Dava açılırsa Zihinsel engellilerin ÖMSS puanı iptal edilecek!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

adalet

Üye
dava açılırsa Zihinsel engellilerin ÖMSS puanı iptal edilecek !!!

Zihinsel engellilerin ÖMSS puanı iptal edilecek bunun yerine kura ile atanacaklar !

ÖMSS sınavı ÖSYM tarafından hazırlanmış sınav sorular içermektedir.

sınavda Zihinsel engelliler için hazırlanan sorular hangi IQ seviyesine göre hazırlanılmıştır !?

bu soruyu soruyoruz çünkü ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK
SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/01/20120114-10.htm

ekindeki Zihinsel engelliler IQ seviyesine göre 5 gruba ayrılmaktadır !
ve en önemli noktası listede yer alan her IQ seviyesindeki Zihinsel engelli aynı türde sorulara tabi olarak sınava girmiş olup

zihinselengelliiq.jpg

bazı Zihinsel engellilerin üstün başarı göstermiş olması ! sınav sistemindeki bu hatadan ötürü oluşmuştur.
Zihinsel engelliler arasında haksız rekabetin oluştuğu artık resmidir. bu konuda hakkını aramak isteyen arkadaşlarımız olur diyerekten bu bilgiler sizlerle paylaşılmaktadır.

eşit ve adil bir alım süreci olması haksız rekabetin önüne geçilmesi için

2012 ÖMSS Zihinsel engelli kategorisinde sınava girenlerin puanlarının geçersiz sayılması bunun yerine
zihinsel engelliler arasında yapılacak kura çekişi ile adil bir alımın yapılması olasıdır.

andycan

Üye
Üye
açalım davayı
hangi mahkemeye açılıyor bu tür davalar

adre

Üye
Üye
artık geçti beyler ben bu durumu araştırıp yetkililerle görüştüm ( verilen hak geri alınamaz devlet işlerinde diyor... ) Ama bir sonraki sınavda ve atamalarda bunu göz önünde bulunduracaklarından bahsediyorlar ilk kez yapılan bir sınav henüz tam oturmadı böyle hatalar olacağını düşünüyorduk zaten

marcus_oredius

Üye
Üye
bildiğim kadarıyla itiraz sresi mevcuttur. ancak bu srenin ne kadar süreceğini bilmiyor. sanırım sonuçlar açıklandıktan sonra 30 gn olamsı gerektir.

adalet

Üye
açalım davayı
hangi mahkemeye açılıyor bu tür davalar

öncelikle genel bir bilgi
özellikle hatalı sınav sorularına veya cevap anahtarının hatalı okunması konusunda itiraz süresi bi kaç gün ile sınırlı olup
söz konusu bu durum sınav ve atama sisteminin bütünlüğü ile ilgili olup bu gibi durumlarda süreyi sınavı ve atamayı yapan kurumların belirleyeceği sınırlı süreler değildir, ! :)
hukuki süreç yasal zaman aşımı süresine göre zaman aşımı 5 yıldır.

yasal hak arama noktasında izlenmesi gereken yasal yok hakkında !

öncelikle taraf olan kişi, taraf olan kurum ile resmi yazışma yapmalıdır.

ÖSYM'ye resmi yazı yani dilekçe ile başvuruda bulunmalı !

başvuru için ÖSYM'nin genel amaçlı dilekçe örneği ile başvurmalıdır.

başvuru içeriğinde soru açık ve net bir biçimde

2012 ÖMSS sınavına giren Zihinsel engellileri için hazırlanan sorular

Resmi Gazetede yer alan ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK
SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/01/20120114-10.htm

hangi Zeka IQ değerlendirmesine göre yapılmıştır diye açıkca sorulmalıdır.

örneğin görme engelliler için farklı puntolarda sorular hazırlandığı gibi zihinsel engelliler içinde IQ suna göre sorular hazılanması gerekirken bu yapılmamıştır !

omss.jpg

IQ seviyesine göre bir den fazla zihinsel engelli söz konusu olduğu için
ÖSYM ( bile bile lades yapmamak için ) kesin ve net bir cevap verememeye çalışacak
dolambaçlı bir cevapla konuyu kaynatmaya çalışacaktır.

sonuç olarak size öyle veya böyle bir cevap verecektir.

bu cevabı aldıktan sonra öncelikle bu konuyu bireysel bir dava değilde toplumsal bir dava olması için

çeşitli engelli dernekleri ile görüşünüz neredeyse her derneğin bir avukatı vardır.

hukuksal konularda burada yazanları bir avukata danışa bilirsiniz !

son olarak hangi mahkeme de dava açılacağı konusuna gelirsek

ilgili mevzuat yasal boşluklar nedeniyle oluşabilecek durumlar hakkında

İDARE MAHKEMESİNDE dava açılacaktır.

