Doğuştan görme engelliyim malulen emekli olur muyum?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
merhaba ben doğuştan katarakt.hipermetrop.astigmat. ve miyop um

iki defa amelyat oldum ilkinde gözlerimin numaraları 13 civarıydı sol gözüm 6.30 a sağ gözüm 11 düştü ikinci amelyatımda faco yöntemiyle amelyat oldum ( normal katarakt diil benimki ) 5:30 saatlik bir operasyondu mercekler takıldı şimdi uzağı sol gözümle %50 . sağ gözümle % 35 görüyorum yakını 5 numara gözlükle görüyorum askerlikten muafım 5:30 ay yaptım gözlük almak için askeri hastaneye gitim istemesemde bana çürük verip beni evime gönderdiler ne yapalım 5 ay yaptık gene 1 aylık sigorta açılışım var 2007 de oda sigortasız çalışmaktayım malülen emekli omak için kaç sene sigortalı olmam lazım devlet bana heran gibi kolaylık sunarmı örneğin sağlık harcamalarımda yada ben ne gibi şeylerden yararlanabilirim cevap yazarsanız sevinirim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekli olmak için ilk şart ilk işe girişte maluliyet derecesinde (%60) sakatlık/hastalığınızın olmaması gerekmektedir
Sizin görme engeliniz doğuştan ve verdiğiniz görme oranlarına göre maluliyet derecesinde %60 bir rapor alamazsınız.
Ancak şu olabilir %40 ve üzeri bir rapor alabilirseniz özürlülere tanınan erken emeklilik hakkından faydalanabilirsiniz.
Şu aşamada malulen emekli olamazsınız.

Tekerlekli Sandalye