Cevapsız Sorular:Çocuklar Engelliliği Nekadar Biliyor?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engellilik hakkında aslında bir çok cevaplanamayan sorular var engellilerin istihdamı,engellilerin eğitimi, engellilerin var olan sorunları ve dahası şimdi bu cevap bulamayan sorulara bir tanede ben ekleyim ve cevap aramaya devam edelim. Çocukların engellilik hakkındaki düşünceleri, bilgileri ve gözlemleri bir çocuk engelliliği nasıl bilir nasıl tanımlar. Çocuğun gözünde engellilik ne demektir?

Aslında tüm bunların yanıtları bir çocuğa verdiğimiz eğitimden dolayı farklılık göstereceğine inanıyorum. Zira çocuğa engelliyi aciz, muhtaç gibi tanımlar ve o doğrultuda bir eğitim verirsek çocukta engelliyi görünce üzüntü, acıma ve buna benzer duygular hasıl olacaktır. Tam aksi şekilde engelliyi zorluklarla mücadele eden engeline rağmen hayata tutunabilmek adına çaba sarfeden biri olarak tanımlarsak o vakitte çocuk engelliyi bir kahraman olarak düşünecektir. Kısacası biz yetişkinler çocuklarda ne ekersek onu biçeceğiz diye düşünüyorum. Bundan dolayı her çocuğun toplumun bir parçası olduğunu unutmadan nekadar düzgün bir eğitim verirsek okadar duyarlı düzgün bir toplum haline geleceğimize inananlardanım.

Şimdi sizlerinde katkılarıyla engelsiz çocuklarımızın engelli çocuklar ve engelli yetişkinler hakkında ne düşündüğü ve bu engellilik kavramını ne kadar tanıyıp bildiğini tartışmak sorularımıza yanıtlar aramak istiyorum.

engelli çocuk.jpg

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?
Sizce çocuklar engellilik hakkında yeteri kadar bilinçlendiriliyor mu?
Bir çocuk engelliyi gördüğü an sizce en çok hangi duygulara kapılıyor?
Engelsiz bir ailenin çocuğuna engelliliği ve engellinin sorunlarını anlattığını düşnüyormusunuz?
Sizce engelsiz bir çocuk engelli çocukların yaşadığı sorunları bilebilirmi/bilmelidir mi?
Aileler çocuğunun engellilik hakkında bilgi sahibi olmasını ister mi?
Engelsiz çocuklar ve engelli çocukların bir arada olmasına aileler tepki gösteriyorlarmıdır?

Tekerlekli Sandalye