Doğuştan engelliyim ilk işe girdiğimde sakat kadrosunda değildim. Emeklilik durumum?

Selam arkadaslar nasılsınız sızı aklıma gelen bir soru için rahatsız ettım ben 26 nisan 2008 yılında (rapor vermeden yani sağlam bır insan gibi calışır gorunerek)bir iş yerinde 575 ssk lı gorundum sonra cıkış verildi.ondan sonra ben bu yıl %94 raporumla beraber işkura kayıt oldum ve resmi olarak %94 raporumla işe basladım benım merak ettiğim konu ben 1800 günde mi yoksa 3600 günde mi emeklı olurum bazıları 1800 günde emeklı olursun dıyorlar bende ben doğuştan engellıyım 3600 e tabıyım dıyorum. ama kafam karışmıyorda değil.cunku ben 2008 de sağlam biri gibi işe gırmiş gorundum ondan sonra bu yılda rapor alıp işe basladım belkı dıyorum bundan dolayı 1800 den emeklı olurum dıye düşündüm ve bu yuzden sizi rahatsız ettım siz ne dersiniz bu işe bu konudA beni bılgılendırırsenız cok sevınırum saygılar..

Sen malulen emeklilikten bahsediyorsun sanırım. Senin şartların malulen emeklilik için uygun değil. Zira malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde "maluliyet" derecesinde (%60) sakatlığının olmaması gerekiyor. İlk işe girdiğinde normal statüde girmiş olabilirsin ama bunun bi önemi yok. Kademeli engelli erken emekliliğe tabisin. 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim sayısıyla emekli olursun.

Atıyorum: Sizin gibi sağlam işe giriş sağlayan birleri mutlaka olur. Sonra sakatlık durumu bildirir raporunu defterdarlığa sunar. Defterdarlıktaki memurlar ne bilsin? sizi hastaneye yönlendirir: Şu hastaneye gidip bu yazı ile birlikte heyetten geçin deyiverir.
Yani defterdarlık elinzie resmi yazı verir; sizde hastaneye gidip heyet raporu için evrakları sizden isteyecektir. Vereceksiniz evrakları. Heyetteki bütün doktorlar tarafından muayene olacaksınız. Hiç değilse birisi anlar. Doğuştan sakat olduğunuzu anlar. Bu durumunuzu raporda detaylı belirtir.

Malül Emekli olabilmek için 1800 işgününe tabii olabilmek için işe girişte sağlam olduğunuzu belgelemek lazım. Siz işe sağlam bir birey gibi girdiniz ama belgelemediniz. Dolayısıyla doktor sizin doğuştan sakat olduğunuzu belirttiğinde o zaman ne yapacaksınız? Defterdarlık doktor görüşü doğrultusunda işlem yapacak:

Halil'in dediği gibi 15 yıl 3600 gün prime tabiisiniz.

Geri