CP hastası kızım için avrupadan puset tarzı araç getirmeyi düşünüyoruz ne yapmalıyız?

desan

Üye
Üye
Katılım
Eyl 11, 2012
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
%98 engelli, CP 'li 5 yaşında bir kızım var. Durumuna uygun yurt dışından özel bir puset getirtiyoruz. Büyük ve ağır bir puset olduğundan mevcut arabamıza sığmayacak bu nedenle aracımızı değiştirmeyi düşünüyoruz. Kızımın raporu ile minibüs tarzı bir araç alabilir miyiz. Minibüslerin büyük bir çoğunluğu 2000cc ve üzeri. Engelli araç asansörü ile puseti araç içine yükleyip, kızımı pusetten indirmeden araç içine sabitlemeyi planlıyorum. ÖTV indiriminden yararlanmamız mümkün mü sizce?
 

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Katılım
May 19, 2010
Mesajlar
14,174
Tepkime Puanı
35
Puanları
48
Yaş
47
Evet alabilirsiniz. İlgili maddeyi aşağıya ekliyorum.

3-) ÖTV’den istisna taşıt araçları hangileridir?
Özürlülerin özel tertibat/tesis yapılma şartı olsun veya olmasın ÖTV ödemeden iktisap edebilecekleri taşıt araçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

- Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü aşmayan binek otomobilleri,

- esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon,arazi taşıtı ve jeepler dahil),

- motor silidir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar’ın Sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler veya bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.
 
Üst