Dernek Başkanının Adını Kullanarak Eşinden Bile Yardım İstemişler

F

Fırtına

Guest
Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engellilere yardım gerekçesiyle kurulan 'merdiven altı' derneklerin, engellileri sömürü aracı olarak kullandığını söyledi.

Boyraz AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de zor durumda kalmış bir kişiye ya da kişilere yardım etmenin 'kutsal görev kabul edildiğini' vurguladı.

Yardımın ve desteğin çok güzel ve takdir edilen faaliyetler olduğunu ifade eden Boyraz, duyguları 'maddi çıkarları' için sömüren kimi çevrelerin rahatsızlık yarattığını ifade ederek, '10-15 belki, 20 sene önce dilenci tacirleri vardı. Bu tacirlerin ele başları vardı. Bunlar engelli insanları toplarlardı, şehir şehir gezerlerdi. Ramazan ayı, Kurban Bayramı dilenci tacirleri için yılın en güzel zamanlarıydı. Bu zamanlarda özürlüler dilendirilir ve para kazanılırdı. Halkın bilinçlenmesiyle bu sona erdi' dedi.

Boyraz, 'engellilerin acınacak insanlar olmadığını' belirterek, 'Hepimizin mutlaka bir eksikliği var. Karşımızdakini kendimizden farklı görmememiz lazım' diye konuştu.

Şükrü Boyraz, engellilere dernekler aracılığıyla yardım edilmesini, destek olunmasını, bu durumda da yardım ve destek verilecek derneğin çok iyi araştırılmasını önerdi. Engelliler için güzel çalışmalar yürüten dernekler olduğu gibi engellilere yardım etmek isteyenleri sömürmek amacıyla kurulmuş ve kendisine 'dernek' diyen oluşumların da bulunduğunu vurgulayan Boyraz, şunları anlattı;

'Engelliler için bizim 'merdiven altı' dediğimiz dernekler de kuruluyor. Hatta zaman zaman 3-5 kişinin bir araya gelerek kendilerince bir oluşum kuruyor ve sömürü aracı olarak dergi çıkarıyor, gazete çıkarıyor. Kimi tiyatro yapıyor, şarkı söylüyor. Engellilere yardım gerekçesiyle kurulmuş merdiven altı dernekler, engellileri sömürü aracı olarak kullanıyor. Türkiye'de yardım toplayan kurum ve kuruluş sayısı o kadar arttı ki hangisinin doğru, hangisinin yanlış yaptığına ilişkin çelişki yaşıyoruz. Engelliler için para toplayanlara ilişkin bize çok şikayet geliyor.

Zaman zaman ellerindeki içi çiçek dolu sepet bulunan genç ve şık giyimli bayanlarla büyük sitelerdeki iş yerlerinin kapısı çalınıyor, engelliler için yardım toplanıyor. Benim evime bile gelmişler, kapıyı açan eşime 'Sakatlar Derneği için yardım topluyoruz' demişler. Eşim 'sizin başkanınız kim?' diye sorunca da 'Şükrü Boyraz, siz onu tanıyor musunuz?' demişler. Eşim bu kişilere 'aaa çok iyi tanıyoruz' yanıtını vermiş. Benim evimden önce sitedeki neredeyse tüm daireleri dolaşmışlar, benim adımı duyan komşularım, uzatılan gülün karşılığında yardım etmiş. Bu kişilere bir tek benim eşim yardım etmemiş.'

HALKIMIZ YAPTIĞI YARDIMI DENETLEYEBİLMELİ

Türkiye Sakatlar Derneği Başkan Şükrü Boyraz, vatandaşların, özürlüler ya da diğer kesimler için yaptıkları yardımın nereye ya da ne için harcandığını bilebilmesi, bunun için de yaptığı yardımı denetleme konusunda duyarlı olması gerektiğini söyledi.

'Halkımız yaptığı yardımı denetlemeli, denetleyemediği yardımı yapmamalı' diyen Boyraz, yardım toplama yetkisine sahip kişilerin bulundukları ilin valisinin imzasını taşıyan fotoğraflı belgelerine bakılması gerektiğini belirtti.

Boyraz, 'Dernek önce yardım toplayacak kişileri belirler. Bu kişilerin isimleri adli sicil ve diğer bazı belgelerle birlikte valiliğe bildirilir. Bir engel görülmediği takdirde bu kişiler için üzerinde valinin imzası ve yetkili olacak kişilerin fotoğrafının bulunduğu izin belgeleri hazırlanır. Bu izin belgesi olan kişiler yardım toplayabilir. Vatandaşlar izin belgesi konusunda özellikle çok dikkatli olmalılar. Vatandaş yardım için kapısını çalan kişinin izin belgesini kontrol etmeden bir yardımda bulunmamalı. Dernekler ve iyilik yapmayı seven vatandaşlar üzerinden haksız kazanç sağlamaya yönelik yardım girişimlerinin önüne geçmenin yolu budur, burada yine en büyük görev vatandaşa düşüyor.'

Tekerlekli Sandalye