Devlet, vatandaşa insan hakları başvurusunu öğretecek

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı; Anayasa Mahkemesi, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu'na insan hakları alanında yapılacak başvuruların usullerine yönelik eğitim verecek.

AB Bakanlığı ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından "İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi" hazırlandı. Avrupa fonlarıyla desteklenen proje kapsamında, insan hakları alanında yeni yürürlüğe giren Kamu Denetçiliği Kurumu ve Türkiye İnsan Hakları Kurumlarına yapılacak başvurular ile Anayasa Mahkemesi'ne yönelik bireysel başvuru mekanizmalarının etkin kullanımının sağlanması amaçlandı.

Bu kapsamda eğitimler verilecek ve ilgili kamu kurumları, il-ilçe insan hakları kurulları başkanları, hukuk fakülteleri, barolar, insan hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcilerine yönelik eğitim programı düzenlenecek ve başvuru usullerine yönelik bilgilendirici kitapçıklar hazırlanacak. Programlara katılanlar ayrıca Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreci ve siyasi kriterler konularında da bilgilendirilecek.

1 Ekim 2013’de Ankara’da başlayacak eğitimler, daha sonra Türkiye’nin farklı bölgelerinde 5 il düzeyinde tekrarlanacak. Proje, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ev sahipliğinde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanı Dr. Hikmet Tülen katılımlarıyla 1 Ekim 2013'de Rixos Otel’de düzenlecek törenle basına ve kamuoyuna duyurulacak.

Ne güzel...İnsan hakları başvuruları artacak demektir bu haber aslında içimde bir yerlerde bugüne kadar ne kadar az yol alındığını ve daha çok yol alınması için artık kaplumbağa hızıyla değilde koşar adımlarla acil olarak insana dair yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini hatırlattı bana...önce devlet kendi insanının ne hakları olduğunu öğrenmiş olsaydı ve uygulasaydı şimdi tam da bugünlerde şişirilmiş balon misali binlerce engelli vatandaşının malulen emekli olmayı kolaylaştığını sanarak hastanelere ve sgk lara başvuruların artmasını ve sonucunda yaşadıkları yeni hayal kırıklıklarını önlemiş olurdu...

İnsan olabilmenin de hakları var elbette ve dünyada kabul edilmiş ama bizdeki gibi sadece kabul edilmekle kalmamış ki..hakları bilmek kadar uygulanmasını da sağlamak ve hatta o haklara sahip olamayanların haklarını elde etmelerine yardımcı olmak bu nedenle insanlık dışı uygulamalara mahal vermemek de aslında bir devletin en önemli görevlerinden değil midir ? Devlet gerçekten sosyal devlet ilkesine sahip olsa ve bunun gereklerini de yerine getirseydi ki bunun en büyük örneği her gün forumlarda bizzat yaşanıyor işte o zaman engelli vatandaşlar daha fazla engellenmeyeceklerdi ve her gün aynı yada birbirine benzer sorunlarla uğraşmak zorunda kalmayacaklardı...

Devletimin insanlarına haklarını sunma ve özgürce kullanabilmelerini sağlayacağı günleri görmek dileğimle,

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
................Devlet vatandaşının hakkını korumak ve vermekle mükelleftir..Bunun tersi olmaz..OLABİLEMEZ..:)mESELA BEN NASI FATULARIMI ÖDEYEREK devlete olan vatandaşlık görevimi yapıyosam devlette elbet benim hakkımı koruyacak ve gözetecektir..Buda devletin asli görevidir kanımca..:)..sevgiler..saygılar..Herkese iyi forumlar..

Tekerlekli Sandalye