Dünyada En Çok Ayrımcılığa Maruz Kalan Grup Engelli Çocuklar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) , dünyada en çok ayrımcılığa maruz kalan grubun engelli çocuklar olduğunu açıkladı. Ayrıca dünya üzerindeki yaklaşık kaç engelli çocuk olduğu da açıklandı.

UNICEF, bugün Vietnam'da yayımladığı "Dünya Çocuklarının Durumu 2013 - Engelli Çocuklar" adlı raporunda engelli çocukların yaşadıkları toplum tarafından gözardı edildiklerini, hatta hiçe sayıldıklarını belirtti.

Birçok ülkede engelli çocukların aileleri tarafından ihmal edildiği ya da devlet kurumlarına bırakıldığına işaret edilen raporda, engelli çocukların da diğer çocuklarla aynı hak ve olanaklara sahip olması gerektiği vurgulandı.

UNICEF, engelli çocukların diğer çocuklara oranla 3-4 kat daha fazla fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığını da belirtti.

Doğuştan engelli çocuklar için doğum belgesi dahi alınmadığı belirtilen raporda, çoğu ülkede kaç engelli çocuğun yaşadığı, bu çocukların sağlık durumları, engellerinin günlük yaşamlarını nasıl etkilediği ve günlük yaşamlarını sürdürebilmek için gereksinim duydukları tıbbi gereçler konusunda net bir bilgi bulunmadığına dikkat çekildi.

93 Milyon Çocuk Engelli

Raporda açıklanan Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde 14 yaşından küçük her 20 çocuktan biri engelli. Bu da yaklaşık 93 milyon çocuğun engelli olduğu anlamına geliyor.

Yoksul ülkelerde yaşayan çocukların eğitim, sağlık hizmetleri gibi olanaklardan yeterince yararlanmadığını anımsatan UNICEF, hem yoksul ülkelerde yaşayan hem de engelli çocukların genellikle hiçbir şekilde eğitim görmediğine ve herhangi bir sağlık kuruluşundan yardım almadıklarına işaret etti.

Engelli Kız Çocuklar, Daha Şanssız

Engelli çocuklar arasında cinsiyet farkına da değinilen raporda, engelli kız çocuklarının, çok daha fazla ayrımcılığa maruz kaldığı belirtildi.

Araştırmacıların 51 ülkeden verileri derlediği rapora göre, engelli oğlan çocuklarının yüzde 51'i ilkokula gönderiliyor. Bu oran engelli kız çocuklarında yüzde 42. Söz konusu ülkelerde herhangi bir engeli olmayan erkek çocuklarının yüzde 61'i, kız çocuklarının ise yüzde 53'ü ilkokula gönderiliyor.

Savaş Kurbanları

Patlayıcılar ve mayınlar, çocuklarda doğuştan olmayan fiziksel engellerin en büyük nedenlerinden biri. 2010 yılından bu yana savaş ve çatışmalarda ölen sivillerden yüzde 55'ini çocuklar oluşturuyor. Patlayıcıların kullanıldığı saldırılardan yaralı kurtulmayı başaran çocukların üçte biri ise genellikle kol ya da bacaklarını yitiriyor. Sonradan engelli olan bu çocuklar, yeterli fizik tedavi ve psikolojik destek görmediği için toplum dışına itiliyor.

Engelli çocuklara yönelik önyargıların yıkılmasının önemine değinilen raporda, "Sosyal etkileşim, bu açıdan son derece etkili bir araçtır. Engelli çocuklar, herhangi bir engeli olmayan yaşıtları ile bir araya getirilmelidir. Böylece hem engelli çocuklara yaşama katılma ve kendilerini geliştirme olanağı sağlanabilir hem de diğer çocuklara engelli çocukların da tıpkı kendileri gibi olduğu gösterilebilir" ifadesi kullanıldı.

Tekerlekli Sandalye