Çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır yoğun bakımdan çıktı!

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye'de ilk kez çift kol ve bacak nakli yapılan, ancak kanamanın durdurulamaması nedeniyle bacağı bir süre sonra geri alınan 34 yaşındaki Atilla Kavdır, 26 gün sonra yoğun bakımdan çıkarıldı. Tedavisi serviste devam eden Kavdır, tarhana çorbası içip, reçel yedi. Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Kavdır'ın tırnaklarının uzamaya başladığını söyledi. Bir ay sonra fizik tedaviye başlanacağını anlatan Özkan, "6 ay sonra da kollarını hissetmeye başlayacak" dedi.

716585_detay.jpg

AY SONRA HİSSETMEYE BAŞLAYACAK
Yrd. Doç. Dr. Özkan, iki çocuk babası Kavdır'ın yoğun bakımdan çıkarılmasının ardından Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu, Doç. Dr. Murat Yılmaz ve Doç. Dr. Melike Cengiz ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Atilla Kavdır'ın kollarıyla pasif hareketlere başladıklarını açıklayan Özkan, "Bir ay sonra fizik tedavi ünitesinin yardımı ile aktif hareketlere başlayacağız. 6 ay sonra da kollarını hissetmeye başlayacak" dedi.

15 GÜN SONRA TIRNAKLARI KESİLİR
Atilla Kavdır'ın tırnaklarının uzamaya başladığını belirten Özkan, "Kavdır'la ilgili bundan sonraki süreç ilk kol nakli yapılan Cihan Topal'daki gibi olacak. 15- 20 gün sonra tırnaklarını keseriz. Önemli olan sağlık durumunun iyi olması. Yoğun bakımda uzun kalması normal. Uğur Acar nakilden 2 gün sonra yoğun bakım ünitesinden çıktı. Dünyada hiçbir yüz nakli 2 gün sonra yoğun bakım ünitesinden çıkamadı. Bu durum yoğun bakım ünitesinin büyük bir başarısı" diye konuştu.

200 ÜNİTE KAN KULLANILDI
Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, ameliyatın ardından hastayı neredeyse kaybetme noktasına geldiklerini bildirdi. Nakilden sonra Kavdır'ın akciğer, karaciğer ve böbrekleriyle ilgili fonksiyon bozuklukları ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Ramazanoğlu, "Ameliyatın ardından tansiyonunda düşme ve bunun sonucunda organlarda önemli bozukluklar meydana geldi. 26 günde yaklaşık 200 ünite kan kullandık. İlk günler bizim için adeta kabus gibiydi. Kaybetme endişesini çok yaşadık" dedi.

BACAĞIN ALINDIĞINI BİLİYOR
Çift kol ve bacak naklinin büyük bir ameliyat olduğunu aktaran Ramazanoğlu, "Enfeksiyon ile mücadele ettik. Bu tür hastalarda yoğun bakım desteği çok önemli. Yapılan tedavi ile bütün sorunları büyük ölçüde aşıldı. Herkesin emeği ile yoğun bakımdan çıkarmayı yaşadık. Yoğun bakımda kaldığı sürede diyalize bağlanmıştı. Diyaliz tedavisi sürüyor ama kısa süre sonra diyaliz ihtiyacının kalmayacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Ramazanoğlu, Kavdır'ın bacağının alındığını bildiğini, ancak bununla ilgili hiç konuşmadığını kaydetti.

72 SAAT BAŞINDAN AYRILMADI
Ameliyatın ardından İlk 72 saat hastanın başından ayrılmayan Doç. Dr. Murat Yılmaz, zorlu bir süreci geride bıraktıklarını ifade eden Yılmaz, "Ameliyattan çıktıktan sonra Kavdır'ın yoğun kanaması vardı. Yoğun kanamaya bağlı olarak çoklu organ yetmezliği denen durumları yaşadık. 72 saat ciddi bir mücadele verdik. Mücadelenin sonucunda da başarılı olduk" şeklinde konuştu.

KANAMAYI ENGELLEMEYE ÇALIŞTIK
Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu, kan kaybının ameliyat sırasında başladığını belirterek, "Bu dönemde kanamayı engellemeye çalıştık. Ameliyattan çıktıktan sonra da bunun devam etmesi yoğun bakımda ayrı bir çaba gerektirdi. Organlar içindeki soğuk sıvıların vücuda tekrar verilmesi de önemliydi. Zor bir dönemdi. Bugün hastanın bu durumda olması çok gurur verici " dedi.

ANNESİ 26 GÜN SONRA GÖRDÜ
Kavdır'ın annesi Ayşe Kavdır, oğlunu 26 gün sonra görmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Ameliyatın ardından zor günler yaşadığını anlatan Ayşe Kavdır, ''Oğlumu yoğun bakımdan servise alınırken koridorda gördüm. 'Oğlum' diye seslendim. Bana baktı ve ağladı. Ben de uzun süre ağladım. Oğlumu bu şekilde görünce çok mutlu oldum. Umarım oğlum kısa sürede sağlığına kavuşur'' dedi.

NAKİL BACAK GERİ ALINMIŞTI
Uşak'ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan tekstil işçisi 6 çocuk babası 39 yaşındaki Ahmet Kaya'nın yüzü Türkiye'de ilk defa yapılan ameliyatla mermer işçisi 19 yaşındaki Uğur Acar'a kolları ve sağ bacağı ise 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a 21 Ocak'ta nakledildi. Kavdır'a nakledilen bacak kılcal damarlardaki uyum sorunu nedeniyle bir gün sonra alındı.

Tekerlekli Sandalye