Çevresel Düzenlemeler Yapılırken Engelliler Gerektiği Kadar Düşünülüyor mu?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir düzenleme yapılırken o yapılan düzenlemeden herkezin eşit miktarda faydalanabilmesi yapılan düzenlemenin nekadar yerinde olduğunun bir göstergesidir. Yapılan düzenleme şayet herkese hitap etmiyorsa yada yapılması bir yandan fayda, bir yandanda zarar verip güçlük çıkartıyorsa işte o düzenlemede bir hata, bir yanlışlık olduğunun'da göstergesidir. Şimdi tüm bunları neden yazdığımı merak ediyorsunuzdur. Yapılan düzenleme dedik ve nedir bu düzenleme diye soracak olursanız çevresel düzenlemelerden bahsetmek istiyorum. Evimin balkonundan bakınırken yeni yapılan çöp konteynerleri dikkatimi çekti kaldırımın tam ortasına kurulan bu sistem belki eski çirkin görüntüsünün yerine daha güzel bir görüntü sağladı, fakat kaldırımın tamda ortasında olması münasebeti ile geçişleri zorlaştırdığı dikkatten kaçmış olmamalıydı.

Oradan geçecek olan bir tekerlekli sandalye kullanan insan , yada bir bebek arabasıyla geçmek zorunda kalacak insan ne yapacaktır. Kaldırımdan inip orayı aşınca tekrar kaldırıma çıkma çabasımı verecek? Yoksa trafikte devammı edecek? Kaldırıma çıkmakta öyle kolay değil bunu hepimiz biliyoruz. Birçok yerde bu ayrıntı ihmal ediliyor ve buna göre bir düzenleme yapılmıyor.

Belediyeler çalışıyor çevresel bakımlar düzenlemeler gayet güzel bir şekilde yapılıyor, yenileme çalışmaları bulunduğum semtin her mahallesinde yapılmakta ama gelgelelimki işte böyle herkezi düşünmeden yapılması bu çalışmalarıda gölgeliyor. Taktir edilmesi gerekirken eleştri almasını sağlıyor.

Bukadar zor olmasa gerek diye düşünüyorum tüm ayrınrtıların hesaplanması oradan her geçecek olanın sağlıklı olmayacağı, engellilerin de buralardan rahatlıkla geçme haklarının olduğunu düşünmek,bilmek ve ona göre sistemler oturtmakgerekmezmiydi? Fakat malesef ki bir zafiyet var ve bu zafiyetlerin kurbanı insanlar olmaktadır. Bir takım kişilerin düşünmeden verdiği kararlar neticesinde hayatları zorlaşan insanlar var. Suç bizlerin yapılanları taktir etmeyişindemi yoksa bu yapılanların bir takım eksikliklerinin oluşundamı?

Yetkililer bir düzenlemeye karar veriyorken herkesin rahatlıkla faydalanabilirliğini gözden kaçırmaması gerekmektedir. İşte ozaman ben yapılana hizmet der yapana hürmet ederim. Alkışlanması gerekeni işte ozaman alkışlarım ama şuan yapılanı alkışlamıyor aksine ben eski konteynerleri tercih ediyorum en azından kaldırıma bir kez çıkınca yol boyu rahatlıkla gidilebiliniyordu.

Şuan nasıl gidilebilir buyurun takdir sizin.

Resim 001.jpg

Resim 002.jpg

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Çevresel Düzenlemeler Yapılırken Engelliler Gerektiği Kadar Düşünülüyor mu?

Yanıt:
Engelsizler bile yeterince düşünülmüyor ki engelli vatandaşlar düşünülsün. Hatta çok sağlıklı insanların bile yollarda , her seçim öncesi yeniden sökülüp yeniden yapılan kaldırımlar, caddeler, yollar sayesinde hendek çukurundan atlamak zorunda bırakılan sağlıklı yayaların bile ortopedik kazalarına sebebiyet veren akıldışı bir uygulamanın her yenisi ekleniyor İstanbulda birgün inşa edilen, döşenen yolun ertesi gün kapandığına, kapatıldığına yada çöktüğüne şahit olabiliyorsunuz. Bitmek tükenmek bilmeyen asfalt çalışmaları bana nedense '' Devletin malı deniz... '' sözünü anımsatıyor.

Yol-yapım çalışmamaları , bu konudaki mimari düzensizlikler, çarpık kentleşme, ergonomik olmayan insan sağlığına uygun olmayan her çeşit betonarme yapıların sonucunda değil engelli vatandaş engelsiz insan bile engellenebiliyor işe gitmekten, eve dönmekten, rahatça gezebilmekten ve hatta yaşamaktan.

Bunlar engellilerin karşılaştığı fiziksel güçlükler ve önlerine konulan engeller olmaktan öte bir de zihinlerde engellenemeyen önyargılar ve oluşan sabit, yanlış fikirler var ki toplumun ne hafızasına kazınmış olan hani adı sözde koruyuculuk sözde vicdani rahatsızlık yada adını siz koyun ki adı her neyse benim kesinlikle gözlemlediğim en acı gerçek ne biliyor musunuz?

Engellinin ne işi var sokakta, caddede hatta toplumun içinde hatta yaşamın ortasında ???

Bu ülkede gerçekte arzu edilen engellilerin çevreye çıkmamalarıdır...yaşamın kıyısında kalmış, evlere hapsolmuş, hapsedilmek istenmiş ve bu konuda da çok başarılı olunmuş engelsiz toplum adı altında engellileri yok sayarak, onları görmezden gelerek ve gerekirse herkesin onları dışarıda dolaşırken farkettiğinde suçlayarak bakmasının nasıl bir anlamı olabilir ki?

İBB başkanı Kadir Topbaş şehrime çok sayıda engelsiz ulaşım aracı olan otobüsler getirtti ve sanırım bu işin maliyeti de oldukça fazlaydı ama sonuç hiç de istenilen düzeyde olmadı. Otobüsü engelsizce binmeyi kolaylaştıran sistem ( otobüsün zeminle bir olacak şekilde alçalarak tekerlekli sandalyeli bir yolcununda binebilmesi konusu) bulunmasına karşı duraklarda ne bir engelli yolcu var binmeye hevesli nede onu otobüsüne almak için sabırsızca, fedakarca ve aslında o düğmeye basmasının bir görevi olduğunun bilincinde olan sürücüler mevcut.

Aylardır, hatta yıllardır her gün Avrupadan Anadoluya ve Anadolu yakasından Avrupa yakasına olmak üzere günde yaklaşık en iyimser ortalamayla 3 saatlik yolculuk yapmaktayım ama ben bugüne kadar çok az sayıda engelli görebildim yollarda, duraklarda hatta otobüslerde. Nüfusu 20 milyona yaklaşan bir megakentte ya tekerlekli sandalyeli engelli vatandaş yok yada çok az sayıda olduğu için onlarda evlerindeler (!)

Gerçek sayıyı bilebilmeyi çok isterdim ama eminim ki tahmin ettiğimden çok daha fazla bir sayıda engelli kendilerine sağlanan engelli yaşam koşullarından dolayı çevrenin kendilerine yasaklandığından emin bir şekilde dışarı çıkmamayı tercih ediyorlardır.

Tekerlekli Sandalye