marcus_oredius

Üye
Üye
adalet. başlangıç olarak zihinsel hastalıklar zeka geriliği gerçekten tesbiti ve denetimi en zor şeylerdendir.

benim ablam down sendromludur IQ 40-60 arası olarak belirtildi ancak hafıza kaasitesi foto hafıza. okuma yazması var. şimdi ben ablamın önüne bütün kitapları koysam sana açıkça söylüyorum bakar geçer. ve sınavda benden yüksek puan alır.

adalet

Üye
adalet. başlangıç olarak zihinsel hastalıklar zeka geriliği gerçekten tesbiti ve denetimi en zor şeylerdendir.

benim ablam down sendromludur IQ 40-60 arası olarak belirtildi ancak hafıza kaasitesi foto hafıza. okuma yazması var. şimdi ben ablamın önüne bütün kitapları koysam sana açıkça söylüyorum bakar geçer. ve sınavda benden yüksek puan alır.

"istisnalar kaideyi bozmaz" diye bir söz var !

marcus_oredius

Üye
Üye
doğru doğru. şimdi bu sınavda zihinsel engelli kardeşlerimizin zeka seviyeleri hele üst puan alan arkadaşlarımızın zeka seviyelerini biliyormusunuz?

elinizde bu kişilerin zihinsel engelli olduğuna dair belgeniz mevcut mu?

bütün bunları yayınlamaktaki amacınızı halen anlamadım. heleki film afişini hiç anlamadım. güzel filmdir ancak bunu böyle boy boy yayınlamanızı açıklarsanız sevinirim.

adalet

Üye
doğru doğru. şimdi bu sınavda zihinsel engelli kardeşlerimizin zeka seviyeleri hele üst puan alan arkadaşlarımızın zeka seviyelerini biliyormusunuz?

ÖMSS başvuruları esnasında ailesiyle birlikte gelen ( daha doğrusu getirilen ) zihinsel engellileri
sadece ben değil, ÖMSS başvurusu sırası ve süreci esnasında bir çok kişi görmüş olduğu ortadadır.

bakınız :
zihinselengelliiq.jpg

teknik olarak 5 farklı IQ seviyesi bulunmakta olup
eğitilebilir ve çalışabilir seviyede en düşük seviyesindeki bile
sınava girişler olduğunun farkındasınız sanırım !

dahası zaten burada anahtar soru altın soru ÖSYM nin hazırladığı
zihinsel engelliler ÖMSS sorusu 1 bir kitap türü olduğu için haliyle
bu hangi IQ seviyesine göre hazırlanmıştır diye soru sorabildiğiniz zaman
zaten ortadaki sistem yanlışını fark etmiş oluyorsunuz

aynı görme engelliler gibi görme engelliye özel 3 farklı punto ebatında nasıl soru kitapçıkları hazırlanıyor ise
zihinsel engelliler hakkında resmi gazetede yayınlanan bu durum içinde 1 den fazla 2,3 veya 5 farklı soru kitapçığının oluşturulması gerekmekteyken ortada 1. dereceden düşük IQ lu zihinsel engellileri mağdur etmeyi bırakın diğer engel türleri ile haksız rekabete sebep olabilecek bir durum olduğu açıkca ortada !

dahası ÖMSS sınavına, Kura çekiliş başvuruları hariçi 60Bin engelli raporu olan kişi başvurmuştur !

bunlar arasında
ÖMSS'ye giren 1,307 lise mezunu Zihinsel engellinin IQ seviyesi düşük değil !

kaynakça : ÖMSS'ye giren 1,307 lise mezunu Zihinsel engellinin IQ seviyesi düşük değil !

marcus_oredius

Üye
Üye
tamam anlıyorum ama bu sayıyı nerden elaşıldı bütün katılan zihinsel özürlü arkadaşları takip mi edildide bu rakam ortaya konuldu. birde merakımdan soruyorum siz bu sınava girdiniz mi ?

marcus_oredius

Üye
Üye
birde sana şunu sormak istiyorum bu kapı açılırsa nerde bitecek?
görme engelli arkadaşlarımız yanında birisiyle girdi yardım ettiler puan ları iptal olsun mu?
tek başına sınava girenler kopya getirdiler iptal olsun mu?

lütfen cevap verebilirmisin.

adalet

Üye
tamam anlıyorum ama bu sayıyı nerden elaşıldı bütün katılan zihinsel özürlü arkadaşları takip mi edildide bu rakam ortaya konuldu. birde merakımdan soruyorum siz bu sınava girdiniz mi ?

bakmakla görmek arasındaki farkı şimdi size nasıl anlatayım ki !?

