Çocuğunuzda Oluşan Değişimlere Dikkat! ( Uyuşturucu Bağımlılığı)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir ebeveyn olarak 3 erkek çocuğuna sahip bir anne olarak çocuklarımın başına gelmesinden en çok korktuğum durumlardan bir taneside madde bağımlılığıdır. Sürekli bu konu hakkında çocuklarıma telkinde bulunup olası durumları hakkında kendimce, bilgimce birşeyler anlatmaya çalışmışımdır . İstedim ki bir çok anne babada çocuklarını bu konuda bilinçlendirsin, çocuklarını iyi takip etsin. Çocuklar bu kötü ve ölümcül alışkanlığa yakalanmasın. Anne babalar çocuklarının üzüntüsü ile perişan olmasın. Bundan dolayı bu yazımı hazırlamak istedim.

İşte madde bağımlılığı gerçeği

uyuşturucu.jpg

Çocuklarımızı tehtit eden madde bağımlılığı çok küçük yaşlarda bile başlayabilmektedir. Yanlış arkadaşlıklar ev içindeki huzursuzluklar, çocuğun psikolojisindeki travmalar onu bu kötü tuzağın içine itebilmektedir. Günümüzde okul önlerine kadar yayılan uyuşturucu madde satışları çocukların bu kötü ruh hallerinden faydalanarak bir çığ gibi büyümektedir. Bir çok ebeveyn bu durumu iş işten geçtikten sonra fark etmekte yapılacak çok fazlada birşey kalmamasından dolayı çocuğunun bu haliyle savaşamamaktadır. Önceden fark edilmesi çocuğun tedaviye ikna edilmesi bu kötü ve ölümcül tuzaktan kurtulma umudunu artıracaktır.

Çocuk psikolojisinden anlamak çocuğunuzu biraz tanımak ondaki değişiklikleri fark edebilmek sizi bir adım öne geçirecektir unutmayın!

Uyuşturucu madde kullanımı çoğu zaman çok geç fark edilir olası değişiklikler bir takım hastalıklara bağlanır zira kimse çocuğunun uyuşturucu kullandığını ona konduramaz. Bu durumdada ya çocuğunun bir uyuşturucu koması durumunda hastaneye kaldırılması neticesinde ortaya çıkar. Ya da uyuşturucu alabilmek için saptığı kötü yollar neticesinde karakola alındığında mesela para için bir hırsızlık durumu. Bazen tablo çok daha ağır olur ve yüksek dozla ölüm gerçekleşir işte ozaman anlarız ki çocuğumuz madde bağımlısıymış.

Aman dikkat!

Bu bahsettiğimiz olaylara maruz kalan milyonlarca ebeveynden biride sizler olmayın.

Biz ebeveynler çocuğumuzun gösterdiği belirtileri anlayabiliyormuyuz?

Şimdi o belirtilere bir göz atalım istermisiniz?

-Çocuğunuzda oluşan ruhsal ve fiziksel değişiklikleri çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir.
-Çocuğunuz uyuşturucu bağımlısı ise bir çok alışkanlığı değişecektir.
-Arkadaş çevresini değiştirecektir.
-Daha çok para harcamaya başlayacak cevabını veremediği harcamalarla karşınıza çıkacaktır.
-Çocuğunuz sizden uzaklaşacak çoğunlukla yalnız kalmayı tercih edecektir.
-Okul hayatında sorunlar yaşayacak başarısı düşecek devamsızlıkları artacaktır.
-Değişken ruh halleri içine girecek kimi zaman saldırgan, kimi zaman neşeli, bazen öfkeli gün içinde değişken haller alacaktır.
-Ne geleceğe dair planlar içine girecek nede kendi kişisel temizliğiyle ilgilenecektir.

Fiziksel olarak gözlenebilen değişimler ise şu şekildedir.

- Bitkinlik
- Dalgınlık
- Uyuklama
- Uyku bozukluğu
- Konuşma güçlüğü
- Burun akıntısı
- Terleme
- Titreme
- Dengesizlik
- Gözde kanlanma
- Göz bebeğinde daralma
- Yüzde kızarma-soğukluk
- Kabızlık
- İshal
- Terleme ve Titreme
- Yürüme bozukluğu
- Solunum güçlüğü-ağrılar

Hemsire

Üye
Uyuşturucu Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Uyuşturucu bağımlılığından kurtulma yollarına geçmeden önce Ruh Sağlığı Şubesinde çalışırken şahit olduğum olayları tek tek yazarak durumun ciddiyetini kavrayalım.

Uyuşturucuya ulaşmak için kendini satan 15 yaşında ki kızlar.

Annelerin, babaların yürek sızlatan feryatları;

- Oğlumun hapise girmesi için dua ediyorum. Orada uyuşturucuya ulaşamaz ve bırakır.

- Evde satılmadık eşya bırakmadı ne olur evladımı kurtarın.

- Oğlum eve gelmiyor geldiğinde beni dövüyor.

- Evladımı penceresiz boş odaya kitlemek zorunda kalıyorum.

Defalarca tedaviye baş vuran ama bırakamayan kişilerin kabullenmişlikleri feryatları.

Evladının ölmesini isteyen anne babalar.

