Dikkat! Engelli Maaş'ı Bağlanırken Önemli Kriterler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli Maaşı Bağlanmasında Önemli Hususlar:

103241.jpg

1-Hane içi gelir ölçümünde şehir dışında öğrenim gören çocuklar dâhil olmak üzere, aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre aynı konut ya da aynı konut bölümüne kaydedilmiş kişi veya kişilerden sosyal inceleme raporu ile birlikte yaşadığı tespit olunanların gelirleri hane gelirine dahil edilir.

2-Nafaka yükümlüsü; 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesinde ifade edilen altsoy, üstsoy ve refah durumlarına göre kardeşlerini ifade eder.

3-Kanun uyarınca bağlanacak aylıklara ilişkin başvurular, kişilerin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı ikametgâhının bulunduğu Vakfa yapılır.

4-Başvuruların şahsen ve yazılı olması esas olmakla birlikte başvuru işleminin kanunî temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması hâlinde vekâletname örneği başvuru formuna eklenir.

18 yaşından küçük engelli yakınlarına aylık bağlanabilmesi için kanuni velisi olan anne ya da baba başvuruda bulunabilir. Boşanma durumunda velayetin verildiği kişi tarafından mahkemeden alınmış olan velayet belgesi ile başvuruda bulunulabilir

5-2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanacak aylıklara ilişkin olarak Vakıflar tarafından yapılacak tüm iş ve işlemler sistem üzerinden 2022 modülü kullanılarak gerçekleştirilir.

6-Engelli aylıkları ve 18 yaş altı engelli yakını aylığı başvurularında (ikamet edilen vakfa başvuru esastır)aşağıdaki belgeler istenir.”

a)Engelli ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli aylığı başvurularında, engelliler için sağlık kurulu raporunun aslı ya da noter/hastane başhekimliği tarafından onaylı sureti veya Sağlık Bakanlığı veri tabanından elektronik olarak paylaşılan rapor bilgileri kabul edilir. Bununla birlikte engelli sağlık kurulu raporu suretlerine Vakıf Müdürlerince, aslının ibraz edilmesi kaydıyla “aslı gibidir” onayı verilir. Sağlık Kurulu raporunun yetkili hastanelerden alınmış olmasına rağmen ilgili hastanenin sistemde kayıtlı olmadığı durumlarda engelli2022@aile.gov.tr’ye mail gönderilerek hastanenin sisteme kaydedilmesi talep edilebilir.

b)18 yaş altı engelli yakını aylığı başvurularında; engelli sağlık kurulu raporunun yanında, kanuni velisinin olmadığı durumlarda atanmış vasilere ilişkin mahkemece verilmiş vesayet kararının aslı ya da noter tarafından onaylı sureti istenir. Bununla birlikte vesayet kararı suretlerine Vakıf Müdürlerince, aslının ibraz edilmesi kaydıyla “aslı gibidir” onayı verilir.

7-Başvuruda bulunan kişilere mutlaka Başvuru Alındı Belgesi verilir.

8-Başvuruda bulunan kişilerden gelir durumlarının tespiti için belge istenmemesi esastır.

9-Engelli olarak başvuruda bulunan ancak engelli raporu olmayan vatandaşlara ücretsiz engelli sağlık kurulu raporu uygulamasından faydalanabilmeleri için Vakıf Müdürü tarafından imzalanan sevk kâğıdı verilir.

10-On sekiz yaşını dolduran % 70’in altında engelli olup başvuruda bulunanların Türkiye İş Kurumuna başvuruları sistem aracılığıyla yapılır.

11-Başvuruda bulunanlara ait sosyal inceleme; başvuru formunda beyan edilen bilgiler ile merkezi veri tabanlarından yapılan sorgulamalar doğrultusunda elde edilen bilgilerin doğrulanması ve hanenin genel durumunun mahallinde tespit edilmesi amacıyla, Vakıf personeli tarafından başvuruda bulunanın ikametgâhına ve çevresine gidilmek ve hane ziyaret bilgi formu doldurulmak suretiyle gerçekleştirilir.

Aylık almaya hak kazanan kişilerin sosyal incelemeleri her yıl yenilenir.

12-Bakım evinde kalan engelli birey ve yakınlarına maaş bağlanmaz.

14- Nafaka alabilecek olması ya da ihtiyaçlık sınırına eşit (ihtiyaçlık sınırı:kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte biri olması) veya üzerinde hane içinde kişi başına düşen gelir elde edebilecek olması ya da başka sebeplerle ihtiyacı olma halinin ortadan kalktığının tespit edilmesi halinde maaş kesilir.

