Dolaşımsal bozukluğa bağlı ötv

venozz

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar. Sitede çok araştırma yaptım sorularımın biraz cevabını aldım ama hala eksik bir durum var. Müsaadenizle sizlerle paylaşmak istiyorum. Bundan 2 yıl önce DVT ( Derin Ven Trombozu ) adı altında dolaşımsal bir rahatsızlık geçirdim sağ bacağımdan. Ve genetik bozukluk olarak aşırı kan pıhtılaşması olup ömür boyu kan sulandırıcı kullanmam gerekiyor. Askerlik konusunda heyet raporu alarak muaf oldum. Geçenlerde bu ötv konusu geçti kalp damar cerrahı olup bana tanıyı koyan doktorum ile görüştüm eğer istersem heyete girebilceğimi söyledi ve yüzde 40 verilebileceğini söyledi. Heyete başvurdum perşembe günü için sıra verdiler.

1-) ortopedik olarak ayağımda kısıtlayıcı hareket olarak şöyle var İstanbul’da yaşıyorum dur kalk trafiğinde gaza bas kaldır yapınca ayağıma trafiğin ortasında kramp giriyor. Ayrıca ayağımda venöz yetmezlik var. Biraz yürüyünce veya ayakta kalınca ayağım fena şişmekte doktordan gaza sol ayağımla basmayı talep etsem sizce raporu alabilir miyim ?

2-) Varsayalım aldım ehliyetim değiştiğinde sadece o aracı mı kullanabilirim yoksa otomatik aracı da istesem kullanabilir miyim ?

3-) Diyelim ki rapor sonucunu yeterli bulmadım hiçbir işlem yapmasam rapor kendiliğinden iptal olur mu ?

Çok teşekkür ederim iyi akşamlar...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19865]venozz[/MENTION]
Çok zor olmakla birlikte size tertibatlı araç kullanır ibareli rapor verirlerse evet ÖTV den faydalanırsınız. Ancak bana göre zor biraz. Bu sadece benim fikrim siz benim bu dediğimi görmezden gelip şansınızı deneyin mutlaka. Alacağınız araç tertibatlı olacağından o aracı sizden başkası kullanmaz. Son olarakta raporunuzla işlem yapmasanız bile iptal olmaz. Hiç bir şekilde iptal olmaz aslında.

venozz

Üye
Üye
[MENTION=19865]venozz[/MENTION]
Çok zor olmakla birlikte size tertibatlı araç kullanır ibareli rapor verirlerse evet ÖTV den faydalanırsınız. Ancak bana göre zor biraz. Bu sadece benim fikrim siz benim bu dediğimi görmezden gelip şansınızı deneyin mutlaka. Alacağınız araç tertibatlı olacağından o aracı sizden başkası kullanmaz. Son olarakta raporunuzla işlem yapmasanız bile iptal olmaz. Hiç bir şekilde iptal olmaz aslında.

Halil bey bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum. Şimdi otomatik vites aracım var. İyi kötü idare ediyorum. Eğer raporda tertibatlı araç veya otomatik yazmaz ise sadece H yazarsa veya bunun benzeri bir durum gibi eldekinden de olmayayım ? Ve son olarak bu araç talebimi ortopedi doktoruna bizzat mı söyleyeceğim yoksa yazılı olarak heyete filan mi bildireceğim ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok yazılı olarak değil de uygun bir dille o. pedi doktoruna ÖTV indiirmli araç almak istediğinizi bunu yapabilmeniz için ise tertibatlı araça ihtiyaç duyduğunuzu anlatın. Ama bunun kendiniz için bir zorunluluk olduğunuda belirtin. Yani mevcut durumda zorlanıyorum deyin.

venozz

Üye
Üye
Yok yazılı olarak değil de uygun bir dille o. pedi doktoruna ÖTV indiirmli araç almak istediğinizi bunu yapabilmeniz için ise tertibatlı araça ihtiyaç duyduğunuzu anlatın. Ama bunun kendiniz için bir zorunluluk olduğunuda belirtin. Yani mevcut durumda zorlanıyorum deyin.

Peki varsayalım raporu aldım. Minimum ne kadar süre sonra normal otomatik vites araç kullanır raporu olarak değiştirebilirim ? Çünkü bildiğim kadarıyla tertibatlı aracı alınca sadece o aracı kullanabiliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hocam onu değişemezsiniz, değişersiniz ÖTV hakkınız gider.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV işi bittikten sonra şansınızı deneyin. Kesin olur yada olmaz diyemem ama derdinizi uygun bir dille anlatırsanız karşınızdaki dr anlayış gösterirse olabilir.

Tekerlekli Sandalye