Çifte emeklilik engelliler için de geçerli mi?

Selamlar, geçenlerde ana haber bülteninde "çifte emeklilik" geleceği üzerine bir haber dinledim. Haber sonrası gazetelerde de benzer haberleri okudum. bu durum benim için çok önemli. Benim %48 oranında sakatlık raporum var 3.5 yıl bağ-kur 2 yıl 4 ayda ssk lı olarak çalıştım. ben aslında ssk ve bağ-kur u birleştirerek geri kalan süreyide isteğe bağlı olarak yatırıp ssk dan emekli olmayı düşünüyordum. ama şimdi bu haberi duyunca her iki kurumada (ssk ve bağ-kur) ayrı ayrı isteğe bağlı yatırıp iki kurumdandan emekli olmak istiyorum.

Biz engelliler içinde bu hak geçerlimidir veya bu haktan engellilere özel bir uygulama varmıdır acaba?

Şu haberden bahsediyorsunuz. Herkes için geçerli olan "çifte emeklilik" aynı şekilde engelliler içinde geçerlidir. Onun dışında bu uygulamada engelliler özel bir düzenleme yok. Bir engelli daha önce sakatlık oranı ve işe giriş tarihine göre kaç yılda ssk'dan emekli oluyorsa yada bağ-kur'dan yine aynı şekilde olmaya devam eder. Tek fark her iki kurumdan emekli maaşı alır. Emeklilik süresi açısından herhangi bir uzama yada kısalma söz konusu değil...

Bu kadar erken cevap vereceğinizi beklemiyordum. Çok teşekkürler evet o verdiğiniz linkteki haberi diyorum. Peki ben isteğe bağlı prim yatırıp emekli olursam ssk'dan ne kadar bağ-kur'dan ne kadar emekli maaşı alırım acaba?

Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınıza dair net rakam veremem. Kaldıki sizin emekli olacağınız tarihe daha var. O zamana kadar emekli maaşlarında çok şey değişir. Sadece şunu söyleyebilirim. Yüksek emekli maaşı almak için primlerinizin yüksek yatması gerekmekte.

Geri