Devletin engelli bireylere eğitim alanında sağladığı haklar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Özürlüler Kanunu’na göre;

Hiçbir gerekçeyle özürlülerin eğitim alması engellenemez. Özürlü çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve özürlü olmayanlarla eşit eğitim imkanı sağlanır.

İşitme özürlülerin eğitim ve iletişimlerinin sağlanması amacıyla Türk Dil Kurumu Başkanlığı tarafından Türk işaret dili sistemi oluşturulur.

Özürlülerin, her türlü eğitim ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kabartma, sesli, elektronik kitap; altyazılı film ve benzeri materyal üretilmesi sağlanır.

Özürlülerin eğitsel değerlendirme ve tanılaması il milli eğitim müdürlükleri rehberlik araştırma merkezlerinde uzman kişilerden oluşan ve özürlü ailesinin yer aldığı özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından yapılır ve eğitim planlaması geliştirilir. Bu planlama her yıl yeniden değerlendirilerek gelişmeler doğrultusunda gözden geçirilir.

Çıraklık eğitimi almak isteyen özürlülerin ilgi, istek, yetenek ve becerileri doğrultusunda ve sağlık kurulu raporunu da dikkate almak suretiyle hangi meslek dalında eğitim alacaklarına özel eğitim değerlendirme kurulu karar verir.

Özel Eğitim Hizmetlerinden Yararlanma

Özürlü bireylerin özel eğitime ihtiyaç duyup duymadıkları, Rehberlik Araştırma Merkezleri’nde (RAM) oluşturulan özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belirlenmektedir.

Özel eğitim hizmetlerinden yararlanmak için ikamet edilen ilçede bulunan Rehberlik Araştırma Merkezlerinin adresi ve iletişim bilgilerine http://orgm.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Özel Eğitim Desteği

Sosyal güvencesi olsun olmasın özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitim hizmetinden yararlanması uygun görülen tüm özürlü bireylerin özel eğitim giderlerini her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen kısmı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilerin Okullara ve Kurumlara Erişiminin Sağlanması İçin Ücretsiz Taşınması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen proje ile özel eğitime gereksinimi olan, resmi özel eğitim okullarına giden ve özel eğitim sınıflarına devam eden özürlü öğrencilerin okula erişimleri ücretsiz olarak karşılanmaktadır. İlk kez 2004-2005 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde başlayan proje sürdürülmekte olup proje kapsamında yaklaşık 41 bin öğrencinin okullara ulaşımı ücretsiz sağlanmaktadır.

Ortaöğretime Geçiş Sistemi Seviye BelirlemeSınavı’nda (SBS) Özürlü Öğrenciler İçin Uygulanan Kolaylıklar

Ortaöğretime Geçiş Sistemi Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS); özürlü öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınmakta, ihtiyaçlarına göre 30 dakikalık ek süre, Braille alfabesiyle basılmış soru kitapçığı uygun fiziksel ortam, okuyucu, kodlayıcı veya öğretmen eşliğinde sınava alınma gibi destekler sağlanmaktadır.

Sınava girecek özürlü öğrencilerin, sınavlarda durumlarına uygun hizmet alabilmeleri amacıyla özürlü bilgisinin işlendiği nüfus cüzdanı ile okul müdürlüğünün bulunduğu yerdeki Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Üniversite Sınavına Giren Özürlü Öğrenciler İçin Uygulanan Kolaylıklar

Bu hüküm gereğince;

* Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bünyesinde; yükseköğretim programlarında öğrenim görmek isteyen özürlü öğrencilere öğrenim görmek istedikleri program hakkında danışmanlık yapmak; üniversitelerin özürlü öğrenciler için açılmış olan entegre yükseköğretim programları listesini, yükseköğretim kurumları ile işbirliği yapmak suretiyle oluşturarak sınav kılavuzuna konulması için gerekli açıklamaları hazırlamak; adayın ÖSYM’ye göndermesi gereken özür türü ve rapor bilgileri ile sınav sırasında ne tür desteğe gereksinimi olduğuna dair dilekçe ve benzeri bilgilere ilişkin sınav kılavuzuna konacak açıklamaları açıklamak; uzmanlar tarafında incelenen sağlık raporları ve talep formlarının kabul veya ret şeklindeki sonuçlarını sınav öncesi özürlü adaya bildirmek; sınav ortamlarının özür durumuna göre seçilmesi veya düzenlenmesi konusunda gerekli çalışmaları yapmak; merkezi sınavlarla yerleştirilen özürlü adayların istatistiki verilerini oluşturmak ve kamuoyunun bilgisine sunmak; bireylerin engel durumları esas alınarak sınavlarda görev alan okuyucuların seçimi hakkında çalışmalar yapmak üzere ÖSYM Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi,