15-Kişinin bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde sağlık güvencesine sahip olması veya aynı hanede sosyal güvenceye sahip bireylerin bulunması durumları aylığa hak kazanılmasında tek başına engel teşkil etmeyip ihtiyaçlık ölçütüne göre kişi başına asgari ücretin üçte birinden az olanlara maaş bağlanır.

16-Kişinin, 65 yaşını doldurmuş olması ya da %40 ila %69 oranlarında engelinin bulunması sebebiyle bu Yönetmelik çerçevesinde aylık alması, fiilen bakımını üstleneceği engelli yakını bulunması durumunda 18 yaş altı engelli yakını aylığı bağlanmasına engel teşkil etmez.

17-Kişinin vasisi olması kişiye ayrıca aylık bağlanmasına engel teşkil etmez.

18-Aylık başvurusunda bulunan kişiye 22/10/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364.Maddesine göre tespit edilen yakınlarından nafaka bağlanmasının mümkün olup olmadığı Mütevelli Heyet tarafından tespit edilir.

Nafaka bağlanması mümkün olduğu belirlenenlerin aylık başvurusu reddedilir. Nafaka bağlanması mümkün olmadığı belirlenenlere maaş bağlanır.

19-2022 sayılı Kanun kapsamındaki aylıklara ilişkin tüm iş ve işlemler, başvuru tarihinden itibaren en geç bir ay içinde tamamlanır.

20-Mütevelli Heyetinin kararları 2022 modülü kullanılarak sisteme işlenir. Ayrıca yazışma yapılmaz. Maaş evrak takibi TC Numarası ile yapılabileceği gibi Alo 144 (ücretli) arayarak da yapılabilir.

21-İhtiyacı olduğu tespit edilerek aylık bağlanan kişilerin aylığa hak kazandıkları tarih, başvuru tarihini takip eden ay başıdır. Aylığa hak kazanma başlangıç tarihinden ilk aylık ödemesinin yapıldığı ödeme dönemine kadar olan aylık hakları için, aylığın bağlandığı tarihi takip eden ilk ödeme döneminde defaten ödeme yapılır

22- Aylıklar üçer aylık dönemler halinde peşin olarak ödenir. Bu ödemeler; hak sahiplerinin kendilerine veya durumlarına göre vekillerine, vasilerine, kayyumlarına veya velilerine yapılır.

23- Peşin verilen gelir ve aylıklar durum değişikliği veya ölüm halinde geri alınmaz. Ancak, aylık bağlama ile ilgili geçim şartının kalkması halinde, aylıklar bu şartın kalktığı tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilir.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
18-Aylık başvurusunda bulunan kişiye 22/10/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364.Maddesine göre tespit edilen yakınlarından nafaka bağlanmasının mümkün olup olmadığı Mütevelli Heyet tarafından tespit edilir.

Nafaka bağlanması mümkün olduğu belirlenenlerin aylık başvurusu reddedilir. Nafaka bağlanması mümkün olmadığı belirlenenlere maaş bağlanır.

bunu açıklarmısınız

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yönetmelik der ki

Aylık başvurusunda bulunan kişiye 22/10/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilen yakınlarından nafaka bağlanmasının mümkün olup olmadığı Mütevelli Heyet tarafından tespit edilir. Nafaka bağlanması mümkün olduğu belirlenenlerin aylık başvurusu reddedilir. Nafaka bağlanması mümkün olmadığı belirlenenler hakkında ise, bu Yönetmeliğin durumlarına uygun hükümleri çerçevesinde işlem tesis olunur.

Bu durumda Nafaka bağlanmış ya da nafaka bağlanması mümkün olmamak: Kişiye nafaka bağlanmış ise, ya da nafaka almıyor da olsa, ayrı yaşadığı ebeveyne ya da yasa gereği nafaka ödemesi gereken aile fertlerinin olması halinde maaş bağlanmaz.

ERKAN TAŞAN

Üye
Üye
Selamın aleykum abla benim bir akadaşım var 3 aylık maaş alıyor acaba diyor Raporu %93 var araba alsam Raporu un üzerinde acaba maaşım kesilirmi

SM-N9000Q cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Erkan eğer arkadaşın 2022 maaşı alıyorsa araç alması çok çok riskli yok 2022 maaşı değilde evde bakım maaşı alıyorsa bir sorun olmaz.

