Çocuklara Aile Eğitimi Projesi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Pazarlar ilçesinde, Halk Eğitim Merkezi, Çok Programlı Lise, Kiraz Çiçekleri Engellileri Yaşatma ve Koruma Derneğince hazırlanan Avrupa Birliği (AB) hibe destekli "Çocuklara Aile Eğitimi" projesi, Ulusal Ajans tarafından kabul edildi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hakkı Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada,

"Hayat Boyu Öğrenme Programı" kapsamında hazırladıkları projenin, rehabilitasyon merkezi bulunmayan yerleşim birimlerindeki engelli çocukların aileleri tarafından eğitilmesini kapsadığını bildirdi.

Projenin hazırlık ve planlama çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu proje aynı zamanda ilçemizden hazırlanan ilk AB hibe destekli projedir. İspanya'nın Sevilla kentinde bulunan Nureler firmasıyla ortak hazırlanmıştır. Proje, engelli bireyleri olan ailelerin eğitimine yöneliktir. Yakın çevremizde rehabilitasyon merkezi olmadığından engelli bireyleri bulunan ailelerin bu konudaki eğitim eksikliğini gidermek, ailelerin bireylere karşı daha eğitimli ve bilinçli yaklaşarak bireylerin toplumsal hayata etkin bir şekilde katılmasına yardımcı olmayı amaçlanmaktadır. Bu sebeple Nureler firması iki hafta süreyle ziyaret edilerek, AB ülkelerindeki standartların tespit edilmesi, ortak bir anlayış geliştirilmesi ve orada edinilen tecrübenin yakın çevreden başlayarak bölgeye ve hatta ülkeye yayılması hedeflenmektedir. Eğitim sonunda aile bireyleri daha bilinçli davranmaya başlayacak, engelli bireylerin topluma kazandırılmasında etkin rol oynamaları sağlanacaktır."

Çalışmaların 2012 yılının ilk çeyreğinde İspanya'ya düzenlenecek ziyaretle başlanacağını belirten Yıldız, ziyarete, İngilizce öğretmeni, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, okul müdürü, müdür yardımcısı, katılımcı kurum müdürü ve beş öğrencinin katılacağını ifade etti.

AA

Tekerlekli Sandalye