Dijital Göz ve Durakta Durmak Yok Projesi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çay Teknik ve Endüstri Meslek lisesi öğretmen ve öğrencileri, engelli vatandaşların yaşamlarında kolaylık sağlanması amacıyla yaptıkları iki projeyle Başbakanlık Özürlüler idaresi Başkanlığı tarafından beğenilen Türkiye çapındaki üç projenin ikisinin sahibi oldular.

Başarılardan dolayı çok mutlu olduğunu belirten okul müdürü Musa Kır, "Bu cihazı yapan başta öğretmenim Ali Ünlü ve öğrencilerimi kutluyorum.Büyük bir başarıya imza attılar.Yarışmaya kanlan 47 üniversiteyi geride bırakan tek lise dengindeki okuluz. İlçemizin adım ve başarısını duyurdular.Çeşitli çalışmalarımız devam ediyor. İlginç ve yararlı projeler üreteceğiz" dedi.

Rahat çalışma fırsatı

Öğretmen Ali Ünlü' de konuşmasında "Proje üretmek, bunu hayata geçirmekten zevk duyuyorum. Benim ruhuma işlemiş.Önümüzdeki günlerde de çeşitli çalışmalarım var. Okulumu çok seviyorum.Okul idaresi bu konularda bana yardımcı oluyorlar. Öğrencilerimle rahat çalışma fırsatı buluyorum" dedi.

Ünlü, iki projesinin de 'Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ' sitesine konulduğunu belirtti.

Dijital Göz Projesi

Görme engelli vatandaşların kimseye ihtiyaçları olmadan yürüyebilmesini sağlamak. Uzaklık sensörlerinden yararlanarak görme engelli vatandaşların kulağındaki kulaklığa 'dikkat sağınızda engel var', ya da 'solunuzda engel var', gibi uyanlarla onların özgürce dolaşmalarını sağlamak. Maliyeti 80-90 Lira. Bu cihaz daha çok küçük şehirlerde yaşayan engelliler için. Kalabalıkta rahat ettirmez.

Durakta Durmak Yok Projesi

Otobüslerdeki ve duraklardaki alıcı-vericiler sayesinde, otobüs durağa yaklaştığında duraktaki hoparlörden 'A semtinden hareket eden B semtine giden 123 sefer nolu otobüs durağa yaklaşmaktadır" gibi bir uyarı verilerek aynı zamanda duraktaki LCD ekranda aynı uyarının yazılı olarak gösterilmesi, böylece görme engelli vatandaşlarımızın değil okuma yazma bilmeyen ya da diğer özrü bulunan vatandaşlarımızın da uygulamadan yararlanabilmesi için yapıldı.

Hürriyet

Tekerlekli Sandalye