ERKAN TAŞAN

Üye
Üye
2022 alıyor araba almak istiyor bende dedim eyer araba alsan 2022 maaşıın kesile bilir bmw diyor alıcam arkadaşım bir ihtimal kesilir ben dedirm

SM-N9000Q cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
Yönetmelik der ki

Aylık başvurusunda bulunan kişiye 22/10/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilen yakınlarından nafaka bağlanmasının mümkün olup olmadığı Mütevelli Heyet tarafından tespit edilir. Nafaka bağlanması mümkün olduğu belirlenenlerin aylık başvurusu reddedilir. Nafaka bağlanması mümkün olmadığı belirlenenler hakkında ise, bu Yönetmeliğin durumlarına uygun hükümleri çerçevesinde işlem tesis olunur.

Bu durumda Nafaka bağlanmış ya da nafaka bağlanması mümkün olmamak: Kişiye nafaka bağlanmış ise, ya da nafaka almıyor da olsa, ayrı yaşadığı ebeveyne ya da yasa gereği nafaka ödemesi gereken aile fertlerinin olması halinde maaş bağlanmaz.
biraz konuyu anlayacagımız dilden açıklarmısınız örnek :ben 2022 maaşı alıyorum evliyim evim ayrı adresim ayrı annem babam zenginse maaş baglanmazmı

septik

Editör
Editör
ERKAN TAŞAN

2022 Alan kişi araç alırsa maaşı büyük ihtimalle kesilir, 2022 aylığı muhtaç olduğu için veriliyor dolayısı ile araç alabilecek durumda olanlara vermezler.

paranoya

Yönetmelikteki açıklama Gülümse hanımın bahsettiği kadar var, mütevelli heyeti istediği gibi yorumlar, medeni kanuna göre herhangi bir kişi muhtaç durumdaysa anne, baba veya kardeşlerden durumu iyi olan birinden yardım talep edebilir, gönüllü vermek istemese dahi mahkeme kararı ile muhtaç kişiye yardım etme zorunluluğu vardır.

ferhan

Üye
Üye
583 lira ek aylık bağlanıyor! İşte şartlar...Engelli ve başkalarının bakımına muhtaç olanlara SGK dışında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü de aylık bağlıyor. Bir çok kişinin bilmediği ek aylığı almak için bu durumdaki kişilerin form doldurup, raporla birlikte müracaat etmesi yeterli.

Bu ne oluyor acaba. Kimler alacak bu maaşı.

ferhan

Üye
Üye
‘Vakıflar Genel Müdürlüğü’, Başbakanlığa bağlı bir genel müdürlük. Bu kurum, yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler, yaşlılar ile anne veya babası olmayan muhtaç çocuklara aylık bağlıyor. Yani, aylık için tek adres SGK değil. Muhtaç aylığı için başvuru formu doldurmak yeterli. Posta'nın haberine göre, sağlık sorunu olanlardan sağlık kurulu raporu isteniyor. Bu belgeler ikamet edilen yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ferhan bahsettiğin haber sanırım aşağıdaki konu detaylarıda şu şekildedir.

Aylık için tek adres SGK değil.Engelli ve başkalarının bakımına muhtaç olanlara SGK dışında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü de aylık bağlıyor.

Engelli ve başkalarının bakımına muhtaç olanlara SGK dışında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü de aylık bağlıyor. Bu durumdaki kişilerin form doldurup, raporla birlikte müracaat etmesi yeterli. Belge getirildiği takdirde toplu ödemenin olduğu ve eğitim yardımını kapsayan aylık 582 lira için başvuru adresi ve şartları neler. Detaylar haberimizde...

MUHTAÇLARA AYLIK BAĞLIYOR

'Vakıflar Genel Müdürlüğü', Başbakanlığa bağlı bir genel müdürlük. Bu kurum, yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler, yaşlılar ile anne veya babası olmayan muhtaç çocuklara aylık bağlıyor.

FORMU DOLDURMAK YETERLİ

Yani, aylık için tek adres SGK değil. Muhtaç aylığı için başvuru formu doldurmak yeterli. Sağlık sorunu olanlardan sağlık kurulu raporu isteniyor. Bu belgeler ikamet edilen yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

HER KASIMDA YOKLAMA

Başvurular şahsen, posta yoluyla veya genel müdürlüğün internet sitesi (vgm.gov.tr) üzerinden yapılabiliyor. 2016 yılında muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık 583 lira ödeniyor.

BELGE GETİRİLİRSE TOPTAN ÖDEME

Aylık almaya başlayanlar her yıl Kasım'da bölge müdürlüklerine 'yoklama belgesi' vermek zorunda. Yoklama belgesini vermeyenlerin aylıkları dondurulur. Belge, üç ay içerisinde getirilirse aylıklar toptan ödenir.