* Yükseköğretim Kurulu bünyesinde; yüksek öğrenim aşamasına gelen veya yüksek öğrenim gören özürlü öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemek, belirlenen ihtiyaçlarına göre yapılması gereken idari düzenlemeleri planlamak ve gerekli altyapı standartlarını oluşturarak ilgili yüksek öğretim kurumları arasında koordinasyonu sağlamak üzere Yüksek Öğretim Kurulu Özürlü Öğrenciler Komisyonu,

* Yükseköğretim Kurulu bünyesinde; Komisyona destek veren hizmetler vermek, raportörlük yapmak, özürlü üniversite öğrencilerine destekleyici ve iyi kaynaklarla donatılmış bir akademik ortam sağlamak için yükseköğretim kurumları özürlü öğrenci birimleri ile koordinasyon halinde çalışmak üzere kadrolu Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi,

* Yükseköğretim kurumları tarafından bir rektör yardımcısı sorumluluğunda, öğretim elemanları ve ilgili daire başkanlıkları temsilcilerinden oluşan, özürlü öğrencilerin akademik, araç-gereç, idari, fiziksel, barınma, sosyal ve benzeri alanlarla ilgili ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu ihtiyaçların karşılanması için yapılması gerekenleri belirleyip, yapılacak çalışmaları planlamak, uygulamak, geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını değerlendirmek üzere, medikososyal sağlık, kültür ve spor işleri daire başkanlığına bağlı özürlü öğrenciler birimleri, oluşturulmuştur.

Üniversiteye giriş sınavlarında özürlü öğrenciler için;

* Gerekli fiziksel düzenlemeler,

* Ortopedik ve görme özürlüler için uygun düzenlenmiş sınav mekanları,

* Görme özürlüler ve az görenler için 30 dakikalık ek sınav süresi,

* Sınav sorularını okuyacak ve söylenecek yanıtları yazacak uygun eğitimli ve diksiyonu düzgün refakatçi eşliğinde sınava girme olanağı sağlanmaktadır.

Özürlü Üniversite Öğrencilerine Sağlanan Kolaylıklar

Başarılı ve ihtiyaç sahibi özürlü üniversite ğrencilerine Yükseköğrenim Kredi veYurtlar Kurumu tarafından öncelikli olarak; öğrenim kredisi ve katkı kredisi verilmekte, yurt tahsisi yapılmaktadır.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli Öğrencilere Eğitim Yardımı

Engelli öğrencilerin öğrenimlerini devam ettirebilmeleri için çeşitli kuruluşlardan ‘Eğitim Yardımı’ verildiğinin Biliyor musunuz?

Öğrenim Yardımı

Öğrenim yardımının verilenlerin başında özel eğitim alması gereken engelli çocuklar gelmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam etmeleri uygun görülenlerin eğitim giderlerini, her yıl bütçe uygulama talimatında belirlenen miktarda karşılamaktadır.

Ayrıca eğitim ve öğretim kurumlarından yararlanamayacak durumda olanlar için evde eğitim sistemi de öngörülmüştür.

Konuyla ilgili bilgi ve gerekli başvuru belgelerini temin etmek üzere il milli eğitim müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığının dışında ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu ve yerel yönetimlerden de engelli öğrenciler için yardım alınması mümkündür.

SYDF Yardımı
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan eğitim yardımı alabilmek için bulunduğunuz il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yönetimine başvurulması gerekmektedir.

Fonun yardımından yararlanabilmek için aranan koşullar:

1- Sosyal güvenlik kuruluşlarına (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı / Sosyal Güvenlik Kurumuna) tabi olmamak ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almamak,

2- Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli ve sürekli bir gelire sahip olmamak

Başvuru için istenen belgeler şunlardır:

1- SYDV Başvuru Kayıt Formu / Başvuru Dilekçesi

2- Nüfus Cüzdanın önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve eşinin)

3- Özel eğitim gerektiğine dair sağlık kurulu raporu

Yerel Yönetimlerin Yardımları

Yerel yönetimlerde kendi bütçelerinden engelli öğrenciler için yardım verebilmektedir. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, engelli öğrenciler için eğitim yardımı yapmaktadır. Bunun için talep edilen belgeler şunlardır:

1- Devam ettiği okuldan öğrenci belgesi

2- Ödemeyi alan annenin ve öğrencinin nüfus cüzdan fotokopisi

3- Engelliler için hastane veya RAM (rehberlik araştırma merkezinden alınan) raporu

İlgili Mevzuat:

3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve görevleri Hakkında Kanun

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği (31 Mayıs 2005 tarih ve 26184 sayılı Resmi Gazete)

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Kurulunun Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik (21.08.2005 tarih ve 25913 sayılı Resmi Gazete)

Kaynak: tsd.org.tr

Tekerlekli Sandalye