Çekme belgeli aracın muayene borcunu ödemeden satabilirmiyim?

petsiye

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Belki yeri burası değil ama, tecrübe ve bilgisi olan arkadaşların görüşlerini almak için buraya yazıyorum.

Kendime ait 1990 model Ford Taunus marka aracım var ( Engelli kimliğim var fakat bu soracağım konunun engelli bir bireyin araç satışı ile ilgisi yoktur ). Uzun süredir kullanmadığım bu aracı satmaya karar verdim ve müşteri buldum. Bu aracın 2011 yılından bu yana muayenesi yok. Bildiğiniz üzere muayenesiz araç satışıda mümkün değil. Bende bu aracın küçük bir miktar olan vergi borcunu ve trafik sigorta borcunu ödeyerek trafik şubeye giderek " ÇEKME BELGESİ " almak suretiyle trafikten men ederek, aracın satışını bu şekilde alıcıya yapmak istiyorum. ( Bildiğiniz üzere Çekme belgeli araç satılırken Muayenesiz olup olmadığına bakılmıyor ve noterden satışı yapılıyor. Alıcıda bu durumu makul karşıladı. Benim sormak istediğim soru ; Ben bu aracın çekme belgesini çıkartırken, benden geçmiş muayene ücretlerinide isterlermi.? 2011 yılından bu yana gecikme cezasıda bir hayli tutuyor.

Bu konu hakkında yaşanmış tebrübesi olan veya daha farklı bir yol gösterecek olan varsa, şimdiden Teşekkür Ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bildiğim şu trafikten çekerken vergi borcu varsa o ödenir sadece. Fakat yeniden trafiğe sokacaksanız (veya alıcı sokacaksa) bu sefer muayene borcunu ödeyerek sokabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye