Cip gibi tekerlekli sandalyesiyle dağ bayır dolaşıyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Trafik kazası sonrasında felç kalan Avcıoğlu, yaptırdığı özel tasarım tekerlekli sandalyesiyle arazide gezebiliyor.

Avcıoğlu, 11 yıl önce geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandığını belirterek, omurilik zedelenmesi sonucu felçli kaldığını ve yürüme yetisini kaybettiğini söyledi

Önceleri yürüyememenin kendisinde büyük travma yarattığını, daha sonra buna alışarak, kendisi için çıkış yolu aradığını dile getiren Avcıoğlu, şunları anlattı:

''Kazadan sonra 8 yıl tekerlekli sandalyede yaşadım ama hareket kısıtlaması olduğu için çok sıkıntı çektim. Sonra arazide gezebileceğim, hareket kabiliyeti daha yüksek bir araç tasarladım ve Poyracık beldesinden iki ustaya bu özel tasarım tekerlekli sandalyemi yaptırdım. Aracın yapımında bir bahçe motoru ve bu motora uydurulmuş defransiyel, 4 adet küçük traktör tekeri, demir doğrama ve elektrik aksamı kullanıldı. Aracın arkası asansör sistemli olduğu ve zemine sıfır inebildiği için altına dingil koyamadık. Önden çekişli, her koşulda, dağ bayır gezebiliyorum. Bu araç sayesinde her yere gidebiliyorum, aracımla engel tanımıyorum. Aracımda 5,5 beygir gücünde bir motor var, benzinle çalışıyor. Benzin deposu 3 litrelik ve bir depo benzinle yaklaşık 1 hafta boyunca gezebiliyorum. Köyün içinde, hatta komşu köylerdeki arkadaşlarımı ziyaret ederken artık rahatlıkla hareket edebiliyorum, kimseye bağımlı değilim.''

Özel tasarım aracın kendisine bir traktör parasına mal olduğunu ifade eden Avcıoğlu, araç arızalandığında başka bir araç üzerine yükleyerek traktör tamircisine götürdüğünü ve tamir ettirdiğini dile getirdi.

Tasarladığı aracın asansör sistemi bulunduğunu, bu sayede tekerlekli sandalyesini de bu araca yardımsız yükleyebildiğini kaydeden Avcıoğlu, ''Kimseye ihtiyaç duymadan kendim araca biniyor, tekerlekli sandalyeyi de yüklüyor, gezebiliyorum. Bu benim için çok önemli'' dedi.
Zaman

Tekerlekli Sandalye