Doğuştanmı Sonradanmı Engelli Olmak Daha Zor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelliliğin gerek doğuştan gerekse sonradan olusun zor bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bir çok sorunlarla mücadele etmek zorunda kalındığı aşikar ayrıca engelli olan insanın iç dünyasındaki çatışma'da hiç'de azımsanamıyacak kadar büyük olduğunu düşünüyorum. Yaşam alanlarındaki olması gereken değişiklikler bile zaman, zaman kendilerini sorgulama boyutlarına kadar uzanabiliyordur.

Ufacık olaylar bile çok sinir bozucu durumlara dönüşebiliyordur. Bunları yaşamamış olsamda tahmin edebiliyorum. Bazı durumlarda kendini sorgulayarak girilen kaos ortamı stres dolu günler geçirmelerine sebep olduğunu tahmin etmek hiçte zor değil.

Özellikle sonradan engellilikle tanışanlar için bu durumun çok daha ağır bir süreç olduğu bana göre şüphe götürmez. Farklı olan bir yaşamdan bir anda herşey alt üst olarak farklı bir sürece giriliyor olmasının vermiş olduğu zorluk yazılarak anlatılamayacak kadar eminimki büyüktür.

Doğuştan engelli olanlarda ise bu durumun birazdaha farklı olduğunu düşünüyorum yanılıyorda olabilirim tabiki sadece bu benim düşüncem, çünkü doğuştan engelli olan bir insanın başka bir hayatı, geride bırakıpta düşündüğü farklı anıları olmaması birazdaha rahat olabileceklerini düşünmeme sebep oluyor. Doğuştan veya sonradan engelli olan insanlar muhakkaki iç dünyalarında yaşanan kaoslar çatışmalarla oldukça zor günler geçiriyordur. Fakat her iki grupta da atlatma süreçleri değişiklik gösteriyordur.

Bu atlatma sürecini tahmin etmemiz hiçte zor değil biraz düşünürsek bir tarafta kendini bildi bileli engeliyle yaşayan diğer tarafta aniden engeliyle tanışan iki insan beklentiler aynı olsada yaşanan farklılıklar muhakkaki vardır. Sonradan engelli olan insanın hayata adapte olma çabası, engelini kabullenme süreci ayrıca tedavi süreci, sonucun ne olacağını bilmeden verilen mücadele vs..

Tüm bunları düşününce sonradan engelli olan insanın birazdaha fazla zorluk yaşadığını düşünmemiz kaçınılmaz oluyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Doğuştan engelli birisiyim. Önüme iki tercik konsa, 'doğuştan mı yoksa sonradan mı engelli olmayı isterdin?' deselerdi, ben sonradan engelli olmayı seçerdim. Çok aptalca gelebilir ama doğuştan engelli olan biri olarak en çok merak ettiğim şey, 'oturduğunuz yerden bir çırpıda ayağa kalkmanın, yürümenin, koşmanın nasıl bir duygu olduğudur.'

Bu duyguyu saplantı derecesinde merak ediyorum. Hatta yakın arkadaşlarıma 'adım atarken zorluk çekiyormusunuz?' diye onlarca kez sormuşumdur. Tabi hepside bıyık altında gülerek soruma cevap veriyorlar. :)
Bilemiyorum bir tercih yapma şansım olsaydı sonradan engelli olmayı seçerdim. Belki sonradan engelli olanlarda tam tersini düşünebilirler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aslında yazdıklarında doğru Halil doğuştan engelli olan hiç yaşamadıklarının özlemini merakını yaşıyor. Sonradan engelli olanda geride bıraktıklarının her iki grrup içinde hissettikleri farklı.

Ama bana kalırsa sonradan engelli olmak daha zor gibi geliyor. Belkide sen nereden bileceksin diyenler bile olacaktır ama düşündüğüm zaman böyle hissediyorum. Beynimde canlandığı zaman bunun daha zor olacağı hissine kapılıyorum. Her iki grup içinde merak ettikleri ve özlediklerine kavuşmasını diliyorum.

