Devlet Bütçesinden Engellilere Ayrılan Miktar Belli mi?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelliler için bir bütçe ayrılıyormu? Birtakım sorunların giderilmesi eksikliklerin yerine getirilmesi adına ayrılan bir bütçe varmı? Peki böyle bir bütçeyi devletimiz ayırıyorsa gerekli kurum ve kuruluşlar bu bütçeyi gerekli yerlerde kullanıyorlarmı? Yoksa ayrılan bu bütçe bir şekilde yokmu ediliyor?

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün bir röportajında şöyle bir bölüm geçiyor.

Ülkemizin bu konuda önemli adımlar attığını ve son anayasa değişikliğinde engellilere pozitif ayrımcılık tanındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, ancak bunların yeterli olmadığını; hükümetlerin bütçeleri hazırlarken engelliler için yeterli fonları ayarlamaları, belediyelerin de engellilerin günlük hayatını kolaylaştırmak için ihtiyaç duyulan düzenlemeleri yapmaları gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, tüm bunlarla ilgili hukukun geliştirilmesi, teknik detayların geliştirilmesinin devletlerin işi olduğunu kaydederek, ülkemizde bu konu ile ilgili bir bakanlığın da bulunduğunu, önemli çalışmalar yaptığına işaret etti.

Bu yazılan önemli bir okadarda güzel adımlar ama neden tam olarak bu adımlar yerini bulamıyor? Eksiklik nerede yasa çıkıyor kararlar veriliyor ama uygulamalarda bir hata var bu hatanın nedenleri nedirki yıllardır süregelen sorunlar bitmek tükenmek bilmiyor.

Engelli insanların kanayan yarası haline dönüşerek her yerde sıkıntı çekiyorlar. Bir çok engelli insanın yazdıklarını okuyoruz belli başlı sorunlar sanki düzelmemek için inatla direniyor.

Çözüm ne?
Çare ne?
Hata nerede?
Eksiklik nerede?
Devlettemi yoksa bağlı olan işini tam yapmayan kuruluşlardamı?

SonsuzlukÖzlemi

Üye
Üye
Doğru bi konuya değinmişiniz. Nufusun yüzde onu engellilerden oluşuyor devlet bütçesininde yüzde onunun engellilere ayrılmış olması lazım. Şu anki miktar nedir bilemiyorum ama net bir rakam açıklanırsa iyi olur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bütçenin belli bir oranı illaki engelliler için ayrılıyor. Fakat birden fazla kurum engellilere mali yardım yaptığından bütçenin kaçta kaçının engellilere ayrıldığını bulmak zor. Yıllar önce 2007 yada 2008 olacak bende bu konuyu merak etmiş bilgi edinme birimine bütçeden engellilere ayrılan payı sormuştum. Bilgi edinme birimi yolladığım e-maili o kurumdan o kuruma yollamış en sonunda da net rakam verilemeyeceğini söylemişti bana. Bunun üzerine bende AKP'nın o zamanki görme milletvekili lokman ayva'ya bir e-mail yollayarak konu hakkında bilgisi olup olmadığını sormuştum. Oda benim yukarda söylediğim gerekceleri ne sürerek net rakam verilemeyeceğini söylemişti.

Bu konu bilgi edinme birimini veya sıradan bir milletvekilini aşan bir konudur. Devlet isterse ortalama bir rakam verir ama bunun envanterini çıkarmak bu sistemde baya zordur. Zira birden fazla kurum engellilerle ilgili maddi yardımda bulunuyor. Bu yardımlar tek elden yapılsa rakam vermek daha kolay olurdu. Örneğin engellilere özel bir bakanlığın olması gibi.

Tekerlekli Sandalye