cerebral palsy hastasıyım ÖTV indirimli araç alabilirmiyim?

vedat cebeci

Üye
Üye
Daha önce aldiğim sağlik raporunda sağ hemiparezi + cerebral palsy tanisi kondu ve ben bu rahatsizlikla h sinifi veya özel terdibatli araç kullanir ehliyet için sağlik raporu alabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Cerepral palsy hastası olupta H sınıfı ehliyet alanda var alamayanda. Bu sizdeki kasılmalara bağlı. Eğer kasılmalar araç kullanmanıza engel teşkil etmeyecek düzeyde ise H sınıfı ehliyet alabilirsiniz. ÖTV indirimi için raporunuzda "özel donanımlı araç kullanır" ibaresinin olması gerekiyor. Siz aracı hareket ettirmek için ek bir donanıma ihtiyaç duyuyormusunuz?

vedat cebeci

Üye
Üye
fakat sağlık kuruluşları alabilirsin diyor işe başladığımda karşıma problemler çıkıyor.daha öce bir polikinlikte doktora danıştım ve benim hastalıma verileceğini söyledi bende beni muayene edecek doktora giderek sordum alman

geneline bakıyorum benden daha ağır hastalar ehliyet alıyor sorduğumda ankara veya istanbul dışında hastaneden bir dene diyorlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşte diyorumya spasiteden kaynaklanan kasılmalara bağlı. Her cerepral palsy li alamıyor. Bu biraz sizdeki kasılmalara birazda dr un görüşüne kalmış bişey. Ve fakat siz kendinize haksızlık edildiğini düşünüyorsanız rapora itiraz edebilirsiniz.

vedat cebeci

Üye
Üye
bana vermesinler önemli değil fakat benden daha ağır özürlü arkadaşların ehliyeti var bir özürlü ile karşılaştım elleri benden daha ağır ve tutmakta zorlanıyor bana dediği küçük bir ilin hastanesine gideceksin dedi bu bölgelerde daha rahat alırsın dedi.

ilğin için teşekkür ederim

vedat cebeci

Üye
Üye
yılbaşı sonrası h sınıfı veya özel terdibatlı araç kullanır ibareli sağlık raporu almak için başvuru yapacağım nereden ve nasıl başlamam gerekiyor ve devlet hastanesi olmak gibi bir zorunluluğu varmı?

raporun olumsuz halinde tekrar itiraz edebiliyormuyum?
itirazın her hanği bir süre ile sınırlı mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Devlet hastanesi veye sağlık kurulu vermeye yetkili özel herhangi bir hastane olabilir. Rapor oranının olması gerekenden düşük verildiğine inanıyorsanız il sağlık müdürlüğüne itiraz edeceksiniz. Onlarda sizi hakem hastanesine sevk edecekler. Sanırım itiraz süresi 1 ayla sınırlı. Yanılıyorsam doğrusunu bilen arkadaşlar düzeltsin lütfen.

vedat cebeci

Üye
Üye
bildiğim kadar sağlık raporu nu alıyorsun ve sürücü kursuna giderek kayıt yaptırıyorsun, yoksa önce sürücü kursuna gidip sürücü kursu mu beni yönlendiriyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sürücü kursunun yönlendirmeside olurda gerek yok. Kendinden başvurabilirsin hastaneye rapor için.

vedat cebeci

Üye
Üye
benim rahatsızlığıma verildiğini duydum ve verilmekte de fakat dr gel veririm diyor ücret yatırıyorsun çıkıyorsun karşısına ben sana olumlu rapor vermem diyor ikinci denememde olumlu yanıtladı fakat kurul vermedi şu anda rapor ücret i yatırılıyor mu hala tahmini ne kadardır.

vedat cebeci

Üye
Üye
peki bu ikazdan sonra hala benden ücret isteniyorsa hangi birime şikayet etmem gerekiyor.

vedat cebeci

Üye
Üye
bu gün ankara atatürk hastanesi ni aradım h sınıfı veya özel terdibatlı araç kullanır sağlık raporu almak için özürlü kartı ile altı adet fotoğraf istiyorlar ve özürlü kartında tanı bilgisine göre haraket edeceğiz diyorlar pazartesi gideceğim

vedat cebeci

Üye
Üye
sağlık kurulu hemen hemen her hastaya zorluklar çıkarıyor yapılan kurul sonucu olumsuz çıkması durumunda itirazlar ediliyor yinede itiraz sonucu yine olumsuz çıkarsa hastaneyi veya sağlık kurulunu hangi birime şikayet etmem gerekiyor mahkeme yoluyla mı yoksa sağlık bakanlığı yoluyla mı?

bu konu hakkında bildiklerinizi yazarsanız sevinirim

Tekerlekli Sandalye