Dünyaya açılan penceresi bilgisayar oldu

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Kahramanmaraşlı engelli gencin bilgisayar üzerindeki maharetleri, her türlü fiziki engelin aşılabileceğini ispatlar nitelikte..

24 yaşındaki doğuştan görme engelli Mehmet Aslan, hiçbir yardım almadan tüm bilgisayar donanımlarını söküp takabiliyor, zabıt katiplerinden daha hızlı seviyede klavye kullanıyor. Etrafa saçtığı gülücüklerle hayata sımsıkı tutunan Aslan, "Azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz. Yeter ki isteyin, başaracaksınız" dedi. Kahramanmaraş'ta dört çocuklu bir ailenin ilk evladı olarak dünyaya gelen Mehmet Aslan, insan azminin istendiğinde neler başarabileceğini çevresindeki herkese gösteriyor. Çocukluğundan bu yana elektronik cihazlar üzerine merak salan Aslan, lise tahsilinin ardından tanıştığı bilgisayarda, tam bir operatör haline gelmiş durumda..

Kahramanmaraş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde santral görevlisi olarak çalışan Aslan, ana karttan, hard diske, ram'den ekran kartına kadar tüm bilgisayar parçalarını, görmeyen gözlerine rağmen çıkartıp takabiliyor. 10 parmak klavye kullanan Aslan, sadece engelli değil, sapasağlam arkadaşlarına bile bilgisayar üzerinde teknik destek sağlıyor. Görme engelli olduğunun henüz kendisi üç aylıkken fark edildiğini ifade eden Aslan, en küçük kardeşinin de kendisi gibi görmediğini belirtti.

Bilgisayarla tanışmasının 2004 yılında kaydolduğu bir bilgisayar kursuyla başladığını söyleyen Aslan, "Daha önce elektronik eşyalara merakım vardı. Böyle teyptir, televizyondur uğraşmasını severdim. Yani o beni çekerdi, ben onu çekerdim. 2004 yılında açılan 1,5 aylık bir bilgisayar kursu vardı. Fakat sadece yazılım üzerineydi Word'da yazı yazma üzerineydi. Ve oradailk temel eğitimimi aldım ve ondan sonra gittim kendime bir bilgisayar aldım" diye konuştu.

İLK BİLGİSAYARINI 200 TL'YE ALDI

Kursun ardından merakı daha da artan Aslan, 200 TL'ye aldığı ilk bilgisayarı üzerinde kendini geliştirdi. Çabalarını sürdüren ve arızalar yaptırsa da bilgisayar üzerinde uzmanlaşan Aslan, şimdi ise herkese bilgisayar üzerine destek verecek duruma geldi.

Aslan sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu bilgisayar kullanılınca artacak, kullanılmazsa unutulacak bir bilgi sistemi ve bilgi işletim bölümü.. Bundan dolayı bir tane bilgisayar aldım kendime. Donanım olarak ve yazılım olarak kendimi geliştirdim. Bir bilgisayarcıya muhtaç kalmaksızın kendi imkanlarımla kasamı toparlayabilir, gerektiğinde kompresörle temizliğini yapabilir, sistemim göçtüğünde sistemimi ayarlayabilir daha ileri gidelim benim gibi görmeyen arkadaşlarıma yardımcı oluyorum. Hatta bazen görenler bile kendi bilgisayarlarını getirtip, bana baktırabiliyorlar. Az önce dediğim gibi üzerinde çalışmazsak kesinlikle unutulacak. Çünkü bilgisayar bir derya ve denizdir."

