Down sendromlu gençlerin fotoğraf sergisi

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
17 yaşındaki lise öğrencisi amcası gibi down sendromlu olan gençleri hayatla barıştırmak için +1 hareketi başlattı.

İstanbul'da 17 yaşında lise öğrencisi Yaman Türkmen, down sendromlu amcasından esinlenerek bir "+1 Değer Hareketi" adı altında bir girişim başlattı. Bu çerçevede engellilerle fotoğraf çeken Türkmen, bunları bir sergide bir araya getirdi. +1 Fotoğraf Sergisi,On Sanat Galerisi'nde açıldı.down sendromlu gençlerin, Yaman Türkmen ve arkadaşlarının desteğiyle, İstanbul sokaklarında haftalar süren fotoğraf çekiminden kareler yer alıyor.
Fotoğraflardan elde edilen gelirin tamamı Down Sendromu Derneği'ne bağışlanacak. Amcasının Down sendromlu olduğunu ve küçük yaşta kromozom kavramıyla tanıştığını söyleyen +1 Değer Hareketi Proje Lideri Türkmen, "Amcamın varlığı; ailemizi hep motive etti. Zamanla down sendromluların bizlerden farklı olmadığını, bizlerle aynı eğitim ve sosyal hayatı paylaşabileceklerini gördüm. Bu konuya dikkat çekmek için de projeyi gerçekleştirdim” dedi. Okuldan arkadaşlarının da projeye verdikleri destekle ilerlediğini belirten Yaman Türkmen "Fazla kromozomdan ilham alarak +1 Değer Hareketi dedik ve Down sendromlu insanları tanımanın hayata +1 değer kattığını vurgulamak istedik. +1 Değer Hareketi'nin ikinci adımı olarak proje uluslararası platforma taşınacak. Yaman Türkmen geçtiğimiz günlerde ed Romanya'da yapılacak uluslararası bir Down sendromu toplantısında projesini anlatarak değişik ülkelere de model olarak sundu.

Tekerlekli Sandalye