Çocuk hakları kongresi başladı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çocuk haklarının yeniden ele alınacağı ve 81 ilden çocuk meclislerinin temsilcilerinin katıldığı '1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi', İstanbul'da başladı.

Kongrede konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bir ülkenin en büyük zenginliğinin çocuklar olduğunu belirterek, "Renkleri, dilleri yaşadıkları coğrafya ne olursa olsun hepsi bizim çocuklarımızdır." dedi.

Çocukların beklentilerini ve isteklerini dile getireceği, hakların yeniden ele alınacağı, çocukların büyüklerle sorunlarını konuşacağı '1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi' Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. 25-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen kongre, dünyanın ilk çocuk kongresi özelliğini taşıyor. Kongrede 118 çocuk delege 82 bildiri sunarken, 113 yetişkin delege de 87 bildiri ile görüşlerini açıklayacak. Kongrede 81 ilin Çocuk Hakları Komite Başkanları, Demokrasi ve Öğrenci Meclisi Başkanları ile Çocuk Meclisleri temsilcileri katılacak. Kongrede ayrıca, 56 sivil toplum kuruluşu, 81 ilin yerel yönetimi, Türkiye'deki 108 üniversite ve 22 siyasi parti de temsil edilecek.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan 11 yaşındaki kongre sözcüsü Ümmühan Zeynep Bilgili, "Sokaklarda mendil satan çocukları zaman zaman görüyor. Biraz vicdanı sızlıyor ve unutuyor. Üzerinde durulmuyor. Bu meseleye eğilmenin zamanı geldi artık." dedi. Kongrenin bir diğer sözcüsü olan görme engelli Fatih Bayer ise nüfusunun 3'te biri çocuk olan ülkemizde çocuklar güç koşullarda yaşıyor. Çocuk istismarları devam ediyor." İfadelerini kullandı.

Çocuk Hakları Kongresi'nin mimarlarından olan Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin ise, yaptığı konuşma sırasında zaman zaman duygulandı. Gözyaşlarına hakim olamayan Şirin, "Bir çocukta bütün çocukları düşünüyorum. Çocuğa saygı duyuyorum. Masumiyetine güzelliğine ve Allah'ın emri ile geldiği için saygı duyuyorum. Doğan her çocuğu kendi çocuğum gibi sayıyorum. Her çocuğun rengine saygı duyuyorum." şeklinde konuştu.

ŞAHİN: TÜM ÇOCUKLAR BİZİM

Programda son konuşmayı yapan TBMM Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Çocuk Hakları Kongresi'nin Türkiye ve Dünya'da bir ilk olduğunu vurgulayarak, TBMM'nin kuruluş gününün de çocuklara armağan edildiğini vurguladı. "Çocukların rengi, dili ve yaşadığı coğrafya ne olursa olsun hepsi bizim çocuklarımızdı." diyen Şahin, "Ülkelerin en büyük zenginlikleri sahip oldukları çocuklardır. Ülkeler sahip oldukları bu zenginlikleri iyi yetiştirir, her türlü tehlikeden korumayı başarırsa, onların haklarını, çocukluklarını yaşayacakları ortamları temin ederlerse, dünyanın yaşadığı sıkıntılardan kurtulacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

Dünya'da çocukların yaşadığı sorunları rakamlarla dile getiren Başkan Şahin , "Maalesef ilk okul çağına gelmiş ama okula gidemeyen 100 milyon çocuk var. Nüfusa kayıtlı olmayan 1 milyon çocuk bulunuyor. Dünyada 5 yaşından küçük her gün 24 bin çocuk öldürülüyor. 500 bin ile 1 milyon çocuk şiddete maruz kalıyor. 150 milyon çocuk ağır işlerde çalıştırılıyor. 200 bin çocuk çeşitli amaçlarla kaçırılıyor. Ülke yöneticilerinin üzerinde durması gereken çocukların yaşadığı bu gerçeklerdir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mardin'den gelen çocuk korusu kısa bir gösteri sundu. Daha sonra çocuk fotoğrafının yer aldığı iki sergi TBMM Başkanı Şahin tarafından açıldı. Sergiyi gezen Şahin'e çocuklar tarafından Türk Bayrağı rozeti hediye edildi. Başkan Şahin törene gelen bedensel engelli çocuklarla yakından ilgilenerek onlarla birlikte fotoğraf çektirdi. Üç gün boyunca devam edecek olan kongre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı kapanış programı ile sona erecek.

(CİHAN)

Tekerlekli Sandalye