Dezavantajlı gruplar, meslek sahibi olacak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye İş Kurumu, TESK ve MEKSA Vakfı işbirliğinde, ''Yerelden Genele Dezavantajlı Gruplar İçin Mesleki Eğitim'' protokolü imzalanacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonundan (TESK) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de dezavantajlı grupların (dezavantajlarından dolayı aktivite
eksikliği yaşayan engelliler, işsizler, risk altındaki çocuklar, hükümlüler, eski hükümlüler, göçten etkilenenler, mali durumu uygun olmayan hasta, çocuk, kadın vb. kişiler) mesleki eğitimler yolu ile meslek sahibi olmaları ve topluma; sağlıklı, iyi eğitimli bireyler olarak kazandırılması için Türkiye İş Kurumu, TESK ve MEKSA Vakfı işbirliğinde, ''Yerelden Genele Dezavantajlı Gruplar İçin Mesleki Eğitim'' protokolü imzalanacağı belirtildi.

Açıklamada, işgücüne katılmamış veya İŞKUR'a kayıtlı işsiz 15-55 yaş arası dezavantajlı grupların hedef kitlesi olarak belirlendiği ve projenin ilk 3 yılında 25 bin kişinin bu hizmetlerden faydalanmasının hedeflendiği ifade edildi.

MEKSA Vakfının yerleşik eğitim merkezlerinin bulunduğu Adana, Ankara, Mersin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, İstanbul, İzmir illeri başta olmak üzere bütün Türkiye'de uygulanacak olan mesleki eğitimler yolu ile suça itilmiş çocukların, şiddet gören kadınların, deprem ve göç mağduru, cezaevlerindeki
hükümlü ve tutuklu, eski hükümlü, engelli ve tüm dezavantajlı gruplara dahil olan işsizlerin istihdamda yer bulacağı belirtildi. Mesleki eğitim hizmetlerinin yanı sıra sosyal olanakların da sunulacağı protokol ile dezavantajlı işsizlere gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan olumlu faydalar sağlanacağı vurgulandı.

Protokol, yarın TESK Yönetim Kurulu Toplantı salonunda imzalanacak.

AA

Tekerlekli Sandalye