Dokuz ilde yapılan bir ankete göre,en büyük sorun ayrımcılık

gülümse_hayata

Üye
Üye
Dokuz ilde yapılan bir ankete göre, engelliler toplu taşıma araçlarında, okullarda, restoran, sinema ve kafelerde ayrımcılığa uğruyor.

Türkiye çapında 34 ayrı derneğin bir araya gelmesinden oluşan ‘Ayrımcılığı Önleme ve Mücadele Platformu’ tarafından yapılan ‘Engelli Konumlandırma, Algı ve Ayrımcılık’ adlı anketten çıkan sonuçlar, Türkiye ’de toplumun engelliye bakış açısını çarpıcı bir şekilde ortaya koydu. Aralarında İstanbul , İzmir, Ankara, Tekirdağ, Van, Şanlıurfa , Aydın’ın da bulunduğu 9 ilde 800 katılımcıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, Türk toplumu engelli kişiye acıma - merhamet duygusuyla yaklaşıyor. Engelliyi, kendi kendine yetemeyen, başkasının yardımına ihtiyaç duyan kişi olarak algılıyor. Engellilerin sorulara verdiği yanıtlar da içler açısı: Birçoğu okula kayıtta sorun yaşamış, arkadaşları arasında dışlanmış, kimi de hakaret görmüş. Anketin çarpıcı sonuçları şöyle:

“Yüzde 17.1’i restoran, sinema ve kafeye alınmadığını,
Yüzde 8.1’i kiralık ev ya da işyeri aradığı sırada engelli olduğu için kiralayamadığını,
Yüzde 4.7’i öğretmenin, engelli çocuğu sınıfına kabul etmeyi istemediğini,
Yüzde 13.8’i idarecilerin okula kayıt yapmayı istemediğini,
Yüzde 9.8’i okulda arkadaşlarının alayına maruz kaldığını,
Yüzde 23.9’u ulaşım için bir araç durdurmaya çalıştıklarında, sürücülerin engelli olduğunu görüp durmadığını anlattı.

Engelliyle evlenmezdim
Araştırmaya katılan engelsizlerin yüzde 58,6’sı, çocuğunun engelli bir öğretmeni olmasından tedirgin olacağını belirtirken, yüzde 59.3’ü bir engelliyle evlilik fikrine olumsuz baktığını söyledi. Yüzde 46,7’si engellileri yetersiz, yardıma muhtaç bir insan olarak gördüğünü söyledi. Platform Proje Koordinatörü Süleyman Akbulut, “Engelliye yönelik algının değişmesi gerek. Müfredata engellilere doğru yaklaşımı anlatan dersler konulmalı” diye konuştu.

kul_veysi

Üye
Üye
kamu kurumunda çalışıyorum ilçe müdürü çalışma arkadaşlarımın içinde boyna beni rencide edecek hakaret ve hareketlerde bulunuyor en sonunda bugünde sağlık nedeniyle izin istedim imzaladı sonrada arkadaşlarımın yanına gelerek yalan değildir inşallah seni takip etmem mi lazım falan diyerek yalancı muamelesi yaptı.
bu tür durumlarla sıkça karşılaşıyorum idari olarak nasıl bir yol izlemem lazım bu aşağılamalar zoruma gidiyor..

septik

Editör
Editör
Hukuksal konudur,

Her hangi bir şikayetinizle sonuç alamayacağınız sadece konuya dair ispatlayıcı verilere ihtiyaç vardır,

Bir kişi şahit olabilirse elinizde sorununuzu ispat edeck bir video kaydı yazılı döküman vb tarzı mahkemede delil sayılabilecek kanıt aranır,

Yinede rahatsızlığınızı bildiren resmi bir şikayet dilekçesi ilerdeki bir tarihte işinize yarayabilir.

Tekerlekli Sandalye