Cennetin rengi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Cennetin-Rengi.jpeg

Vizyon Tarihi:
1999
Süre : 1s 30dk
Yönetmen: Majid Majidi
Oyuncular: Mohsen Ramezani
Tür: Dram
Ülke : İran

Özet & detaylar

Bu dokunaklı hikaye kör bir çocuk olan Mohammed'in çevresinde gelişir. Yaz tatili geldiğinde Mohammed için Tahran'daki okulundan ayrılıp tatile çıkma zamanı gelmiştir. Sabırsızlıkla babasını bekler, böylece birlikte evlerine dönebileceklerdir. Ancak babası Mohammed'in kör olması nedeniyle oğlundan utanmaktadır ve bu nedenle de okula beklendiğinden daha geç varır. Müdürden, oğlunu yaz boyunca bu okulda tutmalarını istese de başarılı olamaz ve oğlunu alıp eve dönmek zorunda kalır.

Bu dokunaklı ve çarpıcı yapıt İran'da yetişen en önemli yönetmenlerden biri olan Majid Majidi imzalı.

Etkileyici ve duygusal olan bu film, aslında kim kör sorusunu akıllara getiriyor. Film Uruguay, Montreal, San Diego dahil olmak üzere birçok festivalde ödül kazanmıştır.

tumblr_n9uhyo8mYe1tirdmqo1_400.jpg

Film hakkında eleştiriler

'' Muhammedin köyde geçirdiği ilk günlere bakınca aslında insanın ne kadar az ve basit şeylerle mutlu olabileceğini, saf ve temiz kalabileceğini gösteriyor.

Girişte dakikalarca süren karanlık aslında karanlığın değil, cennetin rengi, gözümü kapattığımız dünyanın rengi, görmek istemediğimiz çoğu zaman yanından umarsızca geçip gittiğimiz bir karanlık dünya...dünyadaki cennet ise herhalde Muhammedin köyünün çayırları,yeşillikleri olsa gerek.

Tasavvuf derinliği olan ender filmlerden,son sahnesiyle ölümün aslından bir son değil Mevlana'nın dediği gibi bir kavuşma olduğu mesajını apaçık verilmiştir görmesini bilenlere. ''

''Bu kadar sade bir dille bir film ancak böyle güzel anlatılabilir. Son zamanlarda izlediğim en iyi dram filmiydi. En etkilendiğim sahne Muhammedin Allaha isyan ettiği andı. ''

Benimde Muahmmed'in babasının ninesine içindeki isyanı haykırışıydı :( bilmiyorum belki tanıdık geldi ondan yada normal, sıradan bir yaşantısı olan insanların başına gelebilecek felaketler zinciri sonrası verebilecekleri tepkiler bana hep oldukça doğal gelir. Biliyorum ve inancımda Allah' a olan isyanın günah olacağı ve olmaması yönünde ama işte bazen insan her doğru bildiği davranışı gerçekleştiremiyor. Duyulan acı dayanılmaz olduğunda benzer isyanları verdiğime sonrasında çok pişman olup tövbe etmiş olsamda asla unutamıyorum. Umarım bir daha yaradanıma isyan ettirecek acılar yaşamak zorunda bırakılmam :(

Filmi izleyin arkadaşlar ama uygun bir zamanda ve sizin için gerçekten gülümsemenize sebep olacak sahnelerde var filmde. Her ne kadar türü dram olsa da bazen hayatta bu tarz filmler izlemek izleyicinin yaşamını daha iyi anlamasına ve daha fazla sorgulamadan bugünü sadece bugünü yaşamayı arzu edecek kadar sahiplenmesine sebep olabiliyor.

Tamam daha fazla yazmıyorum ama seyretmenizi isterdim...iz bırakanlardan...

Tekerlekli Sandalye