Çankaya Belediyesi Mesleki Eğitimle Engelli İnsanları İş Sahibi Yapacak.!

F

Fırtına

Guest
Çankaya Belediyesi, engellileri iş sahibi yapabilmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı.

Bu kapsamda yeni eğitim döneminde 20 bedensel engelli kursiyere altı ay meslek eğitimi verilecek.

ÇANKAYA Belediyesi, engelli vatandaşların fiziki engellerini kaldırarak, sosyal yaşama katılmalarının önünü açabilmek amacıyla engellilere mesleki eğitim verecek. Bu kapsamda, öncelik engelliler olmak üzere tüm Çankayalılar için önemli sosyal projelere ev sahipliği yapan Çankaya Belediyesi Sosyal Projeler Merkezi’nin yeni eğitim döneminde, 20 bedensel engelli kursiyere altı ay meslek eğitimi verilecek. Projede, profesyonel meslek elemanlarının gözetiminde gerçekleşecek mesleki eğitimin yanı sıra sosyal hizmet uzmanları tarafından hazırlanan özel bir program dahilinde “kursiyerle birebir” ilkesi temelinde sosyal rehabilitasyon programı da gerçekleşecek.

İstihdam edilecekler;

Kursiyerler, korunaklı ahşap atölyelerinde, Almanya’da yaklaşık yüz yıldır faaliyet gösteren kurumlarla işbirliği temelinde kurgulanan projenin sonunda, Çankaya Belde A.Ş.’de stajyer olarak belli süreler için istihdam edilecek. Proje çerçevesinde üretilen yüksek kaliteli ahşap oyuncaklar da satışa sunulacak ve bu satışlardan elde edilen gelir projenin inşaasına katkı sağlayacak.

Kayıtlar eylülde;

Kursiyer ön kayıtları İŞKUR Ankara İl Müdürlüğü’nün adaylara göndereceği elektronik posta ile başlayacak. 19 Eylül 2011 tarihinde güz öğrenim yılı ile birlikte başlaması planlanan kurslarda başarılı olan öğrenciler, “Milli Eğitim Bakanlığı Meslek Eğitimi” sertifikası alacak.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Çankaya Belde A.Ş. Genel Müdürü Serdar Karaduman, kursiyerler için şirketleri bünyesinde staj yapmalarının ardından kalıcı istihdam olanağı yaratılabilmesinin en büyük arzuları olduğunu söyledi.

Tekerlekli Sandalye