Çalıştığım süre zarfında buna benzer 100lerce durumla karşılaştım. Uyuşturucu madde kullanan kişiler hakkında alınan Sağlık Tedbiri dosyalarını okuduğumda hepsinde yürek yıkan dramlar vardı. Parçalanmış aileler, şiddet gören çocuklar, cinsel istismara uğrayan çocuklar ve daha niceleri.

Peki gerçekten uyuşturucu bağımlılığından kurtulmanın yolu var mı?
Ben çalıştığım süre zarfında uyuşturucu bağımlılığından kurtulabilen kimseyle karşılaşmadım. Kurtulamamasının başlıca sebepleri;

Ailenin çocuğunu uyuşturucudan kurtarmak istemesi ama çocuğunun tedaviyi kabul etmemesi.

İstanbul bölgesinde AMATEM gibi kurumların yetersizliği sebebiyle bağımlıya 8 ay sonrasına randevu vermesi. 8 aylık süre içerisinde bağımlı yoksunluk sendromlarını en üst düzeyde yaşıyor ve uyuşturucuya erişmek için her yolu deniyordu. AMETEM'e yatış yapılacağı süre gelene kadar tedaviye olan inancını yitirip tedaviyi red ediyordu. Hatta bir çoğunun izine bile ulaşamıyorduk. (Nerede?, Ne yapar?, bilmiyorduk.)

Özel kliniklerde yatış ücretlerinin çok fazla olması ve sosyo ekonomik düzeyi yetersiz olan kişilerin bu ücreti karşılamasının imkansız olması. (Günlük 600tl civarı ve tedavinin en az 2 ay sürmesi buda ortalama 40bin tl civarı)

Biz başlıca bu sebeplerden dolayı maalesef çalıştığım bölgede başarıyı yakalayamadık.

Edindiğim 2 yıllık tecrübe sonucunda uyuşturucudan kurtulmanın adımları
Öncelikle şunun farkında olun aileniz dışında kimsenin umrunda değilsiniz. (Sivil toplum kuruluşları, cemaatler vb.) Devletin uyuşturucu bağımlıları için ne tür tedbirler aldığı ise uzun uzun tartışılır.

Uzun uzun düşünün yaşadıklarınızı ve çevrenize yaşattıklarınızı bu siz misiniz? Yada olmak istediğiniz kişilik bu mu? Bir şeyler için geç olduğunu düşündüğünüz an kaybettiğiniz andır.

Eğer siz bırakmak istemiyorsanız ailenizin isteğiyle tedaviye yanaşsanız bile ASLA başarılı bir sonuç alamazsınız.

Uyuşturucu bağımlısı çocuğu olan ailelere tek tavsiyem şu olmuştur. ''Çocuğunuzu kazanmak istiyorsanız köyünüze gidin ve ayakta tedavi görün. Çünkü ortam değişmeden bırakılsa bile tekrar başlama riski her zaman vardır. Küçük yerler gerçek arkadaşlığın var olduğu yerlerdir. Yeni arkadaşlıklar sizin yolunuzu açacaktır. Geçmişinize dair her şeyi çöplüğe atın ve geçmişinizden kimseyle bundan sonraki hayatınızda iletişim kurmayın.

Kendi kendinize azaltarak bırakacağım demeyin. Azaltılarak bırakılmaya çalışan her şeye başlamak çok kolaydır. Bırakacağınız zaman hedefiniz tam bırakmak olmalı.

Daha sonra bırakırım, şu zaman bırakacağım demeyin bu işin sonrası yok. Her geçen gün aleyhinizde işleyecek. Belkide sonra dediğiniz zamanı göremeyip öleceksiniz.

Destek almadan bırakmanız mümkün değildir. Esrar, eroin, ekstazi gibi uyuşturucu maddeler, sigara ve alkol bağımlılığı beyinde değişiklikler meydana getirir. Bu biyolojik değişiklikler, kişinin çevresi, psikolojisi ve sosyal sorunları ile etkileşir. Riskli durumların tespit edilmesi ve buna karşı önlemlerin geliştirilmesi gerekmektedir.

Uyuşturucuyu bırakan kişilerden teşvik almayı ASLA ihmal etmeyin. Eşekten düşenin halinden en iyi eşekten düşen anlar.

6 aydır uyuşturucu kullanmadıysanız işin %50'sini başarmışsınız demektir. Ama %50 riski ortadan kaldırmakta sadece sizin elinizdedir.

Yoğun tempoda hayatınızı 2 yıl kadar sürdürmelisiniz. Fiziksel olarak enerjinizi (spor yaparak vb.) her gün son demine kadar kullanınki uyuşturucuyu düşünmeye vakit bulamayın.

Ben bıraktım uyuşturucuyu demeyin. Şu kadar zamandır uyuşturucu kullanmıyorum deyin. Bu size tekrar başlama riskinizi ve yaşadığınız acıları hatırlatacaktır ve tekrar denemeye bile teşebbüsten korkar hale getirecektir.

Uyuşturucu kullanırkenki durumunuzu 2 yıl kadar hatırlayın.

Selahattin Güntay

kartalreis

Üye
Üye
Allah
korusun hepimizi,
çocuklarımızı, sevdiklerimizi... Uyuşturucu beyni öldürür.İnsan şuurunu kaybeder.

Tekerlekli Sandalye