Dernek, vakıf ve aktivistlerin engelliler adına yeni bir söyleme ihtiyaçları var!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Uzunca bir süredir devam eden ve biz engelliler adına yürütülen bir kampanya var. Bu kampayanın adıda kendide oldukca ilginç.
Kampanyanın adı 'Engelliler için kapak toplama kampanyası' kampaya yı Dünya Engelliler Ve Dostları Gelişim Derneği düzenliyor.

Kampanya yurt genelinde uygulanıyor 250 KG mavi kapak toplandığında bu kapaklar satılıp bir engelliye tekerlekli sandalye alınıyor. Yada alınacak(MIŞ) şu ana kadar kime kimlere alındı bilmiyorum...

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Daha önceki yazılarımda engelliler adına yapılan ve 'yardım' adı altında yürütülen bu ve buna benzer kampanyaların toplumda ki 'engelli algısın'da' olumsuz etkileşimler yaptığını belirtmiştim. Engelliler adına YARDIM diye başlayan her cümle toplum bilincinde engellilerin sürekli yardıma muhtaç zavallı insanlar olarak algılanmasına neden oluyor. Bizler bu algıyı yıkmak için dişimizi tırnağımıza takarken Birileri ve üstelik adıda Dünya Engelliler Gelişim Derneği olan gelişim ve değişimden bi haber kerameti kendinden menkul zevatlar bizim çabamıza inat toplumda ki Engelli=Yardıma muhtaç algısını pekiştirmek için ellerinden gelen çabayı harcıyor.

Bu davranışı bilincli ve kasıtlı yapıyorlar demek istemiyorum ama yaptıkları şey uzun vadede biz engellilerin sorunlarını iyice pekiştirmekten başka bir şey değil. Hadi o kapaklar toplandı, toplanan o kapaklarla 3-5 engelliye tekerlekli sandalye de alındı o kişiler tekerlekli sandalyeleriyle sokaklarda özgürce dolaşabilecekler mi?
Kaldırımları, umumi wc leridemi siz yapacaksınız?
Hep söyledim söylemektende bıkmayacağım. Engellilerin tekerlekli sandalye, akülü sandalye ve bilimum medikal malzeme ihtiyaçları devlet tarafından ücretsiz karşılanmalıdır. Engelliler adına kurulan dernek ve vakıfların da amacı devlet üzerinde kamu oyu baskısı oluşturarak medikal ürünlerin engellilere ücretsiz verilmesini sağlamak olmalıdır. Bu işin toptan çözümü ancak ve ancak devlet tarafından olur.

Değil Türkiye'de dünya üzerinde hiç bir dernek kendi ülkesinde ki engellilerin sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlarını çözebilecek güçte değildir. Ve yine gelişmiş batı ülkelerinde ki engelliler adına kurulan derneklerin böyle bir kaygısıda yoktur zaten. Yapılacak iş bellidir. Engelliler adına engellilerin taleplerini gerekli yerlere iletmek ve sorunun çözümü için baskı yapmak. Bu kadar basit.

Bu ülkede engelliler adına faaliyet yürüten dernek, vakıf ve aktivistlerin artık yeni bir dil geliştirmeleri lazım. Geliştirilen bu dil toplum viçdanına seslenmeli ve evrensel bir söylem olmalıdır. Kullanacağınız/kullanacağımız dil öylesine etkili bir dil olmalıdır ki söylemleriniz/söylemlerimiz kapak toplama kampanyası modunda değil birilerine 'kapak' olacak etkiye sahip olmalıdır. Ancak o zaman yaşanan sıkıntıların çözümünde ciddi adımlar atılmasını sağlamış oluruz.

Not: Son cümlem biraz ağır olmuş olabilir ama bunu söylemezsem çatlardım. :)

Son düzenleme:

İskender Durgun

Üye
Üye
Yazılan her kelimesine katılıyorum. O kadar çok engelli derneği var ama ortada icraat o kadar az ki. Engellilerin sorununun tekerlekli sandalye teminine indirgenmesi kadar yanıltıcı bir algının ne kadar yanlışlığını çok güzel ifade edilmiş. Umarım derneklere 'KAPAK' olması dileğimle...

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Büyüksün baba. :):):)

Bu kampanyadan yeni haberim oldu. google de ufak bi arama meğer baya bir zamandır yürütülen bir kampanya imiş. Bende derneğin kötü bir amacı olduğunu düşünmüyorum ama bilmeyerek biz engelliler için negatif bir algı oluşmasına neden oluyorlar.

Tekerlekli Sandalye