marcus_oredius

Üye
Üye
yazıyı okudum hatta şimdi bir alıntı yapacam
ÖMSS'ye giren lise dengi 3,241 Zihinsel engellinin
1,934 tanesi iş okulu mezunu !şimdi bu ne demek diye sorarsanız

gerçekten düşük IQ seviyesine sahip zihinsel engelli sayısı 1,934 olduğu ortaya çıkıyor

peki bu diğer 3,241 - 1,934 = 1,307 kişinin düşük IQ seviyesinde zihinsel engelli olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor

benim ablam iş okuluna gitmedi. benim ablam şimdi zihinsel özürlü değilmi ? bu soruyu iyi düşün .

adalet

Üye
birde sana şunu sormak istiyorum bu kapı açılırsa nerde bitecek?
görme engelli arkadaşlarımız yanında birisiyle girdi yardım ettiler puan ları iptal olsun mu?
tek başına sınava girenler kopya getirdiler iptal olsun mu?

lütfen cevap verebilirmisin.

konu başlığı ile tartıştığımız konu ise sistemdeki bu açık sayesinde kimlerin haksız puan alabileceği noktasıdır.

sizin verdiğiniz konuya gelirsek o sınav gözlemcisinin kendi yaptığı haksızlıktır. elbet bunun hesabını öbür tarafta verecektir.

marcus_oredius

Üye
Üye
her zihinsel engelli iş okuluna gitmez benim ablam düz lise mezunudur.

ve siz bazı sorulardan kaçınıyorsunuz lütfen söyleyin siz bu sınava girdiniz mi?
girdiyseniz puanınız ve sıralamanız.

adalet

Üye
yazıyı okudum hatta şimdi bir alıntı yapacam
ÖMSS'ye giren lise dengi 3,241 Zihinsel engellinin
1,934 tanesi iş okulu mezunu !şimdi bu ne demek diye sorarsanız

gerçekten düşük IQ seviyesine sahip zihinsel engelli sayısı 1,934 olduğu ortaya çıkıyor

peki bu diğer 3,241 - 1,934 = 1,307 kişinin düşük IQ seviyesinde zihinsel engelli olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor

benim ablam iş okuluna gitmedi. benim ablam şimdi zihinsel özürlü değilmi ? bu soruyu iyi düşün .

kardeşinizin sağlık raporunuz buraya yazmadığınız sürece
size bu konuda vereceğim tek cevap istisnalar kaideyi bozmaz yorumu olacaktır.

bakın biz burada sınav sorularının hangi IQ seviyesine göre hazırlandığını soruyoruz !

ÖSYM zihinsel engellilerin ne seviyede algılama veya yorumlama anlamıyla
patolojik veya psikolojik sorunu olduğuna bakmıyor.

yani normal IQ su olan şizofreni hastası ile IQ'su düşük olan kişiyi tek bir kefeye koyuyor !
yani teknik olarak 2 side zihinsel engelli statüsünde düşük IQ sorularıyla muhatap olup !
hem düşük IQ lular mağdur oluyor hemde diğer engel türleriyle haksız rekabet oluşturuyorlar.

marcus_oredius

Üye
Üye
hayır siz 1307 kişiyi mahkum ediyorsunuz. sadece istatistik veriye bakarak. bu kişilerin zihinssel engelli olmadığına hüküm getiriyorsunuz. kaynaştırma öğrencisi altında binlerce zihinsel engelli öğrenci orta okuldan liseden mezun olmakta. acı bir gerçek. bu kişilerhak ettikleri eğitimi eşitlik yasası altında alamamakta.

şimdi benim psikiyatrik olarak raporum var zihinsel engelli seçeneğine değil genel engelli seçeneği işaretlendi bana. bu durumda şizofren hastası birininde genel engelli statüsünde girmiş olması gerekmektedir.

bence siz çok dar bir açıdan bakıyorsunuz konuya.

adalet

Üye
ana konumuz zihinsel engellilerin resmi cetvelde gösterildiği üzere 5 farklı IQ sınıflandırmasına göre

tüm zihinsel engelliler tek bir IQ seviyesinde olduğunu sizinde kanıtlayamayacağınız ortada olup !

bu 5 farklı IQ sınıflandırması içinde olanların sınavda hangi IQ sınıfına göre sınava girdiğini sorguluyoruz

çünkü resmi ve maddi delil anlamında elimizdeki tek haklı argüman budur.

zaten IQ seviyesine göre eğitilebilinir zihinsel engelliler iş okullarına yönlendirilmektedir.

ve konuya ek olarak ;
öncelikli konumuz şizofreni hastalarının zihinsel engelli raporu alması konusu değil !

ama bu konuyu tartışmak istersen buyur bu forumdaki yazılanları iyi oku
http://www.engelliler.biz/forum/sag...nsel-engelli-kategorisine-kimler-giriyor.html ve bilmediklerini öğren !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye