Doğum borçlanması yaptım. 3600 günle emekli olurmuyum?

Gazoz Agacı

Moderator
Merhaba,

01.10.1990 ilk sigortalı olarak işe girdiğim tarih.
Bugün itibariyle toplam 3142 gün primim var.
Geriye kalan toplam 458 günü doğum borçlanması yaptım kabul oldu, gereken parayı yatırınca gerçekten hemen emekli olabilir miyim ?

Maaşım çok mu düşük olur ?

engelliyim ama sonradan 2006 yılında % 54 raporum var ve vergi indirim hakkım da var % 43
Bu arada ben ilk defa internette bi siteye üye oldum, çok istiyorum sizlerle yazışmak, bilgi sahibi olmak ama öyle zor geliyor ki
becerebilmeyi çok isterdim

biraz karışık değil mi,
ilk işe girdiğimde sağlıklıydım ama 2006 yılındn beri engelli raporum var ve engelli kadrosunda çalışıyorum

Şimdi oldu. :)
15 yıl hizmet süresi 3600 gün prime tabisiniz. Gerekli hizmet sürenizi doldurmuş ancak primlerinizde eksiklik var. Eksik primleri doğum borçlanması yaparak tamamlayarak emekli olabilirsiniz. Önceden vergi indirimi belgesi aldığınız için sizden yeniden rapor istenmez. Bu arada maaşınız düşük olmaz. Diğer emekliler ne kadar alıyorsa sizde o kadar alısınız.
Bu arada aramıza hoşgeldiniz. Aslında foruma mesaj yazmak sanıldığı kadar zo değil. Zaten sizde öğrenmişsiniz. Bol bol yazışırız. :)

teşekkürler aslında az kaldı ama daha fazla kendimi zorlamak istemiyorum
bankadan kredi alıp emekli olmak istiyorum işte
gülücük vs nasıl oluyor bilmiyorum ama bu sitede çooook arkadaşım olsun istiyorum ben de
Beni aranıza alırsanız çok mutlu olurum :)

Benim engelim ortopedik olduğu için yürümekte zorlanıyorum, evde oturmak iyi geliyor ama daha sonra pişman olmaktan da korkuyorum emekli engelli olupta ya tekrar çalışmak istersem kim bana iş verir ki?

Geri