Çölyak hastalarının askerlik muafiyeti

Arkadaşlar Çölyak hastalarının Askerlik muafiyet işlemleri için artık diyet bozdurularak yeniden endoskopi yapılmıyormuş.Bilgi niteliğinde paylaşmak istedim.Çölyakdaşlarımın izlemesi gereken yol şu şekilde yapılıyormuş artık.1- Askerlik şubesinde çölyak hastası olduğumuzu belirtince aile hekimine sevk ediyor.
2- Aile hekimi gastroenteroloji polikliniğe sevki uygundur yazısı ile askerlik şubesine gönderiyor tekrar.
3-Askerlik şubesi o kağıtla en yakın askeri hastaneye sevk ediyor ( benim ki ankara gataydı )
4- Gata gastroentereloji ye başvurduğumda doktor ilk tanıyı veren hastanede yapılan endoskopi de alınan parçayı getirmemi istedi ( bu parçalar 20 yıl saklanıyormuş )
5-Gidip hastaneden parçayı cam içinde alıp gata patoloji laboratuarına teslim ettim .Burda tekrar incelendi ve sonuç doğal olarak çölyak çıktı.
6-Patoloji raporuyla tekrar gastroenteroloji doktoruna gittim ve askerliğe elverişli değildir kaşesini vurup heyet için işlemlere başladı.
7-Bütün evrakları heyete teslim ettim ve sonuç Askerlğe elverişli değildir ..
Bu işlemler yaklaşık 1 ay sürüyor askerlik işlemi için başvuran arkadaşlar bu yolu izleyebilir.Sağlıkla kalın inş.

Geri