaç özürlünün yirmidört saat içindeki tüm ihtiyaçlarının giderilmesi ve fiilen en az sekiz saat bakıma muhtaç özürlü ile birlikte olunması gerekmektedir.

Sizin kardeşiniz çalıştığından dolayı sizinle hergün vakit geçirip ilgilenemeyeceğinden maaşı bağlamayabilirler.

mesut_ozıl

Üye
Üye
bilginiz için çok tşkler.fakat baska akrabam yok.uskudarda maasa basvurmak için kaymakamlık binasına gittiğimizde kızkardesıme calısıyormusun diye sordular kardesımde calısıyorum dedı.pekı özürlünün bakımını yerıne getırebılıyormusun diye sordular kardesımde getırıyorum dedı.sonra bize basvurmak için evrakları verdıler.acaba maasın bağlanması için onayı evrakları aldığımız yermı verıyor.dedıklerıne göre büyük ihtimalle bağlanır dedıler...sizin görüşünüz nedır

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Size onayı başvuru yapacağınız yer verecektir kardeşinizin çalışıyor olması belki kısmen sorun yaratır ama ikna ederseniz sorun olmayacaktır.

mesut_ozıl

Üye
Üye
slm

mehmet bey slmlar.ilginiz için tşkler.ikna edersenız dedınız.nasıl ikna edebılırım yanı ne demem gerekıyorkı ikna olsunlar.cevap yazarsanız memnun olurum saygılar...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani işte çalışıyor olmasına ragmen mesafenin çok yakın olduğunu gün içerisinde sürekli gelip gittigi ve temel bakımlarını asla ve asla aksatmadığını söyleyin yeterli olacaktır.

mesut_ozıl

Üye
Üye
tşkler mehmet bey değerlı bilgilerınızı bizimle paylastığınız için. iyi günler diliyorum .h kalın

Tekerlekli Sandalye