Cücelikten dolayı rapor alma ve emeklilik işlemleri?

İMPARATOR TERİM

Üye
Üye
Merhaba,

08 06 1983 yılı doğumluyum sadece doğuştan cücelik mevcut bende (AKONDROPLAZİ)
2004 yılında Şişli işçi bulma kurumu yönlendirmesiyle Okmeydanından %50 işe giriş raporumu aldım ve 2005 te finansbanka başladım (o dönemde ne işçi bulma kurumu nede iş yerim tarafından yönlendirilmediğim için o raporla vergi indiriminden yararlanamadım 2009 yılındada o rapor aslını Ankara aldı benden ( 7 yıldır Finansbank gen.müdürlükte çalışmaktayım)
(ssk kartımda ilk başlama 34092000 yılıdır-àokul staj tarihi yılım,
ilk prim ödeme tarihim ise 2002 yılıdır) hangisi baz alınır giriş tarihimmi yoksa ilk prim ödeme yılımmı????

2009 ve 2010 yılında vergi indirimi için hastane heyetlerinden iki farklı hastaneden Okmeydanı ve Şişliden %20 rapor aldım ve tabi vergi indirimi ve malulen emeklilik bu şartlarda zor görünüyor,

(Şişli hastanesine en son gittiğimde 2010 yılında ortapedi benim çizelgemde senin durumun görünmüyor fizik bölümüne git demişti fiziğe gidiyorum burda ne işin var ortapediye gitmelisin diyodu ordan oraya süründüm anlıyacağınız ve bu site bana umut oldu inşallah olumlu bi gelişme olur artık, yıllardır bu çileyi çekiyorum bu sese kulak verin lütfen.
ileride değişiklik olurmu engelli rapor oranlarında beklemelimiyim? sizce ne yapmam gerekir yardım ve yönlendirmenizi rica ederim.

BİDE İLK RAPORUMA İTİRAZ DİLEKÇESİ YAZDIM VE VERGİ DAİRESİ YÖNLENDİRMESİYLE ŞİŞLİ ETFALE GİTTİM İTİRAZ HAKKIM SINIRLIMI YOKSA Bİ SINIR YOKMU İTİRAZ KONUSUNDA

SAYGILARIMLA

FATİH PINAR

abazali

Üye
Üye
senin ilk aldıgın raporda sürekli ibaresi var ise o raporla yani yüzde elli olan raporla vergi indirimi için müracet et ret cevabı gelirse 30 gün icerisinde mahkemeye ver yargıtayın kesin kararı var bu konuda doktorun raporu gecerli diye davanı takip et yoksa emekli olamassın

M

mavibalina2012

Guest
Stajlıkta geçen süreler hizmetten sayılmaz...İlk İşe başladığınız yer finansbank ise buradaki işe giriş tarihiniz baz alınır ancak daha önceden sigortalı geçen primleriniz giriş tarihine ilave edilerek ilk işe girişiniz hizmet süresine göre geriye doğru ötelenir...Rapor almanızda kısıtlayıcı bir faktör bulunmakta olup iki rapor arasında geçen süre altı aydır... Sağlıcakla ve esenlikle kalın....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba yazılanlara katkı sağlamak adına bende şunları ekleyeyim.

1: Emeklilikte staj sigortası sigorta başlangıcı olarak kabul edilmez.
2: Emekli olacağın tarihi bilmemiz için rapor oranınıda bilmemiz gerekiyor.
Buna göre şu anda elinde güncel sağlık raporu olmadığı gibi vergi indirimide almış değilsin....
Ne yapabilirsin?

Malasef sakatlık oranı cetvelinde "Akondroplazi" (cücelik) için bir oran belirtilmemiş. Anladığım kadarıyla son aldığın raporu 2010 yılında almışsın. O raporun üzerinden çok zaman geçmiş o rapora itiraz etmek yerine yeniden rapor almak için müracaat edeceksin. Eğer sana verilen rapor oranı %40'ın altında olursa bu sefer il sağlık müdürlüğüne gidip itirazını yapacaksın. Onlarda seni hakem hastanesine sevk edecekler. Hakem hastanesi neden önemli? Hakem hastanesinin nihai karardır. Ve hakem hastaneleri en doğru oranı verecek hastanelerdir. Hakem hastanesinden istediğin sonucu alabilirsin diye umuyorum. Sonrada o rapora istinaden vergi indirimine başvurursun. Böylece engelli mekliliğinden yararlanabilirsin.
İzlenebilecek en sağlıklı yol bu yazdığım şekilde izlenecek yoldur. En azından ben olsam bu adımları izlerdim.

M

mavibalina2012

Guest
Danıştay ve Vergi Mahkemelerine göre, Maliye Bakanlığının merkez sağlık kurulunun rapor oranını düşürme yetkisi bulunmamakta olup zaman aşımı süresi geçmeden dava açıldığı takdirde kazanma şansı vardır ancak şu ana kadar kazanılan dava varmı bilmiyorum ancak hastanenin verdiği rapor oranını defterdarlıkların düşürme yetkisi yoktur ..Burada dikkat edilecek husus dava açmak için vergi mahkemelerinde dava açma süresi red kararının elinize ulaşma tarihinden itibaren 30 gündür...Bu arada üsteki yazışmamda yanlışlıkla "Rapor almanızda kısıtlayıcı bir faktör bulunmakta olup ifadesi yerine doğrusu BULUNMAMAKTADIR şeklindeki düzeltmemi yapar onun dışında izleyeceğiniz yollar yöneticimiz tarafından detaylandırırak anlatılmıştır. Sağlıcakla ve esenlik dolu günler temenni ederim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet mavi, vergi indirimi başvurularında "hastanenin verdiği rapor oranı geçerlidir" diye alınmış bir mahkame kararı var. Bu kararı bulmak için çok uğraştım ama ulaşamadım karar metnine.

M

mavibalina2012

Guest
Tekrar rapor isteme konusunda madde 13 4.bendinde ''Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.''

“ilgili Yönetmelik hükmünden de anlaşılacağı üzere özür oranının yüzde olarak belirleme yetkisi Yönetmelik eki listede sayılan sağlık raporlarını düzenlemeye yetkili olan sağlık kuruluşlarına tanınmış, sağlık raporlarında yer alan sakatlık bulgularına göre sakatlık oranının yüzde olarak belirleme konusunda Merkez Sağlık Kuruluna herhangi bir yetki tanınmamıştır…”

Bu hükümler doğrultusunda Danıştay ve Vergi Mahkemelerine göre, Maliye Bakanlığının merkez sağlık kurulunun rapor oranını düşürme yetkisi yoktur.

Tekerlekli Sandalye