Çoğunluğu engellilerden oluşan işyeri açmak istiyorum. Önerileriniz nedir?

bulut.yagmur.gunes

Üye
Üye
Merhaba arkadaslar,
Oncelikle bu hayalimin insallah sadece hayal olarak kalmayacagini zamani gelince gerceklesecegini dusunup cevap vereceginizi umuyorum.
Ben kimya muhendisiyim hedefim bir fabrikanin tum bolumlerini isletmeyi ogrenip kendi isletmemi acmak. en basta kucuk olcekli olacaktir ama zamanla buyuyecegini dusunuyorum. ama sadece kendim icin bir is yapmak istemiyorum ayni anda pekcok insanin hayatini kolaylastirip imkanlar sunmak istiyorum. Sizlere sorum, sizce hangi alanda calisma yapmak daha faydali olur? Gida ve teksil sektoru aklima geliyor hem kendi egitimimi kullanip fabrikayi gelistirebilirim hem reklami tanitimi daha iyi yapilir diye dusundum. tabiki asil belirleyici faktor engelli arkadaslarimizin hangi alanda daha verimli olabilecegi. İnsallah sosyal yardimlasma kapsaminda boyle bir is kurup pek cok engelli arkadasa ihtiyaclarina yonelik imkanlar sunabilirim. Daha onceki yazilanlari okudum haklisiniz isyerinden once toplu tasima araclari, kaldirimlar,tuvaletler vs duzenlenmeli ama bunu yapabilecek yada yaptirabilecek gucum yok maalesef . ama bahsettigim gibi proje ile hem reklamlarla sesimizi duyurabilir hem de cesitli imkanlar sunmus oluruz. toplumun farkindaligi artar bazi imkanlar cikar. ise bir yerden baslamak lazim ben de kendi yapabilecegimin en iyisinin boyle birsey olabilecegini dusundum. sadece maddi olarak degil sosyal anlamda da katkida bulunmak istiyorum. fikirleriniz benim icin cok onemli lutfen bir iki cumle de olsa belirtin dusuncenizi.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Örneğin bir giyim sekteründe bir atölye açarsanız bir çok engelli orda çalışabilir, yürüme engelli bir çok çalışmak isteyen arkadaşımız iş bulamamaktadır ancak bir makina başında oturup hem birşeyler üretmek hem para kazanmak hem istihdam olmak bence iyi olabilir tabi örnekler çogaltılabilir ancak ilk okuyunca aklıma bu geldi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Kafanızdaki projenin daha önce yapılmış ve başarılı olmuş örnekleri olduğunu hatırlatmak isterm. Yine bildiğim kadarıyla bu türden projeler için Avrupa Birliği kapsamında hibe desteğide veriliyor. Ayrıca bahsettiğininiz "iş yerlerindeki mimari koşulların engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi" sanıldığı kadar pahalı bir şeyde değil. Atıyorum bir iş yerindeki wc lerin engellilerin kullanılmasına uygun hale getirilmesi bir kaç tutunma barı ile yapılacak, maliyetide 200-300 tl yi geçmeyecek bir şey. Yine aynı şekilde iş yerinin merdivenleri varsa buraya 3-4 çuval çimento 1-2 el arabası kumla rampa yapılarak bu sorunda aşılabilir. Neticede uzay istasyonu yapılması gerekmiyor. Merdivenlerin yanına rampa, tuvaletlere bir kaç tutunma barı hepsi bu.

Tüm bunların yanı sıra, "engellilere uygun işler nelerdir" diye soracak olursanız, ben daha çok home office diye adlandırılan evden çalışabilme olanaklarının verildiği iş kollarının uygun olduğunu düşünmekteyim. Gelişen teknolojiyle birlikte artık işyerleri "evlere" yada "evler" işyerlerine dönüştü. Benim tanıdım bir çok engelli home office olarak çalışıyor. Yine tanıdığım bir çok bildik manada sağlıklı insan bu yöntemle çalışıyor. Özellikle web teknolojileri (grafik tasarım, e-ticaret sitelerinin kurulması hizmeti v.b gibi) konusunda kendisini geliştiren insanlara bu alanda kurulmuş şirketlerden yoğun bir şekilde iş verildiğini biliyorum.

Tabi sizin kafanızdaki iş kolunda çalışmak bu anlattığım sentörlerde olduğu gibi evden çalışabilme imkanı vermeyebilir. Ancak her engellide evden çalışacak diye bir kaide de yok. Ben sadece konuya dair görüşlerimi aktarmak adına fikrimi söyledim. Umarım hayalinizi bir gün gerçekleştirir ve binlerce engellinin istihdam edildiği bir işyeriniz olur.

bulut.yagmur.gunes

Üye
Üye
Cevaplariniz icin tesekkur ederim umarim diger uyeler de okudukca fikir belirtir. evet dedigiz gibi en guzeli home office caliamak fakat o konularda calisilabilecek is yeri acmak bnm alanimda degil maalesef o alanda basarili olabilecegime inanmiyorum. ayrica engelki arkadaslarimizin eve bagimli calismaktansa daha soayal olabilecegi ortamlarda calismalari daha faydali olur dusuncesindeyim. evet bu tur projeler mutlaka gerceklestirilmistir or. bizim koy engelliler. amacim yeni bir proje bulmak degil kendi gecimimi saglarken baskalarina da imkan sunabilmek. tekstil benim de aklimda var ama tekstil uzerine o kdr cok firma varki tutunamamak dusunduruyor. Ayni zamanda en az is kazasi yasanan bir sektor olmali.

Tülayca

Üye
Üye
Merhaba,
Evet sizinde söylediğiniz gibi evden çalışmanın güzel tarafları olduğu kadar aynı zamanda zaten sosyal yaşama katılımda zorlanan engelliler için evden çalışmak yerine genel anlamda bir iş yerinde çalışmak onların sosyalleşmeleri açısından çok daha sağlıklı olacaktır...

Maxsi Mellon

Üye
Üye
Tülayca hanfendiye katılıyorum sosyalleşme yanında eğitimi ve konaklamayı da düşünüp engellilerin çalışmasının yanın da eğitim ve konaklamayıda eklersek benim de hayalim olan bir engelliler köyü gibi bir proje çıkıyor ortaya iş isteyen iş eğitim isteyen eğitim konaklamayı da yanına verdik mi tabi bunların maliyet kısımlarını bilemem ulaşım zorluğu çeken bir engelli biri olarak engellilerin bu 3 önemli faktör iş eğitim ve konaklama bir yerde olursa hem bir birimize hemde ülkemize faydamız olur...

iPad cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

BLUE MAnN

Üye
Üye
Engellileri toplasanız holding kurulur asıl iş nasıl para yaratılacağı

Tekerlekli Sandalye