Down Sendromlu kızımın özel eğitimden yararlanması için rapor vermiyorlar

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
e-mail adresime gelen bir soru: Oncelikle calismalarinizda kolayliklar dilerim. Sizden yardimci olabilirseniz bir konuda istirhamim var.

Down Sendromu teshisi konulan ve 13.06.2009 tarihinde Kromozom analizi 47 olarak dogan bebegime Rehabilitasyon merkezinde egitim gorebilmesi icin Rapor cikartiramadim. BIMER’e 12.01.2010 tarihinde basvuru yaptim. Dilekcem, BIMER araciligi ile Saglik Bakanligi ve Milli Egitim Bakanligina yonlendirildi. Saglik Bakanligi ise Afyonkarahisar Valiligi’ne oradan da Saglik Mudurlugune yonlendirildi. Milli Egitim Bakanligi ise; Ozel Egitim, Rehberlik ve Dan.Hizm.Genl.Mud.’ne yonlendirdi. Saglik Mudurlugunden gelen yaziyi tarafiniza iletiyorum bu konuda yardimci olabilirseniz memnun olacagim.

Once , Afyonkarahisar Kocatepe Devlet Hastanesine kurul icin basvurdum. Psikiyatri doktoru raporun verilmesine engel oldu. " Cocuk psikiyatrisi olan merkezde degerlendirilmesi uygundur" diye ibare gecmis. Tekrar rapor icin Izmır 9 Eylul Universitesine gittim. Orada da cocuk psikiyatri doktoru 1 yasina gelmeden rapor vermemem diye soyledi. Hatta bir yasinda da yaptigim kontrolde herhangi olumsuzlukta yine rapor veremem dedi. Oysa, Benim araştırmalarımda çocuk doğduğu (Sıfır aylıkken) andan itibaren eğitimi başlıyor. 1970’li yıllarda Avustralya’da doktorlarla eğitimciler bu çocuklar için “Küçük Adımlar” programını hazırlıyorlar. Bu program ülkemizde de kullanılıyor. Bu programı anlatacak, uygulayacak, takip edecek uzman kişilerle çalışmamız gerekiyor. Gecen hafta Afyon Kocatepe Universitesi Genetik Anabilim Dali Baskani Engelli cocugu olan Ailelerde toplanti yaptı. Bize dedigi olay su; “ neticede cocuk icin belirli tani var. Cocuk psikiyatrisini ilgilendiren bir olay yok. Siz kisa zamanda Raporunuzu alin.” Inanin ki bu durum gercekten beni uzdu. Sizler bu konuda bana ne yapmam hususunda yardimci olabilirseniz sevinirim.

Saglik Mudurlugunden de soyle bir Cevabi e-posta geldi:
E-Posta 1:
Sayın S... S
12.01.2010 tarih ve 22069 sayılı BİMER başvurunuz Müdürlüğümüz tarafından değerlendirilmiştir.
Hastanız xxxx' nin sağlık kurulunda muayeneleri yapılmıştır. Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı ve Psikiatri Uzmanı tarafından Down Sendromu teşhisi konmuştur. Çocuğunuz 5,5, aylık olduğu için, özel eğitim gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesi ve derecelendirilmesi için psikiatri uzmanının bu konuda yeterli olmadığından;
Çocuğunuz hakkında kararı verecek özel bir tıp branşı olan Çocuk Psikiatristi olan bir merkeze sevki ve değerlendirilmesi Psikiatri Uzmanı tarafından önerilmiş, Sağlık Kurulu tarafından uygun görülmüştür.
Çocuğunuz için bahsedilen nitelikteki bir merkeze başvurduğunuz takdirde bahsettiğiniz raporu alabilmeniz mümkündür.
Bahsettiğiniz sağlık kurulu raporu ile çocuğunuzun özel eğitim görme hakkı elinden alınmış değildir. Sizin de belirttiğiniz gibi kapsamlı bir eğitim olan özel eğitimin belirlenmesi ve derecelendirilmesi amacıyla Çocuk Psikiatristinin kanaati için hastanız bir üst merkeze yönlendirilmiştir.
Bilginizi rica ederim.
DR. xxxx
Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü
Müdür Yardımcısı

