Çalışmıyorsam emekli olamam mı ?

cano13

Üye
Üye
Arkadaşlar benim emekliliğim yaslara göre 4000 primi ve 18 yıl sigortalılığı ve % 60 ın üzerinde rapor vrasa vergi indirim ile emekli olunur.Vergi indrmli olması için çalışmam lazım.Ben şimdi bir yerde çalışmıyorum.Nasıl emekli olabilrim .malülen olamıyorum

İsen Buga

Üye
Üye
amacım rencide etmek değil düzeltmek olsun: Bildiklerin tamamı yanlış...
Engelli yada erken emeklilik için işgücü kaybı %40 olması yeterli. %60 olursa süre düşer prim düşer.
İşe başlama tarihi Ekim 2008 den öncekiler vergi indirimi almak zorunda;
Ekim 2008 den sonrakiler vergi indirimi almak zorunda değil.

Malülen emekli ile erken emekli(yada diğer deyişle engelli emekli) farklı kavramlar. Birbirinden farklı.

Bir işyerine sigortalı girişiniz yoksa (girip de bırakmış olabilirsiniz) hiç birşey yapamazsınız. Durumunuz kötü ise 2022 maaşı alabilrisiniz sadece.

cano13

Üye
Üye
Hocam teşekkür ederim yanıtsız için.2023 yalında emekli olabilirim .sigorta giriş tarihi 2005 Eylül.2023 yılında 18 sene olacak.

İsen Buga

Üye
Üye
2023 de kısa süreliğine bir iş bulursanız; çalışırken hem vergi indirimi başvurusu yaparsınız vergi indirimi sonuçlanırsa hemen emeklilik başvurusu yaparsanız ; o zaman istediğinize kavuşursunuz.

O nedenle önce vergi indirimi halletmemiz lazım. Ola ki 2023 den önce iş bulursanız başlayın vergi indirimi halledin. Vergi indirimi 3 ile 6 ayda sonuçlanıyor. Erken sonuçlanabilir belki yeni sistem daha hızlı ilerleme yapabilir.
Kolay gelsin umarım gönlünüzce ne istiyorsanız o tez zamanda olsun..

Tekerlekli Sandalye