CP Hastaları engelli aracı alabiliyor mu?

dertli2010

Üye
Üye
ben cp hastasıyım 2009 yılında ehlıyet almıstım h sınıfı ozel tertıbatlı arac raporu ıcın ankara numune egıtım ve arastırma hastanesıne basvurdum 2009 yılında onlarda dırek motorlu arac kullanmaz raporu verdıler o gunden bu yana bırdaha basvurmadım sag elımden engellı oldugum ıcın ayrıca cp hastalarına vermezler dıyordu herkes dunde sonkez sansımızı denemek ıcın ankarada baska bır hastaneye basvurdum önce benım hastalıgım norolojık oldugundan norolojı doktoruyla gorustum cunku en onemlı karar ona aitt kadın dedıkı benım ıcın sorunyok ben den okey ama ortepedı ve fızık ne der bılemem benım gorusum uygunsun fakat benım heyete gırdıgım gun gel dıgerlerınıde ıkna edersem fızık ve ortepedı bu rapor cıkarmı heyettten doner mı mevzuattan kalırmıyım

İsen Buga

Üye
Üye
Doktor değiliz, sadece düşüncelerimizi aktarabiliriz. Kaldı ki düşünceler şahsi olur ve sizi bağlamayabilir.

CP rahatsızlığından okey alırsanız diğerleri ne der bilmiyoruz.
trafikte araba kullanmak inanılmaz güç. Demek istediğim herkes araba kullanabilir bebeler bile kullanabilir ama araç trafiği bambaşka birşey. Sadece Sabah ve Akşam trafiğini kast etmiyorum. Her daim sakin bir sürüşte bile tehlikeleri göremiyoruz. Sans herzaman yanımızda olmayabilir herzamanki gibi kusursuz geçmeyebilir. Bir bakmışsın afacanın biri annesinin elinden fırlamıştır tam 1 metre önündedir frene basmaya zamanın yoktur. Yetişkin biri karşıda iş servisine yetişmek için kardırımdan birden fırlayabilir. Aklı fikri iş servisini kaçırmamakta olabilirde sizi trafiği düşünemeyebilir. yada önünüze başıboş köpek fırlayabilir sizde frene basarsınız ani; arkanızdaki kamyon sizi ezebilir. Herşey olabilir Allah korusun...
Buna rağmen delikanlılık dönemimizde hiç değilse bir kez araba kullanıp söyle bir tur atmak candan gönülden çok isteriz. Ama dediğim gibi trafikte araçı kontrol etmekten ziyade trafiği anlamak çözmek ve olasılıkları hesaplamak zordur. Ne kadar tecrübe edinsen edin yinede trafik her zaman ilk günkü gibi zordur.
Dolayısıyla olur demiyorum olasi bir kazada sorumluluk kime ait? Sadece size mi? Hayır size ehliyet veren herkes suçlu olur. Davalarla uğraşmak istemeyen doktorlar bu yüzden CP hastası ol yada olma fiziki kontrollüklerde refleks ve veya ani hareketlerde yeterli refleksleriniz yoksa hayır diyebilir...

Umarım CP doktoru seni olumlu bulmuş ise diğerlerinden sorunsuz geçersin. Arabanın trafikte sürüş keyfinide çıkarırsın umarım inşallah olur.

dertli2010

Üye
Üye
yanı alaqbılırmıyım mevzuat nedır cpliler alamazmı iide bunlarr saglıklı ınsan ıcınde gecerlı degılmı sadece bana ozelmı

İsen Buga

Üye
Üye
Doktor kararı verir biz değil. Ha alır yada alamaz diyemeyiz. CP seviyenizi de belirleyemeyiz. Şu kadar azıcık olsa alamazsin diyemeyiz bu seviyeye akdar olursan alırsın diyemeyiz yine.

Mevzuata elince o basittir. Doktorun vereceği karar mevzuattan öndedir.

derderbo

Üye
Üye
dertli2010 sizden ricam cikan rapor sonucunu olumlu yada olumsuz burda paylasirsaniz sizin gibi sorunu olanlar bilgilensinler kolay gelsin size

dertli2010

Üye
Üye
hyr pazartesi bellı olucak

Tekerlekli Sandalye