İnternet üzerinde de çalışmalar yaptığını kaydeden Aslan, en büyük yardımcılarının ise sesli program sistemi olduğunu belirtti. Tüm işlemlerini bu programla yapabildiklerini, hatta görme engellilerin bu sayede oyun oynayabildiğini vurgulayan Aslan, "Bu bağlamda bir görme engelli oyun oynayabiliyor. Yani araba yarışı var mesela, tenis var. Nasıl oluyor? Sterio sesten faydalanıp oyun yapılıyor görme engelliler için. En çok da dikkatimizi çeken araba yarışları.. Böyle pistte 5 araba var biri de bize ait veoynayabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

Sadece bilgisayar konusunda değil tüm alanlarda hayata tutunan Aslan, 2008 yılında ise kendi gibi görme engelli eşiyle dünya evine girdi. Mutlu evliliğinden bir kız çocuğu babası olan Aslan, tüm engelli ailelerini de kalplerin uyuşması halinde çocuklarını evlendirmeye çağırdı. Tüm engellilere de tavsiyelerde bulunan Aslan, özellikle görme engellileri baston kullanmalarına dikkat etmeye çağırdı.

"Bilgisayarsız bir dünya olmaz, bilgisayarsız bir görme engelli olmaz" diyen Aslan, sözlerini şöyle tamamladı;

"Herkes kendi imkanınca gerek ailesiyle gerek çevresiyle anlaşsınlar, bilgisayar ortamına alışsınlar. Bağlı bulundukları kurum ve kuruluşlardan destek istesinler. Kurs açılmasını sağlasınlar. Böyle imkanları istediklerinde açılacağını düşünüyorum. Bu baston kavramını gerçekten geliştirmemiz gerekiyor. Bu bizim hayatta en iyi dostumuz. Bizim gidip gelmemizi diyaloglarımızı bu bastonla sağlıyoruz. Kesinlikle bastonsuz yola çıkmasınlar. Ben hayatta herkese başarılar diliyorum. Azmin elinden hiçbir şekildehiçbir şey kurtulmaz. Yeter ki isteyin, başaracaksınız."

ÇALIŞMA ARKADAŞLARININ DA NEŞE KAYNAĞI

Aslan, görev yaptığı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin de neşe kaynağı. Tüm çalışma arkadaşlarıyla iyi bir diyalog ortamı kuran Aslan, idarecileri tarafından da seviliyor. Okul Müdürü Mustafa Tuncer Okumuş, Aslan'ın kuruma güç katan, hayatla barışık bir personel olduğunu kaydetti. Aslan'ın bilgisayarı sesli ortamda kullanarak okulun santral hizmetlerini yürüttüğünü hatırlatan Okumuş, "Kurumumuz endüstri meslek lisesi olması sebebiyle tüm ile hizmet veren bir kurum..

Ayrıca eğitim bölgesi koordinatör okul müdürlüğü olduğumuz için de Milli Eğitim Müdürlüğünün bize verdiği emir doğrultusunda diğer okullara bilgi aktarmakta görev yapan bir kurum. Bu anlamda Mehmet Bey diğer okullarla kurumumuzu ve Milli Eğitim Müdürlüğünün bilgilerini koordine eden bir görev yapıyor. Diğer yandan, personelle diyalogu çok iyi, üst seviyede bir soysal diyalogu var. Okulumuzun da bir noktada neşe kaynağı, kurumdaki bir çok arkadaşımızla dostluğu var. Ayrıca ildeki diğer birçok okullarla da birlikte çalıştığı için herkesten memnuniyet duygularını alıyorum" şeklinde konuştu.

Engellilere de tavsiyelerde bulunan Okumuş, "Israrla hayatla barışık olmalarını, toplumla birlikte yaşamalarını istiyoruz. Engel kafalardadır. Fiziki engellerin aşılabileceğini düşünüyoruz. Bu anlamda en güzel örneklerden birini Mehmet Bey oluşturuyor. Mehmet Bey şu anda bir kamu g'abilir daha ileri gidelim benim gibi görmeyen arkadaşlarıörevi yapıyor ve bu kamu görevinde teknolojiyi kullanıyor. Sosyal hayatla barışık yaşıyor ve kendisiyle çalışmaktan da etrafındaki herkes mutlu" ifadelerini kullandı.

YUT-ÖK-Y

Tekerlekli Sandalye