İskender Durgun

Üye
Üye
Sonradan engelli olarak bu soruya cevap verecek olursam yine sonradan engelli olmayı tercih ederdim. Engelli olmadan önce yaşadıklarımı şimdi engelli olarak yapamazdım. Örneğin bir üniversiteyi bitirmek eğitimimi tamamlamak çok zor olurdu. Her ne kadar kötü bir tecrübe edinmiş olsamda evlenmek fantaziden ibaret olacaktı. Şimdi bir oğlum var herşeyim olan. Bir çok şehirde çalıştım ve mesleğimin en zevkli yönlerini yaşadım. Havaalanı, tünel, liman, köprü ve hızlı tren şantiyelerinde çalıştım.Bunları tekerlekli sandalyede yaşayamam Türkiye'de engelli olarak yapmak hayali bir şey.

Engelli olmak HAYATA 10-0 başlamaktır....

KARDELEN

Üye
Üye
iki yönden de zorluklukları var benim düşüncem doguşdan oldumu çabuk kabülleniyo insan sonradan oldumu onun zorlukları olur gibi geliyo ginede sonradan olmayı tabiki bende isderdim saglıklı insanlar gibi yaşamayı gezmeyi o güzellikleri tatmayı çok isderdim isdedigin hayallerin gercekleşmesi yaşamayı çok isderdim bu bizim elimde degil allah bize öyle bi güç sabır azim veriyoki herşeye alışıyon kaderin önüne geçilmiyo bizde kader diyelimm ..

archimonde87

Üye
Üye
Doğuştan olmak daha zor. Özellikle magazin haberlerindeki görüntülere, lüks yaşama, renkli hayata özenmek dahada zor yapıyor.
'İnsanın dünya yaşamında karşılaştığı hiçbir sıkıntı yoktur ki, ahiret yaşamı için bir kazanım sayılmasın'

Ahiret gününde alacakları kat kat ayrıcalık sonradan özürlü olanlara göre daha fazla.

S

SON_OSMANLI

Guest
Biz kadere ve kazaya inanmış bir ümmetiz o yüzden sonradan veya doğuştan olması tercihimizi ve dünya görüşümüzü değiştirmez..sabır eder ahirette hediyemizi alırız HZ ALLAH tan

faruk54

Üye
Üye
ben ce sonradan engellı olmak dahazor çunku herşey yolunda gıderken bır epılepsi butun hayatını dehıştırır zızce sonradanmı yoksa doğuştanmı

KAR-DELEN

Üye
Üye
[h=2]Bence sonradan engelli olmak daha zor, çünkü normal hayatı yaşarken ters dönmesi insanları depresyona sokuyor hatta Allah korusun intihara bile tebbüs eden oluyor. Siz de dikkat etmişsinizdir doğuştan engelli olanlar daha neşeli ve daha azimli. RAbbim bütün engeldaşlarımın yardımcısı olsun...
[/h]

wilamed

Üye
Üye
Doğuştan engelli olamak bana göre daha kabullenilebilir bişey, ama sonradan engelli olmak kabullenme aşamasını geçememek gibi bişey olur her zaman.

Ama ikiside zor...

gül

Üye
Üye
her ikisininde ayrı zorlukları var bence doğuştan olanın ergende başlar zorluğu.sonradan olan kabullenmesi zor herhalde.her şekilde yangın yeri işte.allah sabır versin her ikisini yaşayada

gülümse_hayata

Üye
Üye
Amin gül dediğin gibi her ikisininde muhakkakki büyük zorlukları var ister doğuştan isterse sonradan olsun zor bir durum olduğu tartışılmaz.

SLTN

Üye
Üye
Bence her ikisi de zor ama sonradan engellilik daha zor gibi geliyor bana

İsen Buga

Üye
Üye
Allah büyüktür.

Soruyu cevaplamayacağım :) ... Bir taş bende atayım dedim kuyuya...

Alışmak, sevmekten çok zor...

Tekerlekli Sandalye