Çalışan Öğrencilerde Artık Yetim Maaşı Alabilecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
HEM ÇALIŞIP HEM YETİM MAAŞI ALMAK ARTIK MÜMKÜN..

SGK; ölen sigortalıların erkek çocukların yükseköğrenim görmeleri hâlinde 25 yaşını doldurmamış olmaları, ortaöğrenim görmeleri hâlinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri hâlinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları hâlinde yetim aylığı vermektedir.

Kız çocuklarına ise yetim maaşı için kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, evli olmamaları veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları şarttır. Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için herhangi bir yaş ya da öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.

2018-ogrenci-yetim-maasi.jpg

SSK ve Bağ-Kur sigortalılarının yetim çocuklarının çalışmaları hâlinde SGK yetim emekli maaşlarını kesmektedir. Ancak bu yıl içinde yapılan düzenlemelerle birlikte yetim aylığı alan hak sahibi çocuklardan lise ve dengi öğrenim görmesi hâlinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi hâlinde 25 yaşını doldurmayan ve öğrencilik nitelikleri devam edenlerin iş sözleşmesine tabi çalışmaları durumunda da yetim aylıklarının kesilmesi uygulamasına son verildi.

Özetle anne ve/veya babalarından yetim emekli maaşı alırken üniversite sınavını kazananlar ve hâlen okuyan üniversiteliler öğrenci iken çalışırlarsa hem çalışmaları karşılığı ücretlerini alacak hem de ölen anne ya da babalarından aldıkları yetim maaşını almaya devam edecekler.

Bu uygulamadan önce çalışması nedeniyle yetim maaşı kesilen öğrencilere de şartları devam ediyor ise SGK yeniden kesilen yetim aylıklarını bağlayacaktır.

Tekerlekli Sandalye