Down sendromlu 28 yaşındaki dayım için bakım ücreti alabilirmiyiz?

kırmızı

Üye
Üye
öncelikle merhaba, olayı biraz kısaca özetlicem ve sonrasında aklıma takılan yerleri sorucam yardımcı olursanız çok sevinirim..

28 yaşında down sendromlu bir dayım var, daha önce hiç bir maaş bağlanmadı kendisine aslında biz istemedik çünkü maddi durumumuz oldukça iyiydi. sonrasında annemin vefatı, büyükannemin sinir hastanesinde 2 yıla yakın tedavi görmesi vs derken oldukça sarsıldık. üstüne büyükbabam parkinson hastalığına yakalanınca tedavisi için tüm olanakları zorladık ve gel gelelim elde çok fazla bir şey kalmadı. büyükbabamın sadece bağkur maaşı(600tl) ve bir arabası kaldı 91 model mercedes. annemin vefatinden sonra anneannemlerde yaşamaya başladım yani uzun süredir ikametgahım burası, evde 4 kişiyiz anneannem ben büyükbabam ve dayım. aralık ayında dayıma rapor çıkarttık ve %70 özür verdiler aynı zamanda ağır özürlü ibaresi var vede rapor sürekli. bakıcı olarak beni gösterdik çünkü gerçekten bakıcak kimsemiz yok ve ben 21 yaşındayım? çalışamıyorum büyükbabama yatakta bakıyoruz sürekli evde olmam gerekiyor, düşüyor kendine zarar veriyor vs vs dayım deseniz zaten durumu ortada böyle olunca maddi olarak zorlanmamak elde değil, fakat şöyle bir durum var.. annemden bana kalan 1 dairem mevcut, lakin bu daire arsa olarak gözüküyor. daha önce bu daireden kira gelirim vardı, kiracım çıktı ve biz dilekçe yazıp bu geliri kasım ayında düşürdük. her neyse bugün evimize sosyal hizmetlerden 3 kişi geldiler, dayımı gördüler bazı sorular sordular oturduğumuz ev başka şehirde yaşıyan bir dayım var ona aitti onu sordular felan. arabamızı sordular.. ve sonrasında ziraat bankasında hesap açmamı ve bu hesap cüzdanının fotokobisini onlara teslim etmemi söylediler. bir oh çektim içimden, ama şimdi bazı konuları okuyunca biraz karamsarlığa düştüm? hesap açtırmamızı isteyince bende kesin gözüyle bakmıştım olaya ama sonrasında red mevzusu oluyormuş bu mümkün mü? dayımın 2022 maaşıda yok henüz onun içinde başvurduk 2022 için başka bir kurul geliyormuş sanırım öyle söylediler. şuan tek korktuğum red cevabını almak, benim üzerime olan bu ev bir sorun teşkil eder mi? yada büyükbabamın üzerine olan araç? down sendromlu dayımın üzerine hiç bir şey yok zaten. bu aşamadan sonra red cevabı alırsak inanın çok üzülücem, evimizi gezmediler eşyalarımız gayet yerli yerinde ve iyi ama bunların hepsi iflas etmeden önceki eşyalarımızdı. yardımcı olursanız çok sevinicem, saygılarımla..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maaşınız bağlanmış hayırlı olsun, eğer geçen ay bu olaylar gerçekleşmişse bu ay yani mayıs ayında yaşadığınız şehirde evde bakım maaşı yatınca parayı çekebilirsiniz, ama bu ay hesap açın demişlerse haziran ayındaki evde bakım maaşını alarak maaş alanlar kervanına katılmış olacaksınız, maaşın red gelme olasılığı çok çok büyük bir aksilik çıkmazsa bu deyimlerden sonra imkansız denilecek kadar zor.

kırmızı

Üye
Üye
ah çok teşekkür ederim, sağolun. daha bu sabah geldiler evimize ve ben öğleden sonra hemen gidip hesabı açtırdım. yarında gidip fotokobisini teslim edicem, çok teşekkür ederim ya umarım bi aksilik çıkmaz.. bide 2022 için gelmeleri çok zaman alır mı o nasıl olucak? yani hiç bilgim yok bu konularda uzun süre bekler miyiz? dayımın ameliyat olması lazım ve bize sağlık karnesini iptal ettirmemiz söylenmişti maaşının bağlanması için. yeşil kart başvurusu içinde maaşınız bağlanınca gelin daha kolay olur demişlerdi, 2022 için gelmelerini beklicek miyiz, yoksa evde bakım maaşı bağlandığı zaman yeşil kart başvurusunda bulunabilir miyiz?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşınız için sorun yok ama 2022 maaşı başvurunuzu ve şartlarınızı durumunuzu ve tüm detayları aşağıdaki adresten yeni konu açarak anlatırsanız ordan yardımcı olalım burası evde bakım maaşı platformu o yüzden karışıklık olması için aşağıdaki adresten tıklayıp yeni konu açın yeşil kart sağlık güvencesi ve 2022 maaşını yeni detaylıca anlatı yardımcı olalım lütfen

2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları

kırmızı

Üye
Üye
bugün hesap cüzdanın fotokobisini teslim ettim ve temmuz ayının 15inden sonra hesabımı kontrol etmem söylendi. şuan mayıs ayındayız? haziran ayında paranın yatması lazım değil mi? 2 ay geçiyor eğer bu şekilde olursa?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şimdi bana göre herşey teslim edilmişse karar olumluysa sizin şuan mayıs ayında olmamızdan dolayı haziran ayında maaşınızı almaya başlamış olmanız gerekiyor, kurum yanlış söylemiş olabilir mi?
Birde aklıma şu şekilde geliyor shçek evrakları tamamlayıp olumlu kararını Ankara'ya gönderiyor maaşın bağlandığını bildiriyor bu süre belki kurumdaki yogunluga göre uzayabiliyorsa o yüzden 2 ay vermişlerdir diye düşünüyorum, kurumu arayıp mayısta olduğumuzu önümüzdeki haziran ayında mı yoksa bir sonraki temmuzdamı almaya başlayacağınızı bir kez daha sormanızı öneririm olurya memur yanlış söylemiş olabilir. Bana sorarsanız haziran ayı evde bakım maaşı sizin ilde yattımı sizinde yatması gerekir.

kırmızı

Üye
Üye
bende karıştırmış olabilir diye düşündüm, tam olarakta soramadım aslında çünkü dayımı aynı zamanda okula da yazdırdık eğitimi için hani biraz da onlar yardımcı oluyorlar ilgileniyorlar bu durumla. ben haziran ayında hesabımı kontrol edicem bakalım eğer yatarsa yazarım buraya yatmazsa artık temmuzu bekleriz napalım. :)

kırmızı

Üye
Üye
tabi yazarım :)

Tekerlekli Sandalye