Doğuştan kalça çıkığı ve kısalığı için verilen rapor oranı?

selmano

Üye
Üye
halil abi ben yeğenimi dün heyete koydum siirt ilinde.yeğenim 9 yaşında doğuştan kalça çıkıklığı kısalık incelik hepsi mevcut.yalnız hem fizik doktoru hem de nöroloji doktoru ortopedi kanaati uygundur demesine rağmen siirteki ortopedi doktoru hasta 9 yaşında olması kalçanın gelişimini tamamlamamasından dolayı görüş bildirmedi.Hastalığı yazdı ama puan vermedi sol alt ektremitede kislik hareket sınırlılığı kısalık sol dkç yazdı.Ben de belki heyette puan verilir dedim dün heyete girdik.Heyet başkanı hafif mental reterdasyon %50 verdi çocuğu yürüt dedi bana çocuk yürüyemedi.sonra başka doktor çok birşey yok ayakta kısalık var kalça çıkılığı var dedi 2 dk içerden kalmadan tamam çıkın dediler.Abi biz asıl olarak hastayı ortopedik alanda heyete koyduk.Psikiyatri doktoru muayene sonucunda %50 puan verdi.şimdi ortopedinin puan vermemesi sizce haksızlık olmaz mı?keza ben dkç yi internetten araştırdığım kadarıyla hareket kısıtlılığına ve kısalığa en az %30 35 arası puan veriliyormuşşşş bana ne önerirsiniz abi gerçi daha rapor sonucunu görmedim pazartesi gel al dediler...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yürüyüş bozukluğu için sakatlık oranı cetvelinde şu oranlar belirtilmiş.

Tablo 3.4- Yürüyüş bozukluğuna göre özürlülük oranları.

Hastalık Derecesi hafif:
A: Alt ekstremitede antaljik yürüyüş, basma fazının kısalmasına ilave olarak ayak bileği, diz veyakalçada orta - ileri derecede artritik değişikliklerin tespit edilmesi:% 8
B: Pozitif Trendelenburg testi ve kalçanın orta veya ileri derecede osteoartriti:% 12
C: Hasta (a) ve (b)şıklarını taşıyor ve bazen uzun yürüyüşlerde koltuk değneği veya baston kullanıyor (ancak evde ve işyerinde genellikle kullanmıyor):% 18
D: Hasta kısa bacak breysini (ayak bileği –ayak ortezi, AFO) rutin olarak kullanmak zorundadır:% 18

Hastalık Derecesi Orta:
E: Hasta tek baston veya tek koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır : %24
F: Hasta tek baston /tek koltuk değneğinin yanında kısa bacak breysini (AFO) sürekli kullanmak zorundadır: % 36
G: Hasta tek baston /tek koltuk değneğinin yanında uzun bacak breysini (Diz – ayak bileği – ayakortezi, KAFO) sürekli kullanmak zorundadır:% 42
H: Hasta iki baston veya iki koltuk değneğini rutin olarak kullanmak zorundadır:% 48

Hastalık Derecesi Ciddi:

İ: Kısa bacak breysinin (AFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır:% 60
J: Uzun bacak breysinin (KAFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır:% 72
K: Çift taraflı altekstremite (AFO veya KAFO) breysinin yanısıra, iki baston veya iki koltukdeğneğini sürekli kullanmak zorundadır:% 84
L: tekerlekli sandalyeye bağlı:% 96

Siz rapor oranını aldıktan sonra buraya yazın bakalım hangi oranda rapor vermişler.

selmano

Üye
Üye
bacak kısalığından puan vermiyorlar mı?

selmano

Üye
Üye
abi bizim hasta hafif derecenin A B C ŞIKLARINA UYUYOR....

selmano

Üye
Üye
abicim walla yürüt dedi çocuk yürüyemedi tamam çıkın dedi heyette yani toplam 5 dk içerde kalmadık hatta 2 dk 3 cm kısalık çok net yürüme sıkıntısıda var çok net yani ama heyette ki ilgisizlik canımı sıktı yani

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Zaten heyette uzun soluklu kalınmaz. Maksimum 5-6 dk hastayı görürler sonrasında dışarı çıkartırlar. Hele bi sonuç gelsin bakalım. Şimdi ne desek afaki konuşmuş oluruz...

selmano

Üye
Üye
halil abi sonucu öğrendim gerçekten şoktayım çocuğa %52 puan vermişler ağır özürlü hayır demişler.zaten psikiyatri %50 vermişti.demek ki doğuştan sol kalça çıkılığı artı 3 cm kısalık ve inceliğe 2 puan vermişler gerçekten şoktayımm abi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Verilen rapor oranının düşük olduğuna kanaat getiriyorsanız İl Sağlık Müdürlüğü ne giderek itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucu onlar sizi hakem hastanesine yeniden rapor almak için sevk ederler.

selmano

Üye
Üye
abi kesinlikle düşük kalça çıkıklığına ve 3 cm kısalığa tahminimce 4 puan vermişler %52 olduğuna göre zaten psikiyatriden %50 almıştı.52 olduğuna göre 4 puan vermişler ve şimdiye kadar dkç kısalık incelikten 29 puandan düşük alanı görmedim.

selmano

Üye
Üye
çok fazla zaman alır mı abi hakem mahkemeye başvurmam? süreç nasıl olacak?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
çok fazla zaman alır mı abi hakem mahkemeye başvurmam? süreç nasıl olacak?

Rapora itiraz edeceksiniz, akabinde sizi hakem hastanesine sevk ederler, şu tarihte şu hastaneye gidin diye. Sizde gidip yeniden kontrol edileceksiniz.

selmano

Üye
Üye
yani başka hastahaneye gönderdiklerinde o hastahanede tekrar heyete mi girecek çocuk yoksa puanlama farklı olsa başka şehiremi gönderecekler?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekrar heyete girecek. Bulunduğunuz il de hakem hastanesi varsa oraya yoksada size en yakın ile sevk ederler.

mazlum çur

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar size birşey danışmak istiyorum, benim tek taraflı kalça çıkığı bulunmakta ve 8 cm kısalık var, askerde de çürük raporu verdiler. Bu durumda hastanede ortama yüzde kaç oranında rapor verirler? Bu konuda bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim

Merhaba arkadaşlar size birşey danışmak istiyorum, benim tek taraflı kalça çıkığı bulunmakta ve 8 cm kısalık var, askerde de çürük raporu verdiler. Bu durumda hastanede ortama yüzde kaç oranında rapor verirler? Bu konuda bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim

Rapor aldınız mı oran nedir acaba tşk

Tekerlekli Sandalye