Cerebral Palsy hastasıyım H sınıfı ehliyet alabilirmiyim?

fatih_86

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar ben fatih ist/esenlerde oturuyorum mebte memurum ehliyet almak istiyorum önceden maaş için çıkardığım özürlü raporum var %57 ibareli cerebral palsy hastasıyım ama her türlü ihtiyacımı kendim görüyorum raporumda(h sınıfı ehliyet alabili/alamaz-değerlendirilmedi)yazıyor bende ehliyet almakistiyorum bu konuda ne yapmam gerekir yeni rapor çıkaracağım sanırım beni aydınlatırsanız sevinirim...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet alabilir ibareli bir rapor almanız gerekiyor. Fakat bunun size hiç bir getirisi olmaz. Özel tertibatlı araç kullanabilir bir rapor almak istiyorum deseydiniz anlardım. zira tertibatlı araç kullanabilir raporu olanlar ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanırken sadece H sınıfı ehliyet kullanabilir raporu olanlar hiç bir haktan yararlanamıyor. Onlada kalmıyor H sınıfı ehliyet kullanablir ibareli raporla aldığınız aracı sizden başkası kullanamaz. Onun yerine B sınıfı ehliyet almanız daha mantıklı.

fatih_86

Üye
Üye
halil bey beni anlamadınız galiba ben özürlü ehliyeti alıp özel tertibatlı ve passat,audi gibi ötv mıafiyetli araba almak istiyorum bunun için hangi rapor gerekli yani her ehliyet içinde ayrı rapor çıkmaz sanırım vede b sınıfı ehliyet engelli bireylere verilmez diye biliyorum..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladım dediğini fatih. Sen benim dediğimi anlamadın sanırım yada ben anlatamadım. Birazdaha açarak anlatayım.
Sadece H sınıfı ehliyet alabilir ibareli bir rapor alırsanız bu raporla ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanamazsınız. H sınıfı ehliyetin size bir + sı olmaz yani. ÖTV ve MTV den muaf arac alabilmeniz için aracı hareket ettirecek ek donanıma ihtiyaç duymanız ve bu ihtiyaca binaen alınmış "özel tertibatlı arac kullanabilir" ibareli bir rapor almanız gerekiyor.
CP hastaları benim bildiğim aracı kullanmak için ek donanıma ihtiyac duymuyor. Bu nedenlede size "tertibatlı arac kullanabilir" raporu vereceklerini sanmıyorum.
H sınıfı ehliyet alabilirmisiniz, o konuda da net kararı d.r verir. Zira CP hastalığında kordinasyon yetisi baş boyun hareketleri değerlendirirlir. Bu değerlendirme sonucu arac kullanmanızda bir sakınca görülmezse H sınıfı ehliyet kullanabilir raporu verilir.
Buda sizde ki CP nin vucudunuzda ki etkisine bağlı bir durum.

fatih_86

Üye
Üye
alil bey forumda okuduğum bir yazıda h sınıfa ehliyeti olanlara ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlana bileceğini yazmışsınız peki burada neden h sınıfı ehliyet alanlara ÖTV ve MTV indiriminden yaralanamazsınız diyorsunuz ondan kafam karıştı şimdi ben doktora giderken özel tertibadlı araba kullanabilir raporumu alayım yani özel tertibadlı araba kullanabilir raporu alanlar da h sınıfı ehliyeti alıp wosvogen passat gibi arabayı alıp engelli plakası taktırıp ÖTV ve MTV indiriminden yaralanıyorlarmı yazacağınız cevaplar için teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yanlış okumuşsun ilgili makaleyi.
Orda denenler şunlar:

-Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili vergi dairelerine belgelendirmeleri halinde, söz konusu malûl ve engellilerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları, motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmayacaktır. Bu istisnadan yararlanmak için, malûl ve engellilere ait taşıtın özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmayacaktır.

-Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten “Motorlu Araç Tescil Belgesi”nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile “Araçlar İçin Teknik Belge” ve “Proje Raporu”nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir.
Yani sakatlık oranı %90 ın altında olan kişiler ÖTV ve MTV den muaf arac alabilmek için aracı hareket ettirecek bir tertibata ihtiyaç duymaları ve buna binaen özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli rapor almaları gerekiyor.
Sakatlık oranı %90 ın üzerinde olanlar için böyle bir zorunluluk yok. senin sakatlık oranın %90 altı olduğu için senin için özel tertibat şart.
Anlamadığın başka nokta varsa sorabilirsin fatih.

fatih_86

Üye
Üye
yani ben şimdi h sınıfı ehliyet alırsam ötv ve mtv muafiyetinden yararlanamayacakmıyım bumudur otv ve mtvden yararlanmak için özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli rapor almam gerekli heralde yanlış anlamadım değil mi...

fatih_86

Üye
Üye
peki sağol halil kardeş bu raporu her türlü devlet hastenesinden alabilirmiyim...senide rahatsız ettik kusura bakma kardeş yaa...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağlık kurulu vermeye yetkili tam teşekküllü bir hastaneden alabilirsin. Her ilde mevcuttur bu hastaneler. Bu arada fatih buraya istediğin kadar soru sorabilirsin. Ben bilgim ölçüsünde yardımcı olmaktan büyük zevk duyarım.

fatih_86

Üye
Üye
halil bey 2011 de vergi indirimi için bakırköy sadı konuk hastanesine başvurdum. dedimki bide ehliyet raporuda alayım ama çok saygı değer heyet artık bilemiyorum neye istinadan verdiyse % 37 rapor verdi artı özel tertibatlı araç kullanabili/ kullanamaz diye bir değerlendirme yapmamış benim kafama takılan şu madem 37 lik rapor veriyoırsun nejden ehliyet vermiyorsun ehliyet vermediğin gibi vergidende muaf tumuyorsun bu ne çelişki anlamadım. beni normal insan görse % 100 özürlü sayar durumumu görmenişz için çekmiş olduğum bi reklam flimini paylaşıyorum sizlker le durumuma göre ehliyet alırmıyım alamaz mıyım değerlendirmenizi istiyorum lin k:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Fatih sakatlık oranını az vermişler ama daha öncede yazdığım gibi "CP hastalığında kordinasyon yetisi baş boyun hareketleri değerlendirirlir. Videoda izlediğim kadar baş boyun hareketlerinde tam hakimiyet sağlayamıyorsun. Buda trafikte tehlike yaratır gerekcesiyle başvurun red edilmiştir muhtemelen.

vedat cebeci

Üye
Üye
halil bey bende cp hastasıyım ve daha önceki h sınıfı sağlık raporuna itiraz ettim ve yeni hastaneye sevk ettiler ortapedi doktoru senin araç sürmen için bir engel yok otomatik kullanırsın diyerek tanısını yazdı noroloji doktoru ise beyin ve boyundan mr istedi fakat bende boyun hareketlerim aktif sizce olumlu çıkması yüzde kaç dır

Tekerlekli Sandalye