Çalışma Koşulları ve Alınan Ücret Açısından Kamu Özel Sektör Karşılaştırması

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar kamuda çalışmanın özel sektöre nazaran daha fazla tercih edildiğini biliyoruz. Elbette bu tercihte en büyük neden kamunun sürekliliği. Yani özel sektördeki gibi çok çok ektrem bir durum olmadıkca kapı dışarı edilmek gibi bir durum la kolay kolay karşılaşmazsınız.
Bu bağlamda aramızda hem kamuda hem özel sektörde yada sadece birinde çalışmış arkadaşlarının görüşlerini yazmalarını istiyorum. Böylece konuya dair bilgisi olmayan merak ede insanlar içinde yol gösterici olur. Buna göre;

• 1: Kamu sentöründemi yoksa özel sektördemi çalışmak isterdiniz neden?
  • 2: Çalışma saatleri ve koşulları açısından her iki sektör arasındaki farklar nelerdir?
  • 3: Yöneticilerin çalışanlara davranışları açısından bir fark var mı varsa nedir?
  • 4: Alınan ücret açısından kamu mu yoksa özel sektörmü daha cazip geliyor?
  • 5: Engelli bireylerin erişimi açısından kamu ve özel sektör arasında farklar var mı varsa nedir?

G

güz gülleri

Guest
Daha önce özel sektörde (banka) çalışmış ve şu anda ÖMSS ile kamuya yerleşmiş biri olarak tabiki KAMU diyorum.nedenine gelince özel sektör az para, az personel ve çok iş mantığıyla çalışıyor. günlük çalışma saati 8 densede asla 8 de kalamassın 12 hatta 14 saate kadar çalıştığın olur olur ama mesai verilmez.işe olaki 10 dk geç kal müdürün odasında alıyorsun soluğu :) ya da yetkilin gerginlik çıkarıyor.özel sektörde aşırı derecede performans baskısı var.bunda engelli yada normal ayrımı yok.hatta daha fazla iş bile yüklenebiliyor. çalışma koşullarında engelliler için bir düzenleme çalıştığım kurumda görmedim.diğer sektörler içinde de fazla önemsenmediğini biliyorum.
-kamunun ücreti özele göre çok çok iyi.zam artış oranları vs. en azından bir taban ücret var ve kıdemin ve eğitim durumuna göre maaşın artıyor. özel sektörde lisans hatta yüksek lisans mezunu dahi olsan pek önemi yok..

-engelli kamuda daha rahat diye düşünüyorum.yani benim önceki işime göre diyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Güz Gülleri,

Harikasın :) çok teşekkür ederim bu konuda duyarlılığını gösterdiğin için. Senin için , özel sektörden sonra kamuya geçmenin kendini bir anda cehennemden cennete geçmekle eş değerde olduğunu bildiğimden bu konuyu özellikle sitedeki arkadaşlarla paylaşmanı çok istemiştim. :) binlerce teşekkür ederim ki sevgili yöneticim bu konuyu açma nezaketini göstermiş.

Arkadaşlar '' Çalışma Koşulları ve Alınan Ücret Açısından Kamu Özel Sektör Karşılaştırması '' konusu başlı başına Kamunun özellikle engelliler için her koşulda ama aklınıza gelebilecek her koşulda özel sektöre nazaran bin kat fazla olumlu olduğunu belirtmek isterim. Bu konuda ömrünü özel sektöre adamış :) bir engelsiz ve bir engelli çalışan olarak kesinlikle ve kesinlikle kamu da çalışmanızı tavsiye ederim.

Neden kamu? ister engelli isterse engelsiz çalışan olsun kamu her yönden özel sektörden çok daha fazla iyileştirilmiş koşullarıyla gerçekten inanılmaz cazibesini gün geçtikçe arttırıyor. Bu konuda en kısa zamanda ki inşallah en uygun zamanda sizlere uzun uzun yazabilirim...ama şu anda özel sektörün getirdiği sorumluluklarımı tamamlamak zorunda olduğumdan inanılmaz zaman sıkıntısı çekmekteyim :( her ne kadar işimi çok sevsem de.

Sağlıcakla kalın,

G

güz gülleri

Guest
evet Gazoz ağacı: bende belirtmeyi çok istemiştim.
dün şef ve birkaç daire arkadaşıyla öğlen arası çarşıya çıktık.bir güzel gezdik sonra yemeğe oturduk herkes bir rahat hoşsohbet hem izliyorum hem içimden hayranlık duyuyorum:) mesai 1 de başlıyor biraz geçirdik .benim yanımda şef sorun etmiyorda ben telaşa düştüm birden.geç kaldık geç kaldık demişim gayri ihtiyari :) şef rahat oooll.sıkıntı değil değince ? psikolojimin yıllardır nasıl bozulduğunun farkına vardım :( 20 dakikalık yemek molasını bile kırk minnetle verdiğimiz oluyordu.hep alelacele her şeyi koştur koştur yapmaktan kendimizden ne kadar harcadığımızı farkettim :( yani ben daha kamuya alışamadım.8 yılını özel sektöre vermiş biri olarak çoktan bazı gerginlikler hayatımıza girmiş bile... atlatırım diye umut ediyorum :)

Tekerlekli Sandalye