EĞİTİM YARDIMI DA VAR

Ailelerinin maddi durumu yeterli olmayan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine eğitim yardımı da yapılıyor. Muhtaçlık aylığı alanlar ile kamunun koruması altına alınan veya burs alan öğrencilere bu yardım yapılmıyor.

Başvurular, öğretim yılı kayıtlarının başladığı tarihten itibaren 1 ay içinde bölge müdürlüklerine yapılıyor. Başvuru için öğrenci belgesi ile istenilen formu doldurmak yeterli.

ŞARTLAR NE?

Muhtaçlık aylığı için müracaat edecek kişinin sosyal güvencesi olmayacak.

Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayacak.

Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olacak.

Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı (ev, ticari taksi gibi) olmayacak. Geliri olanları ise aylık geliri 556 lirayı aşmayacak.
Aynı aileden sadece bir kişiye aylık bağlanabiliyor.

ferhan

Üye
Üye
Bu yardımı bakım aylığı ve 2022 maaşı alanlar alabilecek mi peki ?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu yardım konusunun detaylarından habersizim. Yapılan bu yardım nedir 2022 maaşı alanlar yada evde bakım maaşı alanlar faydalanabilir mi haber nekadar doğru bilmiyorum. Sanırım SGK yada Vakıflar genel müdürlüğünden daha net bir cevap alınabilir.

septik

Editör
Editör
Arkadaşlar bahsi geçen haber ( http://www.vgm.gov.tr/sayfa.aspx?Id=14 ) eskiden beri verilemkte olan bir maaş türü fakat bildiğim kadarı ile kotalı olarak sınırlı sayıda verilebiliyor kısacası her şartları uygun olan kişi müracaat etsede hemen bağlanan bir maaş değil.

Bahsi geçen muhtaç aylığı konusu, 3 aralık dünya engelliler günü ve başbakanın herzamanki gibi engellilerin taleplerine yönelik düzenleme yapacağız gibi boş lafları havada kalmasın diye birşeyler yapıyoruz, bakın yaptık tarzı engellileri kandırma politikalarının basın ile birlikte seslendirilmiş halidir, kısaca engelliler için sadece umut tacirliğine devam ediliyor.

gececi01

Üye
Üye
sayın gülümse_hayata ben 28.12.2015 tarihinde kızım için 2022 başvuru yaptım ancak sgk lı olduğum için red edildi daha sonra 07.05.2016 da işten çıkarılınca sgk sız kalınca yaptığım başvuru kabul edildi kabul tarihi 07.06.2016 eylülde ptt şubesinden çekebileceğim söylendi ancak yatmadı telefon açtığımda evrakların yetişmediğinden aralığa kaldığını söylediler.

kızımın e-devletten baktığımda 2022 engelli aylığı devam ediyor bilgisi mevcut başvuru tarihi olarakta 28.12.2015 gösterilmekte şimdi size sorum şu

bu bilgiler ışığında kızım engelli maaşı hakkettimi ve ne zaman yatacak eylülde yatmadı aralıkta yatarmı
içeride biriken para 28.12.2015 den mi yoksa 07.06.2016 danmı baz alınacak. teşekkürler

septik

Editör
Editör
Hayırlı olsun, 07.06. 2016 tarihli olan 2022 aylığınız onaylanmış, yönetmelik gereği 01.07.2016 tarihinden itibaren aylığınız içerde birikir ve büyük ihtimallede aralık maaş döneminde kızınızın doğum yılının son rakkamına göre içerde biriken miktar ve ararlık dönem maaşı ile birlikte toplu olarak alabilirsiniz.

http://engelliler.gen.tr/f7/2016-aralik-ayi-2022-maasi-miktar-ve-odeme-gunleri-29414/

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
ERKAN TAŞAN

2022 Alan kişi araç alırsa maaşı büyük ihtimalle kesilir, 2022 aylığı muhtaç olduğu için veriliyor dolayısı ile araç alabilecek durumda olanlara vermezler.

paranoya

Yönetmelikteki açıklama Gülümse hanımın bahsettiği kadar var, mütevelli heyeti istediği gibi yorumlar, medeni kanuna göre herhangi bir kişi muhtaç durumdaysa anne, baba veya kardeşlerden durumu iyi olan birinden yardım talep edebilir, gönüllü vermek istemese dahi mahkeme kararı ile muhtaç kişiye yardım etme zorunluluğu vardır.

yani benim dediğim gibi nafaka yükümlüleri zenginse nafaka verebilecekse maaş baglanmaz

Tekerlekli Sandalye