E-Posta 2:
Sayın S.. S...
Hastanız hakkında verilecek doktor raporlarına herhangi bir şekilde müdahalede bulunmak sağlık müdürlüğümüzün görev ve yetkileri dışında kalmaktadır.
İlimizde hastanıza rapor verebilecek nitelikte Çocuk Psikiatristi bulunmadığı için, sağlık kurulu tarafından çocuğunuz hakkında verilmiş bir karar bulunduğu için istediğiniz nitelikte bir rapor almanız konusunda gösterebileceğimiz kolaylık bulunmamaktadır.
Bilginizi rica ederim.
Dr. xxx
Sağlık Müdür Yardımcısı

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba Salih bey, bahsettiğiniz “küçük adımlar” proğramı sizinde söylediğiniz gibi 0 – 6 yaş arası otizm, down sendromu, cerebral palsy v.b.) ve özellikleri taşıyan çocuklara verilmektedir.
Bu eğitimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) tarafından verilmektedir. Başka veren merkez var mı bilmiyorum.
Sizin sorunuza gelince kurumlar arası yazışmalarda bir sorun olmuş sanırım. Yada gittiğiniz Çocuk Psikiatristi gerekli özeni göstermemiş. Bu türden raporlar alınırken izlenecek yol bellidir. Bulunduğunuz ildeki hastaneye başvurursunuz (sizde öyle yapmışsınız) Mevcut hastanede raporu vermeye yetkili d.r yok ise sizi bu raporu vermeye yetkili en yakın hastaneye sevk ederler.
Dolayısıyla Sağlık Müdür Yardımcısının “Çocuk Psikiatristi bulunmadığı için, sağlık kurulu tarafından çocuğunuz hakkında verilmiş bir karar bulunduğu için istediğiniz nitelikte bir rapor almanız konusunda gösterebileceğimiz kolaylık bulunmamaktadır” şeklinde ki cevabı kabul edilebilir bir cevap değildir. Ve daha doğrusu bu konu sağlık il müdürlüğüne gitmeden başvurduğunuz hastanenin sizi istenilen nitelikte raporu vermeye yetkili en yakın hastaneye sevk etmesi lazımdı.

Yani normal koşullarda sevkli gitmeniz gerekirdi. Anladığım kadarıyla siz 9 eylül üniversitesi ne şahsen başvurmuşsunuz. Ve fakat şahsen başvuru yapmış olsanız dahi 9 eylül üniversitesindeki çocuk psikiyatrisi o raporu vermeliydi. Zira söz konusu eğitim programın da 0-6 yaş arası çocukların eğitiminin yapıldığı deniliyor. Bu da demektir ki kaç aylık olursa olsun rapor verilmeli.
Size tavsiyem şu bulunduğunuz ildeki hastaneye tekrardan başvurarak sizin niteliklerinize uygun rapor verebilecek en yakın hastaneye sevkinizi isteyiniz. Ve gittiğiniz hastanede rapor vermekte tekrardan sorun çıkartılırsa “küçük adımlar programından bahsederek bu proğramın 0-6 yaş arası çocukları kapsadığını, dolayısıyla çocuğun yaşının küçük olmasının sorun yaratmayacağını söyleyerek ısrarcı olun.
Ve yine bu konu da Küçük adımlar proğramı kapsamında eğitim veren Büyükşehir Belediyesi, Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM)’ün 0212 – 449 96 56 numaralı telefonu arayarak, 5- 10 aylık çocuklara bu konuda verilmiş örnek bir rapor olup olmadığını sorun. Böyle bir rapor daha önceden verilmişse (mutlaka verilmiştir) sizin içinde emsal olur ve örnek rapor olarak gösterebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Tekerlekli Sandalye