Cam kemik hastaları ÖTV indirimli araba alabilir mi?

Metro

Üye
Üye
selam arkadaşlar burada yazılanları okuyunca bende bir soru sormak istedim. daha önce siteye yazdığım gibi cam kemik hastası kardeşim var. elimizde %46 lık oranda sağlık raporu var. biz bu raporla kardeşim adına ötv indiriminden yararlanıp araba alabilirmiyiz? arabayı ben kullanacağım kullanım amacım kendi kişisel ihtiyaçlarım için olmayacak kardeşimin hastaneye gidişi gelişi ve arada birde olsa gezdirmek amaçlı alacağım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%46'lık özürlülük oranıyla alınan aracı kardeşinizden başka hiç kimse kullanamaz. Bu konuya dair mevzuat şu şekilde işliyor. Sakatlık oranı %90'ın altında olan kişiler aracı hareket ettirici özel bir donanıma ihtiyaç duymalı. Ancak bu şekilde araç alabilirler. Başka türlüsü olmaz.

Metro

Üye
Üye
Ama benim kardeşim araba kullanamaz. Araba kullanamayacağını söylesek yardımcı olmazmılar acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu konu diğer tüm konularda olduğu gibi bağlayıcı olan yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerdir. Onlar ne diyorsa o. Onun dışında bir başkasının yardımı olmaz.

Metro

Üye
Üye
Anladım halil bey. yardımlarınız için çok sağolun. gerçekten engellilere yararlı bir site kurmuşsunuz. emiğinize sağlık.

Tekerlekli Sandalye