Doktorlar Engelsiz Muayenehane Yönetmeliğine İtiraz Etti

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, muayenehanelerin mimari yapısında engelliler için düzenleme yönetmeliğine itirazları tepki göstererek Yasadikca.com'a bir açıklama gönderdi.

Kuyumcu gönderdiği yazıda şunlara söyledi; 'Bu sabah haberlerinde; Doktorların, Muayenehanelerinin mimari yapısını yeniden düzenleyen yönetmeliğe itiraz ettikleri ve sonucunda da başarılı olduklarını izledim. Mevcut yapısı ile engellilerin ve yaşlıların içine dahi giremediği, içinde tekerlekli sandalye ve acil durum için taşıma sedyesinin dahi dönemeyeceği muayenehanelerin yeniden yapılanmasına karşı olan doktorların yaşlıları ve engellileri düşünmediklerini ve bir süre sonra kendilerinin de yaşlanacağını ön göremediklerini anlıyoruz.

Yeniden yapılanma düzenlemesinin iptal edilmesini "Engelsiz ve herkes için erişilebilir çevre ve yaşam alanları" konusuna ve kanunlara karşı olduğunu düşünüyorum.

Çok azı hariç, Doktorların engellileri acınacak ve sadece sosyal sorumluluk projelerinde reklam aracı olarak kullanılacak kişiler olarak görmesi beni son derece rahatsız etmektedir. Konuya müdahil olabilecek her duyarlı yetkilinin muayenehanelerin erişilebilirlik noktasına dikkat çekerek yeni düzenleme de ısrarcı olmasını diliyorum. Sağlık hizmeti veren yerleri dahi engelsiz ve erişilebilir hale getiremiyorsak söyleyecek sözde kalmıyor' dedi.

Tekerlekli Sandalye